„Istakao bih jednu zanimljivu situaciju prilikom jedne od vožnji kada se na oduševljenje putnika sa podmornice ali i kruzera koji se nalazio u blizini, na površini mora pojavila kornjača pozamašne veličine. To je bila prava atrakcija koju su svi zabilježili foto aparatima”, kazao je direktor kompanije Montenegrosubmarine iz Kotora, Ilija Pajović prilikom gostovanja u “Radio Suncobranu”.
Govoreći o novini u turističkoj ponudi Crne Gore, panoramskoj vožnji i razledanju podmorja iz polupodmornica koje su na inicijativu Pajovića, morskim putem stigle iz Hrvatske, što dodatno svjedoči o njihovoj kvaliteti i stabilnosti, on je rekao da su u kompaniji zadovoljni dosadašnjim poslovanjem. Ako uzmemo u obzir da ljetnja sezona, kako kaže, nije toliko uspješna Pajović je rekao da se ideja pokazala kao uspješna i produktivna: ” Uzimajući u obzir svjetsku ekonomsku krizu, ali i nisku platežnu moć većine naših turista odlučili smo organizovati grupne ture po nižim tarifama, što se pokazalo kao adekvatan potez. Ovakve aranžmane smo ponudili kao segment kotorkog Festivala pozorišta za djecu i mogu da kažem, naišli na dosta značajno interesovanje. Osim dnevnog, u ponudi imamo i noćno razgledanje podmorja što omogućuje šest reflektora koji su postavljeni na bokovima podmornice, a izdvojio bih i specifično razgledavanje peraških ostrva Gospe od Škrpjela i Sv. Đorđe, uz mogućnost da se vidi padina. Dakle, za domaće i inostrane goste dvije podmornice voze ture od Kotora do Mula, Prčanja i Perasta. Od 1.juna jedna podmornica je na vezu u budvanskoj marini odakle se organizuju vožnje do ostrva Sv. Nikola, a osim utvrđenih tura, u ponudi su i ture po želji turista i na drugim lokalitetima”, kazao je Pajović.
A neke od misterija crnogorskog podmorja, otkrio nam je Boris Koprivica iz Ronilačkog kluba „Neptun – Mimoza” iz Tivta osnovanog 1993. godine. On je kazao da se klub od tada bavi školovanjem ronilaca, kako za potrebe Crnogorskih klubova tako i za turiste koji žele zaroniti u dubine Jadranskog mora. Na pitanje koje bi lokacije atraktivne i zanimljive za istraživanja izdvojio u Boki, on je pomenuo poluostrvo Lušticu čiji je akvatorijum bogat predjelima koji su interesantni za ronilački turizam i istraživanja. „ Svakako je zanimljiva i ekspedicija Zenta iz 2003 i 2004 godine i snimanje dva dokumentarna filma o istoimenom brodu u kojoj su pored naše, učestvovale i ronilačke ekipe iz Mađarske i Austrije. Prije 100 godina, na početku I svjetskog rata, na moru ispred Petrovca odigrala se najveća pomorska bitka na crnogorskom primorju. U toj bici je učestvovala i austrougarska krstarica Zenta, najveći potopljeni ratni brod koji leži u crnogorskim teritorijalnim vodama. Za realizaciju ronjenja na dubini od 73 metara koristili smo mješavinu sa kojom je odrađeno 12 ronjenja velikih ekspozicija”, rekao je Koprivica.