Melita Ramljak Ciko, predsjednica NVO “Arlekin” nedavno je boravila u Veneciji i sa još nekoliko predstavnika iz Crne Gore, pohadjala kurs istorije odjevanja i izrade venecijanskih tkanina i kostima ovog kraja. Iz razgovora sa Melitom za naš radio, izdvajamo:
“Nakon kursa izrade venecijanske čipke koji je lani pohadjalo nekoliko Bokeljki, ovo je treća faza projekta Zajednice Italijana Kotora i Zajednice Italijana Venecije.
Bila je privilegija i čast boraviti u Venciji sedam dana i od vrsnih stručnjaka učiti o načinu izrade kostima i od skupocjenih materijala izradjivati odjevni predmet u čuvenom ateljeu Pietro Longhi, kod Franceska Brigija. Tamo je izloženo 600 kostima iz perioda od 13. do 19. vijeka. Obišli smo i istorijski arhiv Rubeli u kome se čuva 5.000 komada tekstila za izradu kostima, dekoraciju zidova i presvlačenje namještaja iz perioda od 15. do 20. vijeka. Rubeli je sinonim za kvaltet, eleganciju i otmjenost a nas tri, polaznice ovog kursa, smo imale priliku da uz pomoć maestra Bridgija, upotrebimo jedan od tih vrsnih materijala za izradu venecijanske haljine.
Obišli smo i radionicu za izadu materijala, Luigi Bevliakva, smještenu u nekadašnjem Turskom magazinu koja ima izvorne vencijanske razboje. Na njima se tka baršun, brokat, danast, saten a potrebno je i do 8 sati za izradu samo 35 cm ovih luksuznih materijala, dok je za pojedine tkanine neopodna priprema od čak 5 mjeseci da se samo postavi konac. Mi smo bili tamo baš kada se u ovoj radionici izradjivala tkanina za namještaj u Kremlju.
Bili smo i u radionici gospodje Elene za izradu šešira, medju kojima je i čuveni trorogi venecijanski šešir u čijoj izradi sam lično učestvovala, pomažući vlasnici toga dana.
Tokom sedam dana boravka u Veneciji, posjetili smo i Muzej Mocenigo koji pripada jednoj od najznačajnijih venecijanskih porodica. U njemu je vrijedna postavka odjeće, namještaja, lustera, nakita i parfema. Upoznali smo i osnovne karakteristike čuvenog Murano stakla i naučili da ga razlikujemo od falsifikata. Predsjednik Asocijacije Venecijanaca širom svijeta poveo nas je i u posjetu odborniku regiona Veneta za saradnju Istre i Veneta. Njemu smo ponjeli haljinu koju smo izradili u ateljeu Pietro Longhi i za to dobili i sertifikate”.