“Brak se uredjuje zakonom samo onda kada ne može drukčije. Zbog toga ne dozvolite da vam zakon uredjuje brak. Uredite ga sami, ljepše i humanije nego što bilo koji zakon to može da predvidi.
Želimo da vam bude lijepo, da traje dugo, da se radujete jedno drugom, da živite sa uvjerenjem da ste danas obavili jedan od najljepših poslova u životu. Savetujemo vam da ne žurite, da štedljivo trošite riječi i osjećanja. Nemojte odmah potrošiti sve. Rasporedite svoju ljubav i uzajamno poštovanje, na svaki dan zajedničjkog žiovota.
Budite ljubomorni, ne jedno na drugo, već na svoj brak. Čuvajte ga i branite od svih iskušenja, smatrajte ga dragocjenim za svoju sudbinu i sreću.”
Ovo je dio divne “Bračne zdravice”, Duška Radovića, kojim već 35 godina otpočinje čin vjenčanja u tivatskoj SO i kojim se oplemenjuje i uljepšava jedan od najznačajnijih dogadjaja u životu svakog mladog čovjeka. Da se ove misli čuju pri zaključenju gradjanskih brakova, zaslužan je Nikola Nikica Škanata, matičar u penziji SO Tivat, koji je bio gost našeg Radio suncobrana:
” Kad sam počinjao rad u matičnoj službi opštine Tivat, uočio sam da činu vjenčanja nedostaje dovoljno svečanosti. To ne treba da bude samo običan, administrativan čin: čitati članove zakona o braku, staviti potpise u matičnu knjigu vjenčanih i razmjeniti burme. To nije dovoljno za ljepotu koja stoji ispred vas i sve te vesele i raspjevane svatove. Čitajući “Politiku” naišao sam na članak da se u opštini Stari grad u Beogradu, na vjenčanje čeka i po dva mjeseca, a da je razlog velikog interesovanja divna “Bračna zdravica” Duška Radovića, koja se čita tom prilikom. Kontaktirao sam beogradsku matičarku Gordanu Bojić, te davne 1978. godine, i vrlo brzo uveo “Bračnu zdravicu” u čin vjenčavanja u Tivtu. Bila je to najsvečanija ceremonija stupanja u brak u Crnoj Gori a kasnije su našu inovaciju usvojili i Kotor, Herceg Novi, Budva i konačno i ostali crnogorski gradovi. Veoma sam ponosan zbog toga.
Druga novina koju sam inicirao je izrada svečanih plaketa koja se uručivala mladencima , na kojoj je odštampana čestitka SO Tivat, a služila je za uručivanje izvoda iz knjige vjenčanih mladim bračnim parovima.”
Poslije 14 godina rada u Katastru, Nikola Škanata prelazi u matičnu službu, koju je vrlo odgovorno vodio punih 25 godina, sve do penzije. U tom periodu je zaključio i registrovao oko 2000 brakova. Takodje je vrlo uspješno vodio birački spisak Opštine Tivat i prvi u Crnoj Gori, uvodi kompjutersku obradu podataka, 1992.godine, da bi Republički Sekretarijat za razvoj preuzeo tu metodu, tek 5 godina kasnije.