HRVATSKA NOSILAC U BARAŽU

Na Svjetsko prvenstvo 2014. plasirali su se Belgija, Italija, Njemačka, Holandija, Švajcarska, Rusija, Bosna i Hercegovina, Engleska i Španija.

 
Beta/AP Photo

U baražu će igrati Hrvatska, Švedska, Rumunija, Island, Portugal, Grčka, Ukrajina i Francuska, dok je Danska ispala kao najlošija drugoplasirana selekcija.

Nosioci u baražu biće Hrvatska, Ukrajina, Portugal i Grčka. Baraž će se igrati 15. i 19. novembra. Prvi strijelac kvalifikacija je Robin van Persi sa 11 golova, a prate ga Edin Džeko sa 10, te Ibišević sa osam.

Heroj BiH postao je Vedad Ibišević, Srbija je sa 5:1 nad Makedonijom se dostojno oprostila od kvalifikacija, dok su pobjede poslednjeg dana ostvarili Ukrajina sa 8:0 u San Marinu i Danska sa 6:0 protiv Malte.  Rusi su u nadoknadi vremena ostali bez pobjede u Azerbejdžanu, ali im je i bod bio dovoljan da kvalifikacije završe ispred Kristijana Ronalda i njegovih saigrača.

Grupa A:

Srbija – Makedonija 5:1
Ristovski 16ag, Basta 19, Kolarov 38p, Tadić 55, Šćepović 73 – Jahović 83
Škotska – Hrvatska 2:0
Snodgras 28, Nejsmit 73
Belgija – Vels 1:1
De Brujn 64 – Remzi 88

Tabela: Belgija 26 bodova, Hrvatska 17, Srbija 14, Škotska 9, Makedonija 7, Vels 7.

Grupa B:
Danska – Malta 6:0
Rasmusen 9, 74, Ager 11p, 39p, Bjeland 28, Nilsen Bile 84
Italija – Jermenija 2:2
Florenci 24, Baloteli 76 – Movsisjan 6, Mhitarjan 70
Bugarska – Češka 0:1
Dokal 52

Tabela: Italija 22, Danska 16, Češka 15, Bugarska 13, Jermenija 13, Malta 3.

Grupa C:
Republika Irska – Kazahstan 3:1
Kin 17p, O’Šej 26, Šomko 78ag – Šomko 13
Farska Ostrva – Austrija 0:3
Ivanšic 17, Prodl 64, Alaba 67p
Švedska – Njemačka 3:5
Hisen 6, 69, Kačaniklić 42 – Ezil 45, Gece 53, Širle 57, 66, 76

Tabela: Njemačka 28, Švedska 20, Austrija 17, R. Irska 14, Kazahstan 5, Farska Ostrva 1.

Grupa D:
Mađarska – Andora 2:0
Nikolić 52, 76
Rumunija – Estonija 2:0
Marika 31, 81
Turska – Holandija 0:2
Roben 8, Snajder 47

Tabela: Holandija 28, Rumunija 19, Mađarska 17, Turska 16, Estonija 7, Andora 0

Grupa E:
Norveška – Island 1:1
Braten 30 – Sigtorson 12
Švajcarska – Slovenija 1:0
Džaka 74
Kipar – Albanija 0:0

Tabela: Švajcarska 24, Island 17, Slovenija 15, Norveška12, Albanija 11, Kipar 5.

Grupa F:
Portugal – Luksemburg 3:0
Varela 30, Nani 37, Poštiga 79
Azerbejdžan – Rusija 1:1
Javadov 90 – Širokov 16
Izrael – Severna Irska 1:1
Ben Basat 43Dejvis 72

Tabela: Rusija 22, Portugal 21, Izrael 14, Azerbejdžan 9, S. Irska 7, Luksemburg 6

Grupa G:
Grčka – Lihtenštajn 2:0
Salpingidis 9, Karagunis 81
Letonija – Slovačka 2:2
Sabala 47, Rode 90+2 Jakubko 9, Salata 16
Litvanija – BiH 0:1
Ibišević 68

Tabela: Bosna i Hercegovina 25, Grčka 25, Slovačka 13, Litvanija 11, Letonija 8, Lihtenštajn 2

Grupa H:
Engleska – Poljska 2:0
Runi 41, Džerard 89
Crna Gora – Moldavija 2:5
Jovetić 55p, 90+1 – Antoniuk 28, 90, Armaš 62, Sidorenko 64, Jonica 74
San Marino – Ukrajina 0:8
Seleznjov 13, 20, Dević 15, 51, 58p; Jermolenko 55, Bezus 66, Timoščuk 90

Tabela: Engleska 22, Ukrajina 21, Crna Gora 15, Poljska 13, Moldavija 11, San Marino 0.

Grupa I:
Španija – Gruzija 2:0
Negredo 26, Mata 61
Francuska – Finska 3:0
Riberi 8, Toivio 76ag, Bentema 89

Tabela: Španija 20, Francuska 17, Finska 9, Gruzija 5, Belorusija 4.