U današnjem izdanju Preporuka za čitanje naredne sedmice, predstavljamo koji su to naslovi trenutni hitovi, ili po nečem važni, manirom za svakog po nešto.
„Dar” je najoriginalniji i najzanimljiviji od svih romana iz takozvanog berlinskog opusa Vladimira Nabokova. U ovo komleksno remek-djelo ukomponovani su različiti žanrovi: poezija, drama, novela, putopis, biografija, književna kritika i polemika. Pisan je čas u trećem, čas u prvom licu, a uspomene iz djetinjstva miješaju se sa satiričnim slikama ruske emigracije u Berlinu 20-ih godina prošlog vijeka i ljubavnom pričom koja je priča samog autora. Nabokov je više puta izjavio da je Dar njegov najbolji roman na ruskom jeziku. Izdavač je LOM.
Glavno mjesto radnje romana „Sva imena” nobelovca Žozea Saramaga je Centralni registar Matične službe, sa svojom strogom hijerarhijom i armijom bezimenih činovnika. Među njima se izdvaja samo Gospodin Žoze, jedini lik koji ima ime. Ni on ni drugi ljudi u romanu nemaju psihološke karakteristike, ne znamo koliko su stari, ne znamo čak ni kako izgledaju. Kad ne obavlja svoj dosadan pisarski posao, Gospodin Žoze upražnjava neobičan hobi: kradom od nadređenih uzima iz Registra fascikle i iz njih vadi isječke iz novina o poznatim ličnostima. Jednom prilikom slučajno će uzeti fasciklu nepoznate žene, čija če sudbina početi da ga opsjeda. Sve to će ga odvesti u mnoge, čak i opasne avanture. Izdavač je Laguna.
„Stefan Nemanja – nastanak evropske Srbije” autora Luke Mičete, knjiga je o vladaru koji je stekao poštovanje kod svojih podanika i savremenika, ali i kod svojih potomaka. Samo je uticaj njegovog svetiteljskog kulta na srpski narod bio veći od njegove vladarske slave. Zamonašio se, uzeo ime Simeon, i kao takav nadvisio i nadmašio velikog župana Stefana Nemanju. Vladarski plašt zamijenio je skromnom monaškom rizom, mač krstom, štit jevanđeljem, veseli i bučni dvor hilandarskom tišinom. Silazeći sa trona peo se u vječnost. Bilo je to izdizanje iznad ljudske mjere – u vječnost. Izdavač je Laguna.
Zasnovane na iskustvu same autorke kao bliznakinje, majke blizanaca i psihoterapeuta – stručnjaka za emocionalna pitanja dvojki, knjiga „Kako odgajati blizance” Džoan Fridman, predstavlja nezaobilazan vodič za podizanje blizanaca, i između ostalog razmatra: kako prevazići stres koji se javlja zbog njegovanja dvije bebe istovremeno; uvažava svakog blizanca kao jedinstvene ličnosti, te daje sedam ključnih smjernica za pravilno podizanje blizanaca u svakom stadijumu njihovog razvoja.
„Dobra misao za svaki dan” sadrži 365 korisnih savjeta za tinejdžere. Za period života kad je to možda najpotrebnije ova neobična knjiga nudi široku paletu smjernica – kako da se rješavaju problemi, kako da se postavljaju ciljevi i kako se osjećati dobro svakog dana u godini. Dobra misao za svaki dan odličan je vodič sa kojim možete krenuti kad god poželite. Svi tekstovi u knjizi propraćeni su inspirativnim citatima koji treba da navedu na razmišljanje. Tekstovi su kratki i lako se stiče navika da se knjiga redovno čita. Izdavač je Kreativni centar.
U ediciji „Saznaj i probaj” Kreativnog centra objavljena je knjiga Radivoja Andrića „Kako snimiti film“. Danas, u vrijeme kada su digitalna kamera i kompjuter dostupni svima, gotovo svaki čovjek, pa i dijete, može snimiti sopstveni film. Kako to može da se izvede, na zanimljiv i jednostavan način objašnjava nam reditelj kultnih filmova „Munje” i „Kad porastem biću kengur”. Iako je knjiga prvenstveno namijenjena djeci – i odrasli mogu da saznaju mnogo toga o nastanku filma.
*
S novim preporukama za čitanje, budite uz mjesta od dobrog ukusa i za 7 dana. Pozdrav od Knjižare So.