Radnja romana se odvija u Bokokotorskom zalivu, na jednom ljetovanju na kojem đed sa dvije unuke istražuje Boku iz vremena Rimskog carstva, sa željom da im nadoknadi propušteno znanje o antičkoj istoriji. riječ je o naizgled dječjem, a u stvari pustolovno istraživačkom porodičnom romanu čuvenog pisca, novinara, kolumniste, scenariste… Dušana Miklje. Samo naizgled, povod za njegovo gostovanje u emisiji “Radio Suncobran” bio je ovaj roman. samo naizgled, jer razloga za priču sa njim je mnogo…
– Bio sam na svih pet kontinenata i kako je vrijeme prolazilo shvatao da ljepotu jednog mjesta kojeg posjećujemo čini upravo saznanje i prethodno znanje o njima. Italija je recimo prelijepa zemlja, ali ja sam posebno uživao u Kartumu u Sudanu gdje se sjedinjuju plavi i bijeli Nil. Toliko je priča isopričano o Nilu i kad se nađete na tom mjestu jednostavno Vas obuzme veličanstven osjećaj zbog samog saznanja o tome gdje se nalazite.
riječi sa zahvalnim sagovornikom se nižu jedna za drugom, a posebno nas je zanimalo pojašnjenje “agregatnog stanja tuge” kako se bajkovito u knjizi izrazio.
– Da tuga ima različita agregatna stanja. Nekada je izražavamo suzama i tada je ona najlakša za podnjeti, a nekada jednostavno ostaje zarobljena u nama, onako kao teška kocka leda koja nas guši. Meni upravo tako teško padaju rastanci sa članovima moje porodice koji su raštrkani svuda po svijetu.
Između ostalog dugo se bavio novinarstvom,a danas mu teško pada primitivizam kojeg je u ovoj, kako sam kaže nekad veoma poštovanoj profesiji danas sve više.
– Nekada kad bi neko potvrdio priču riječima: Da tako je , jer je bilo u novinama ili na Tv imalo je svoje uporište. Danas to nije tako. Veoma često prema ovom današnjem novinarstvu osjećam izvjesno gađenje – rekao je Dušan Miklja.