Nakon isnpekcijskog pregleda zelene pijace, koji je minulog petka obavila veterinarska inspektorka Mirjana Drašković, pijacu u Tivtu je trebalo zatvoriti, ali je, uz uslov da se pod hitno otklone neke nepravilnosti, postignut dogovor da se u narednih nekoliko dana ne primijeni ta drastična mjera.
Zelena pijaca u suterenu Gradske kuće na Trgu magnolija bila je ovog ljeta u nekoliko navrata predmet inspekcijskog nadzora, a krajem prošlog mjeseca veterinarski inspektor je donio rješenje kojim je naloženo da se u roku od tri mjeseca otklone pojedine nepravilnosti. Tada je, prema riječima predsjednika Opštine, Ivana Novosela, sa Komunalnim preduzećem, koje gazduje pijacom, dogovoreno da se nepravilnosti otklone nakon špica turističke sezone.
Primjedbe iz prošlonedeljnog zapisnika odnose se na robu koja se ne može prodavati zajedno sa voćem i povrćem, a istaknutno je da se prodaja mliječnih proizvida mora odvojiti od zelene pijace.
„Pijaca se neće zatvoriti”, kazao je Novosel, naglašavajući da će se u najkraćem roku pokušati riješiti najakutniji problemi. „Za građevinski dio, koji se odnosi na promjenu lokacije za prodaju mliječnih proizvoda, trebaće malo više vremena. Da li će ona ostati u okviru gabarita pijace, ili ćemo pokušati da zakupimo neki od poslovnih prostora koji graniči sa zelenom pijacom, riješićemo u narednih nekoliko dana”, izjavio je gradonačelnik Novosel, pozivajući prodavce da se ponašaju u skladu sa zakonskim propisima.
Nedugo po otvaranja pijace u zgradi na Trgu magnolija, prodavci na ribljoj pijaci počeli su svakodnevno da se suočavaju sa tehničkim problemima, poput prokišnjavanja objekta i curenja vode niz zodove, što je stvaralo vlagu i neugodne mirise. Komunalno preduzeće je zbog toga bilo prisiljeno da riblju pijacu izmjesti u dio gdje se trenutno prodaju mliječni proizvodi, ali je i tu prije nekoliko mjeseci voda počela da se slijeva niz zidove. Uzrok tome je, kako se pretpostavlja, neadekvatna hidroizolacija fontane, koja je iznad pijace, a s obzirom da je tada još uvijek tekao dvogodišnji garantni rok, Direkcija za investicije i razvoj grada je od izvođača, podgoričke firme „Građevinar”, tražila da se kvar otkloni, ali to nije učinjeno.
Opština, po riječima Novosela, ima namjeru da nađe investotora koji će uraditi izolaciju fontane. „To će pokazati da li se voda slijeva u pijacu odatle ili sa druge strane. Ako se pokaže da slijevanje nije od fontane biće potreban građevinski zahvat kako bi se prostor pijace prilagodio namjeni- prodaji ribe, mliječnih proizvoda i voća i povrća”, zaključio je Novosel.
Uslovima na pijaci nisu zadovoljni ribari koji prodaju ribu na pijaci, koji ističu da su mnogo bolji promet imali na pretdhodnim loakcijama, u centru grada i na Seljanovu, a njihovi istomišljenici su i zakupci tezgi na zelenoj pijaci. Po njihovim kazivanjima, na pijaci je ljeti mnogo zagušljivo, a zimi hladno, prostor se nalazi u suterenu bez dnevne svjetlosti, a ne vidi se ni sa Trga, što znatno utiče na smanjenje prometa.