„Jedinstvenost, posebnost, netaknuta prirorda, divno čisto more, mističnost, nematerijalna ljepota, guvna, barke, duh prošlosti, harmonija kamena i mora, tradiocinalna arhitektura kada je očuvana i nova kada se poštuju tradicionalni principi”…., samo su neki od prepoznatih vrijednosti izvučenih iz obrazloženja koja su pratila fotografije izložbe „Pejzaži Boke okom građana”, koja je otvorena sinoć u galerisjkom prostoru ljetnjikovca „Buća”.
Izložbu, koja je realizovana u sklopu projekta Baština-pokretač razvoja, čine motivi pejzaža koji građanima znače, ali i onih koji im se ne dopadaju. Projekat „Baština – pokretač razvoja” sprovodi se u okviru Programa prekogranične saradnje između Hrvatske i Crne Gore. Nosilac projekta sa crnogorske strane je Opština Tivat, a njeni partneri KZU „Napredak” Gornja Lastva i NVO „Ekspedicio” Kotor.
Podjećajući da se projekat Baština pokretač razvoja realizuje već godinu dana, savjetnik predsjednika Opštine Tivat, Petar Vujović je kazao je da je namjera bila da se na ovaj način sa partnerima okupi što više građana i uključi u aktivnosti. „Ono što je važnije jeste da podignemo nivo svijesti o vrijednostima pejzaža i o značaju koje ima prevashodno njegovo očuvanje”, kazao je Vujović naglasivši da je cilj bio da se skupe iskustva i skrene pažnja na pejzaže.
Naglašavajući da pejzaž nije samo slika i fizički prostor , Marija Nikolić je kazala da su to uspomene, doživljaj. „Sve ono što okružuje naš prostro je pejzaž”. „Namjera je bila da kroz taj vizuelni medij saznamo što više šta ljudi misle i kako vide prostor u kome živimo”, objasnila je Nikolić istakavši da je cilj foto-izložbe razvijanje svijesti o vrijednostima pejzaža i značaju njegovog očuvanja.
Izložba „pejzaži Boke okom građana” je dio manifestacije „Dani pejzaža” u okviru projekta Baština – pokretač razvoja, koja će se organizovati tokom ljeta.
Kod pejzaža koji se ne sviđaju građanima prepoznato je više elemenata, prije svega nedostatak brige o baštini, napušteni objekti, napuštena sela, istakla je Aleksandra Kapetanović iz Ekspedicija navodeći da su na tom spisku i nemaran odnos prema tvrđavama i drugim objektima, privatizacija, nova gradnja koja devastira pejzaž, graditeljstvo bez sklada sa prirodom, haotična gradnja koja stvara prostore bez identiteta, otpad koji je postao sastavni dio pejzaža….”Možda je i ovo jedan od načina na koji ćemo dati doprinos očuvanju Vrmca kojim se bavimo”, zaključila je na kraju Aleksandra Kapetanović.