Građani Evropske unije su se izjasnili – najviše vole šopsku salatu.
Na takmičenju pod nazivom “Ukus Evrope”, ova salata je dobila najviše glasova. Šopska salata, koju je kandidovala Bugarska, pobijedila je ubjedljivo, sa blizu 19.000 glasova.
Glasanje za najpolularnije jelo u EU trajalo je od 22. do 25. maja, a pobijedila je šopska salata, objavljeno na stranici takmičenja “Ukus Evrope”, ali i na Facebook stranici Evropskog parlamenta. Osvježavajuće jelo sa sezonskim povrćem i sirom, omiljeno i na našim prostorima, ostavilo je iza sebe 27 nacionalnih jela koja su bila kandidovana na takmičenju „Ukus Evrope”.
Na drugom mjestu je hladna supa od cvekle iz Litvanije, koja je osvojila 5.000, glasova.
Na trećem mestu je rumunska sarma za koju je glasalo 1.185 stanovnika EU.
Osim što su glasali, posjetioci su ostavljali i komentare o tome koji recept je najbolji za određena jela. Naravno, bilo je komentara i rasprava da li pobjedničko jelo zaista potiče iz Bugarske ili je možda preuzeto od komšija. Pravo na pobjedničku salatu, tako u svojim komentarima polažu i žitelji Grčke i Makedonije.
Od ostalih zemalja učesnica takmičenja, Austrija se, predstavila bečkom šniclom, Španija hladnom supom od paradajza, a Italijani su pedložili špagete karbonara.
Iz nekadašnjih republika SFR Jugoslavije, a danas članica EU, Slovenija i Hrvatska kandidovani su bili kolač potica i zagorske štrukle.
RECEPT ZA ŠOPSKU SALATU
Potrebno:
– 4 paradajza
– 1 veliki krastavac
– 4 zelene ili crvene paprike
– 1 glavica crnog luka ili 4 struka mladog crnog luka
– 2 kašike peršunovog lista
– pola šolje suncokretovog ulja
– pola šolje bijelog sira (starijeg)
– So i biber po ukusu
Priprema:
Isjeckajte povrće, krastavac ne morate da ljuštite, dodajte ulje i začine, sve dobro izmješajte u velikoj činiji. Sir izmrvite i pospite po salati, ne miješajte više.
Sofija se smatra i za središte šopskog područja
Šopi su južnoslovensko pleme koje je u srednjem vijeku naseljavalo dijelove Balkana, zapadnu Bugarsku, istočnu Makedoniju i jugoistočnu Srbiju, a kasnije su se stopili sa Bugarima, Makedoncima, Srbima. Kako su se bavili nomadskim stočarstvom, u svojoj ishrani su dosta koristili sir glavni sastojak Šopske salate.
Najveći dio šopske populacije danas živi u zapadnoj Bugarskoj, a Sofija se smatra središtem šopskog područja.