Izložbom radova u Nacionalnoj biblioteci »Đurđe Crnojević« na Cetinju, spuštena je zavjesa na treće izdanje Cetinjske likovne kolonije, koja je i ove godine okupila značajan broj crnogorskih umjetnika, svih generacija, među kojima i tivatske slikare Ljubomira Popadića i Momčila Macanovića.
Gosti na izložbi imali su priliku da se upoznaju sa 30 radova koja su, tokom desetak dana jula mjeseca ove godine, u Prijestonici stvarali: Aldemar Ibrahimović, Rade Vujačić, Mišo Vemić, Vojo Tatar, Nikica Raičević, Simon Vučković, Ljubo Brajović, Marina Sredanović, Maja Brajović i Marija Kapa. U ovogodišnjoj postavci našli su se i radovi umjetnika Voja Stanića, Ljubana Popadića, Momčila Macanovića, Nikole Radovića, Mirjane Marsenić, Mikija Radulovića, Radoslava Miloševića – Atosa i Tijane Gordić.
Nakon muzičkog dijela koji je osmislila mlada flautistkinja Ivanka Muhadinović, izložbu je otvorila pjesnikinja Slavka Daković. Podvlačeći da slikarstvo u bogatoj kulturnoj riznici Cetinja zauzima posebno mjesto i da predstavlja neiscrpnu energiju umjetnicima svih vrsta, Dakovićka je kazala:
»Slikarske kolonije imaju posebnu draž. Ovdje je u pitanju, prije svega želja, da se neki svoj svijet umjetnički ovaploti, pa ljubav prema Cetinju i, u vremenu otuđenosti, čovjekoljublje, druženje i razmjena iskustava, odnosno sagledavanje vizuelnog doživljaja drugih.
Tu je i raskošni kolorit i zagonetni izazovi. Nezaboravni krajolici, toplina boja, različiti simboli; pa izražavanje intime, na svoj način, na način izražajne slobode« – rekla je cetinjska poetesa.
Predstavnik organizatora Cetinjske likovne kolonije Nikola Vujanović podvukao je da je ono što je prije tri godine započela grupa od pet umjetnika, danas preraslo u respektabilnu umjetničku priredbu i likovnu manifestaciju koja se, po renomeu učesnika i radova koji nastaju na njoj može mjeriti sa kolonijama koje traju i po više decenija. On je izrazio uvjerenje da će kolonija sve više dobijati na značaju i nastaviti da okuplja različite generacije umjetnika te da će interesovanje za učešće na njoj iz godine u godinu biti sve veće.
Organizator ovogodišnje Cetinjske likovne kolonije je NVO »Linija« sa Cetinja uz podršku Ministarstva kulture, Prijestonice Cetinje, TO Cetinje, Nacionalne biblioteke Crne Gore »Đurđe Crnojević«, te fondacija Ćano Koprivica i Petrović Njegoš. Njenom realizacijom započet je višemjesečni program »Ljeto u Prijestonici« koji je nastavljen čitavim nizom drugih kulturnih sadržaja.