U okviru IPA Adriatic programa prekogranične saradnje zemalja koje okružuju Jadran, u Kotoru se od 7-9. oktobra održava Treći sastanak partnera u implementaciji projekta „BALMAS- Upravljanje balastnim vodama u cilju zaštite Jadranskog mora”. Vrijednost projekta je više od 7 miliona eura. Vodeći partner je Institut za vode Republike Slovenije, a među ukupno 17 institucija iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Italije i Albanije, su i dva partnera iz Crne Gore- Institut za biologiju mora iz Kotora, te Uprava pomorske sigurnosti iz Bara.
BALMAS projekat je počeo u novembru 2013.godine i trajaće do marta 2016. Balastne vode su veoma značajne za sigurnost plovidbe, za stabilnost broda. S druge strane, balastnim vodama se prenose štetni, patogeni organizmi i alohtoni organizmi- organizmi koji nisu domaći u nekom području, što može imati veoma negativne posljedice. Međunarodna konvencija za kontrolisanje i upravljanje brodskim balastnim vodama i talozima (BWM konvencija) usvojena je 2004.godine u cilju pružanja jedinstvenog globalnog pristupa upravljanju balastnim vodama. Ovu konvenciju je 2011. godine ratifikovala i Crna Gora, a njeno stupanje na snagu očekuje se u aprilu 2015, nakon narednog sastanka IMO-a- Međunarodne pomorske organizacije, koji je planiran ovog mjeseca. BALMAS projektom, 17 partnera i 7 saradnika iz 6 jadranskih zemalja, razradiće zajedničke mehanizme za kvalitetnu primjenu Konvencije, kada ona stupi na snagu.
Istraživanja o balastnim vodama i talozima u Jadranu za sada su uglavnom sprovodile Slovenija, Italija i Hrvatska. Pored toga što su i ostale jadranske zemlje prepoznale važnost i složenost pitanja balastnih voda, uočeno je da je ključna prepreka nedostatak podataka i znanja, koji bi omogućili primjenu Konvencije o balastnim vodama preko zajedničkog plana upravljanja balastom. Projekat BALMAS objedinjuje potrebne aktivnosti kako bi se omogućila dugoročna, po životnu sredinu efikasna, a s aspekta finansiranja i pomorskog saobraćaja, održiva primjena mjera za upravljanje balastnim vodama u Jadranu.
U okviru BALMASA, u luci Bar, kao pilot području projekta u Crnoj Gori, prvo će se vršiti ispitivanja da se utvrdi nulto stanje- detaljan prikaz flore i faune koja se nalazi u luci, i na osnovu toga, ukoliko se nađu patogeni organizmi, moći će se pristupiti procjeni rizika i uspostavljanju sistema upozorenja, kako za brodove, tako i za nadležne institucije, da postoji opasnost od organizama koji tu dospjevaju putem balastnih voda, odnosno o ekološkoj opasnosti. Kroz projekat će biti nabavljena i oprema, te obučen kadar Instituta i Uprave pomorske sigurnosti, za vršenje uzorkovanja balastnih voda, kako u okviru istraživanja nultog stanja, tako i za potrebe kontrole balasta sa brodova koji stignu u luku. Sprovođenje prve analize u Baru očekuje krajem oktobra i početkom novembra.