„Bokeška maslina”, manifesticaja koju je organizovalo Maslinarsko društvo Boka uz podršku tivatske TO i opštine, okupila je veliki broj izlagača. Kišovito vrijeme i radovi na rekonstrukciji Pina koji još uvijek traju, nijesu spriječili veliki broj posjetilaca koji su obilazili štandove sa proizvodima od masline, meda, drenjina.
„Izlagača ima puno, više nego što smo planirali. Preko trideset je izlagača iz Boke, Bara, Ulcinja, Sutomora. Tu su i proizvođači meda iz Nikšića, Danilovgrada, Herceg Novog. Ove godine imamo proizvođače i iz Bosne i Hercegovine i jednog iz Novog Sada. Pored maslinovog ulja ima i meda i drenjina, masline tučene, masline konzervirane, sapuni i kozmetika na bazi maslinovog ulja, suveniri od drveta masline. Tema masline je zadovoljena, možemo biti zadovoljni. Ovo su sve proizvođači na koje možemo biti ponosni jer imaju pakovan proizvod i jer su već dokazani. Morali smo da se snalazimo, izašao nam je u susret Crveni krst dodali smo još stolova, pa su na pojedinim štandovima i bila po dva-tri izlagača. Svima je u interesu da se proširi turistička sezona”, rekla je Vesna Đukić, izvršana direktorka Maslinarskog društva „Boka”.
Zadovoljni su bili i u TO koja je bila pokrovitelj manifestacije. „Uvijek podržavamo ovakve događaje gdje posebni oblici turizma dolaze do izražaja, naši poljoprivredni proizvođači koji proizvode specifične mediteranske proizvode, Ovo je prilika da goste upoznaju sa njihovom proizvodima. Muzika je divna, puno ljudi, posjetioci i ne primjećuju da pada kiša. Ovo je naš pokušaj da se vratimo na Pine, obezbijedili smo i rasvjetu kako bi vratili Pinama dio sjaja”, rekla je direktorka TO, Bernarda Moškov idstičući da se spremaju za Sajam suvenira i rukotvorina na Trgu magnolija koji će se održati početkom avgusta.
Na „Bokeškoj maslini” nastupila je uljara i mlin porodice Čelanović iz Tivta. „Imamo djevičansko maslinovo ulje, začinska ulja sa četiri vrste papra, ruzmarinom, bijelim lukom. Imamo i domaću rakiju”, kaže Zoran Čelanović koji sa sinom Goranom nastavlja porodičnu tradiciju. On ističe da poslednjih godina bilježe slabije prinose maslina. „Prošle i pretrpošle godine baš je bilo slabo. Vidjećemo kakva će biti ova godina. Nemamo veliki maslinjak, ali radimo kao servis za druge maslinare”, ističe Čelanović.
Na tivatskoj manifestaciji u čast masline, nastupio je i barski maslinar Božo Šaltić. „Izlažem svoje proizvode od maslinovog ulja u četiri zemlje. Ponosan sam što imamo dobro ulje i dobre proizvode od masline. Imamo i rakiju od barske murve koja je čuvena. Tu je i kolač sa maslinovim uljem i deset priloga koji predstavljamo na svakoj manifestaciji koji sprema moja supruga”, rekao je Šaltić.
Proizvode od meda predstavio je pčelar iz Ratiševine kod Herceg Novog, Željko Radman. „Ova godina nije bila naročito rodna ali ima prilično kvalitetnog meda. Sakupljamo matični mliječ, polenov prah, pravimo preparate. Ne takmičimo se na lokalnim sajmovima, ali se možemo pohvaliti sa dvije velike zlatne medalje Novosadskog sajma”, kaže Radman. On kaže da Udruženje pčelara na crnogorskom primorju organizuje Sajam meda ali bez podrške institucija. „Ono što moram da kažem je da je to jedina manfestacija u Crnoj Gori koja nikad nije bila podržana od saveza ili Ministarstva poljoprivrede.”, kaže pčelar iz Ratiševine.
Na „Bokeškoj maslini” proizvode od drenjina predstavlja Bato Mirjačić iz Bršna kod Nikšića. „Imamo džemove, likere, sokova raznih vrsta, sirupa do rakije drenje koja je karakteristična i poznata. Ove godine organizujemo osme po redu Dane drenjina u Nikšiću. Formiraćemo naredne godine i udruženje proizvođača gdje bi trebalo da se okupio oko 50 ljudi iz Nikšića i okoline. Drenjina je najzdravije voće, ako kažemo da se džem od drenjina ne kuva a možemo tri godine da stoji. Samu sebe štiti jer ima dovoljno kisjelina, tanina i petina. U narodu je poznata izreka „zdrav ko drijen”, kaže Mijačić.
Pored kiše u ometanje sajma umiješala se i tržišna inspekcija koja je obilazila štandove zabranjujući prodaju. Inspektori su rekli da je manifestacija izložbenog a ne prodajnog karaktera i da se na njoj ne mogu prodavati proizvodi. Organizatori i izlagači su poštovali zabranu iako su rekli da nijesu umjetnici, i da zabrana prodaje nije praksa na ostalim sajmovima masline u Crnoj Gori.