Danas je Svjetski dan srca. Obilježava se od 2000.-te godina kada je Svjetska zdravstvena organizacija odlučila da i na ovaj način skrene pažnju na oboljevanje i umiranje od kardiovaskularnioh bolesti i njihovo sprječavanje uvođenjem zdravih stilova života.
Današnji dan se u svijetu obilježava pod sloganom “Jedan dom, jedan svijet, jedno srce”. Pridružujući se akciji, u nekoliko gradova Crne Gore su mjereni krvni pritisak, nivo šećera u krvi i rađen EKG. Dan srca obilježava i Kotorska bolnica a načelnica koronarnog odjeljenja Ljilja Krivokapić kaže da je Crna Gora i dalje na visokom nivou oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti.
“Taj procenat je 58 posto. Sve što je preko 50 posto kod nas i u zemljama okruženja je visok procenat a bolesti srca i krvnih sudova su na prvom mjestu u rangiranju oboljenja kao ne zarazna bolest. Ono što mi moramo da radiomo kao pacijenti i kao oni koji pružaju pomoć jeste da sarađujemo. Da pacijenti redovno, jednom do dva puta godišnje mjere krvni pritisak, određuju glikemiju uz ostale laboratorijske analize i naravno izvrše kardiološki pregled“, poručila je Krivokapić.
Četiri najvažnija faktora rizika su pušenje, gojaznost, tjelesna neaktivnost i prekomjerna potrošnja alkohola. Njihovom kontrolom moglo se izbjeći najmanje 80% prijevremenih smrti nastalih zbog kardiovaskularnih bolesti, što potvrđuju brojna istraživanja.
“Mjerenje krvnog pritiska je pod jedan. Pod dva – dijabetes a jedcnom godišnje je dovoljno određivanje glikemije u krvi. Treći način jeste gojaznost. Treba jesti češće i manje kaloričnu hranu uz fizičku aktivnost. O pušenju da i ne govorim, o masnoćama koje u 30 posto slučajeva možemo riješiti režimom ishrane. Sve ostalo, u faktorima rizika kada već bolest uznapreduje, podrazumijeva sekundarnu prevenciju. To se mora raditi u saradnji sa doktorom uz redovnu terapiju“, kazala je načelnica koronarnog odjeljenja opšte bolnice Kotor Ljilja Krivokapić.
Od srčanih bolesti i moždanog udara svake godine umire više od 17 miliona osoba, a predviđa se da će taj broj do 2030. godine preći 23 miliona.