10.11.Iz opštinskog arhiva Tivat kroz novinsku građu, 1838-1950.
„Pobjeda”, br. 42, str. 4, 10.11.1946.g.
U fabrici cigle i crepa „Račica”
Kada se iz Tivta krene ka sjeveru vodi put pored same morske obale. S lijeve strane uzdižu se ogranci visokih planinskih masiva Lovćena. Na rastojanju od svega 2 km, na podnožju planinskog bila nalazi se fabrika cigle i crepa „Račica”.
Dvorište fabrike puno je naslaga izrađene cigle i crepa. Pozadi nje vide se polukružne peći iz čijih otvora svakoga časa izlaze radnici sa natovarenim kolicima cigle i crepa i odvoze je na probu, koja se vrši ubacivanjem cigle ili crepa u vodu. Cigla se zatim ponovno vadi iz vode i ako sadrži druge sastojke sem ilovače, na njoj se tada stvaraju šupljine i ona se odvaja na drugu stranu.
Zemlja (ilovača) dovozi se vagonetama iz majdana „Plavi kamen” i morskim putem (krtoljska zemlja) do drobilica a odatle spušta u veliki mlin. Na ovom mjestu instalirana je voda, koja u jakim mlazevima kvasi zemlju (ilovaču) i pretvara je u žilavu snjesu. …
Izmljevena zemlja onda prolazi kroz razne kalupe, gdje se sa naročitim sječivima izdvaja cigla i pomoću automatskog kružnog transportera odnosi na pečenje. …
U ovom odjeljenu nalazi se isto tako i radiona za presovanje cigala. Nekoliko poređanih astala smješteno je pri samom dnu radionice. Ovdje se donosi presovan crep, zatim dotjeruje u kalupima, odnosi na kružni transportator. Za ostalima pognute glave radnice marljivo obavljaju svoj posao. Svaka od njih zna svoj posao i rad kojega obavlja.
Na presi se svakoga dana proizvodi 4.000 komada cigle, a kada se izrađuje kanalica onda izbacuje 8.000 komada. …
Iz ovog odjeljenja prelazi se uzanim hodnikom u otvorene peći u kojima su naslagane hiljade komada cigle i crepa. Iz visokog otvora raznosi se plamen podjednako po svim pećima, gdje se tek donesena sirova cigla očvrsne i pod jakom temperaturom pocrveni. …
Crep i cigla, koja se izrađuje u fabrici „Račica” je vrlo dobrog kvaliteta. Na probama koje se redovno vrše, cigla je bez šupljina, što dokazuje da je njen jedini i glavni sastojak čista ilovača. Sadanji kapacitet fabrike premašio je predratnu proizvodnju, ali je korišćenje ovog vrlo važnog građevnog materijala okončano sa teškoćama koje se u prvom redu sastoje iz udaljenosti od centra i najvišeg porušenog dijela naše Republike.
Prvo oktobra u fabrici je otpočelo novembarsko takmičenje. Na svojoj konferenciji radnici i radnice su se obavezali da za dva mjeseca, koliko će trajati takmičenje, dadu 1.200 dobrovoljnih sati u korist siromašne djece Kotorskog sreza. U dosadašnjem radu dali su oni veliki broj prekovremenih radnih časova.