Тиватска антикорупцијска акција апелује на општинску власт да у сарадњи са инвеститором са којим гради објекат аутобуске станице учини максималан напор да се унаприједи идејни пројекат објекта, онолико колико је то у овој фази могуће.
Јасно је да сада – кад је започео рад на грађевинском пројекту – није реално да дође до било каквих значајних промјена на нивоу форме и структуре објекта у односу на оно што је дато у Понуди, али је итекако могуће извршити значајна побољшања кад је у питању фасада објекта.
Пројектант аутобуске станице је у документу који је саставни дио Понуде предвидио да се за фасаду, осим стакла, користе и панели типа Fundermax, Trespa, Swisspearl, и слични. Наведени материјали имају богат избор текстура, боја и дезена, и дају архитектама велике могућности у завршном третирању фасаде. Неки од ових синтетичких панела, између осталог, одлично имитирају дрво (што се може видјети на фасади ресторана „Прова”), а такође су и врло флексибилни што се обликовања тиче, па се од њих могу правити и фасаде које имају изглед мурала.
Додатна побољшања су могућа и на стакленим површинама фасаде (од манипулисања нијансама стакла до евентуалног додавања брисолеја), а и постављање адекватно дизајнираног мобилијара, прије свега жардињера, знатно би могло оплеменити простор и спољашњи изглед објекта.
Идејно рјешење које нам је дато у понуди „Месопромета” боље је од просјека кад су у питању слични објекти који се раде по Црној Гори, али не излази из оквира текуће архитектонске „конфекције” и робовања стерилним формама типичним за складишта. Поврх тога, објекат је замишљен у сивој – за Тиват, изгледа, неизбјежној – боји, чиме се додатно потцртава његов суштински хангарски изглед. Интервенције о којима смо говорили могле би знатно повећати естетску атрактивност објекта, без битног, или икаквог повећања трошкова, и унијети у њега нешто разиграности и медитеранске топлине. Надамо се да инвеститор и надлежни општински органи то разумију, и да ће се потрудити да поправе оно што се поправити може.
ТАА је прије пола године жестоко критиковала одлуку општинске власти да тражи стратешког партнера за изградњу аутобуске станице, а да прво није расписала конкурс за израду идејног рјешења објекта. Надамо се да ће ово бити посљедњи пут да се у Тивту један јавни објекат гради без претходног расписивања таквог конкурса, и овом приликом опет позивамо општинску управу да распише конкурс за идејно рјешење мултифункционалног објекта социјалне заштите (који треба да се гради на мјесту садашње монтажне зграде Црвеног крста).