Turizam je značajna privredna grana, koju treba da prati čista i očuvana životna sredina, kazala je državni sekretar za zaštitu životne sredine u Ministasrtvu održivog razvoja i turizma u Vladi Crne Gore, Daliborka Pejović istakavši da se iz godine u godinu smanjuje broj zagađivača na obali. Najozbiljniji zagađivači moraju riješiti te probleme zbog privatizacionih aranžmana jer potencijalni investitori insistiraju na poštovanju ekoloških standarda kao preduslov da uopšte uđu u proces privatizacije, rekla je Pejović istakavši da se u Brodogradilištu u Bijeloj, koje je dugo bilo markirano kao crna ekološka taška bilježe pozitivni pomaci.
„Vrlo brzo ćemo realizovati posao vezan za sklapanje grita iz brodogradilišta u susret privatizaciji koja je to postavila kao ključni imperativ. Nadam se da ćemo sa budućim investitorima dodatno uozbiljiti sve naše napore, koji traju već duže vrijeme da saniramo probleme, koji postoje na zadovoljstvo svih građana, posebno Boke Kotorske” , istakla je Pejović navodeći da eć se problem grita u Bijeloj rješavati na dva načina,
Oročeni rok za realizaciju tog posla je kraj oktobra ove godine, kazaal je Pejović navodeći da se očekuje dobijanje kredita Svjetske banke, „koji će odmah nakon sastanka u julu dati saglasnost za otpočinjanje međunarodnog tendera za izbor investitora koji će prevesti grit na jednu od evropskih ili drugih međunarodnih destinacija tamo gdje postoje uslovi i opravdane mogućnosti da se grit tretira i da bude odložen. Veliki sam optimista da ćemo to riješti”, kazala je Pejović.
Postoji i brži put jer ima firmi, koje žele da izvezu grit uz međunarodnu finansijsku podršku. Na taj način bi se riješilo brže i efikasnije i ne bi se moralo čekati. Za grit, koji je ostao od bivšeg Remontnog zavoda, a koji je u skladu sa zakonskim normama uskladišten u marini Porto Montenegro već je raspisan tender i na listi zainteresovanih investitora za izvoz je devet firmi. U toku su dodatne analize o kvalitetu, odnosno stepenu opasnosti tog grita kako bi se na neki način odredila i adekvatna cijena. „Čim se završi taj posao ja sam ubjeđena da će to ići mnogo prije i brže nego brodogradilište Bijela”, mišljenja je Pejović ističući da je menadžment kompanije „Adriatic marina”, koja realizuje projekat nautičkog naselja, pokazao ozboljnost i razumijevanje.kao da je njihova obaveza, što nije tako lako jer mnogi investitori ekološke obaveze ne prihvataju i ne žele da ih tretiraju kao svoje”, istakla je državna sekretarka za zaštitu životne sredine.
Prem anjenim riječima „Adriatik Marians” jedna je od rijetkih investitora u Crnoj Gori koji je pristupio rješavanju problema grita. „Oni imaju veoma korektan odnos prema državi koja ih je ugostila i dala šansu da razvijaju svoj biznis”, istakla je Pejović.
Posebno ističući tivatsku opštinu u kojoj je ukupan razvoj turističke privrede pratilo rješavanje komunalnih problema „i koja se može proglasiti za jedan od najuspješnijih primorskih gradova “, Pejović je istakla da se povećava broj opština koje ulaze u ozbiljno rješavanje komunalnih problema, posebno sistema za prečišćavanje otpadnih voda, kao i deponija za komunalni otpad.
Pejović je mišljenja da će za godinu-godinu ipo biti potpuno sređen obalni dio gdje posebna uloga pripada preduzeću Morsko dobro pred kojima je dvostruki izazov, „da gradi sistem integrisane zaštite obalnog područja i da okuplja partnere i subjekte, koji u tome mogu dati svoj doprinos kvalitetnijoj i konkurentnijoj turističkoj ponudi u odnosu na region i ukupno turističko tržište”, zaključila je državna sekretarka za zaštitu životne sredine u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, Daliborka Pejović.