04.07., Iz opštinskog arhiva- tivat kroz novinsku građu
„Novo Doba”, br. 151, str. 1, 04.07.1923.g.
Administrativno otcijepljenje Boke Kotorske od Dalmacije.
Njezino pripojenje Zetskoj oblasti.
Kako je poznato, uredbom od 26 aprila 1922 – na bazi Vidovdanskog Ustava – Dalmacija je podijeljena u tri oblasti, zapravo u dvije, (splitsku i dubrovačku), jer je jedan dio – Boka Kotorska – otcijepljen i pridružen Zetskoj oblasti sa sjedištem na Cetinju. Ma da, iz razloga unutarnje politike, ova uredba o podjeli zemlje na oblasti nije još provedena nigdje u državi (osim toga što su već bili imenovani veliki župani) – ovih dana izvršeno je otcijepljenje Boke Kotorske koja je pridružena Zetskoj Oblasti.
O tom službeni „Dalmatinski Glasnik” donosi ovu objavu:
Ministarstvo Unutrašnjih Djela rješenjem od 20 juna 1923. u br. 16479 objavilo je Pokr. Namjesniku u Splitu da je Ministarski Savjet na svojoj sjednici od 16 juna usvojio u svemu predlog g. Ministra Unutrašnjih Djela koji glasi:
„Na osnovu čl. 134 Ustava, u vezi sa čl. 1. tačka 25 Uredbe o podjeli zemlje na oblasti, kao i čl. 1. i 6. zakona o općoj Upravi, a po saslušanju – izvještaju – Pokrajinskog Namjesnika za Dalmaciju od 6. aprila t. g. br. 2690, čast mi je predložiti Ministarskom Savjetu da se kotar Boko-Kotorski stavi pod upravu Vel. Župana Zetske Oblasti, a prema tome da se i svi poslovi Pokrajinske Uprave za Dalmaciju, u koliko se isti odnose na kotar Boko-Kotorski, prenesu na Velikog Župana pomenute oblasti i odgovarajuća Ministarstva, u koliko ti poslovi prema svojoj prirodi i postojećim zakonima spadaju u djelokrug rada pojedinih Ministarstava”.
U isto je vrijeme g. Ministar Unutrašnjih Djela naredio Pokrajinskom Namjesniku da to riješenje Ministarskog Savjeta izvrši što ovim i čini, s posljedicom da s time, u kazanim granicama, prestaje svaka nadležnost Pokrajinske Uprave u Splitu.
Pokrajinski Namjesnik dr. Matličić.
S ovim je, dakle, izvršen jedan akt historijskog značenja: Boka Kotorska prestala je da bude dijelom administrativne organizacije dosadašnje pokrajine Dalmacije.
„Glas Boke”, br. 183, str. 4, 04.07.1936.g.
Reaktiviranje učitelja Rajčevića
Ministarstvo prosvjete, po presudi Državnog savjeta, reaktiviralo je dugogodišnjeg našeg učitelja i upravitelja osnovne škole g. Šima Rajčevića, koji je prošle godine bio penzionisan. Dne. 26.VI o. g. preuzeo je ponovno rad u osnovnoj školi u Tivtu. Pravednu odluku g. Ministra prosvjete zaista je iskreno pozdravilo građanstvo našega mjesta.
„Pobjeda”, br. 157, str. 4, 04.07.1950.g.
„Lovćen” – „Arsenal” 2:2 (1:0)
Juče je u Cetinju odigrana futbalska utakmica za prvenstvo Crnogorske futbalske lige između domaćeg „Lovćena” i „Arsnala” iz Tivta i završila se neriješenim rezultatom 2:2 (poluvrijeme 1:0 za „Lovćen”).
Prema razvoju igre u prvom poluvremenu kada su domaći imali terensku nadmoćnost izgledalo je da će „Lovćen” odnijeti visoku pobjedu. Međutim, neefikasan navalni red nije iskoristio više zrelih šansi za postizanje gola. U 30 minuti lijevo krilo Jovetić izbio je sam na nekoliko metara pred golmanom i šutirao pored gola, a nešto kasnije Ljumović i Kusovac upropastili su dvije povoljne situacije. Pred kraj poluvremena Begović je postigao vodeći gol za „Lovćen”.
U drugom dijelu igre „Arsenal” se oslobodio pritiska i izveo nekoliko opasnih prodora na vrata „Lovćena”. U 23 minuti Krstović je greškom golmana Petanovioća postigao prvi, a u 34 iz penala gosti postižu i drugi gol i tako doveo svoj tim u vođstvo. „Lovćen” je u onom vremenu igrao dosta nepovezano, a kod pojedinih igrača osjećao se nedostatak kondicije. Pored toga, navalni igrači su suviše kombinovali pred golom protiv centra i neprecizno pucali.
Tim „Lovćena” igrao je ispod svojih mogućnosti i kod njega se dobrom igrom istakao samo Petranović, dok je „Arsenal” kao cjelina zadovoljio a njegov najbolji igrač bila je desna polutka.
Sudija Martinović imao je grešaka.