Iako su osnovani tek prije četiri godine, najmlađi tivatski sportski ribolovni klub „Sipa” bilježi uspjehe na svim takmičenjima na kojima učestvuje. Klub koji okuplja isključivo radnike tivatske kompanije ribo materijala „Una” proizveo je već jednog seniorskog reprezentativca i najbolju takmičarku u Crnoj Gori.
„Imamo dosta medalja sa brojnih takmičenja. Možemo reći da smo postali poznati i da nas sve više respektuju. Svi radnici naše firme su članovi kluba, a imamo sedam aktivnih takmičara. Imamo i prvakinju Crne Gore, Zlatku Vulićević koja je prošle godine osvojila titulu u disciplini štapom sa obale. Zasad nijesmo išli na inostrana takmičenja jer to teško možemo da uskladimo sa obavezama na poslu”, kaže prvi čovjek „Sipe”, Boško Majkić.
On ističe da sportski ribolov ne iziskuje puno finansijskih sredstava, ali zahtijeva posvećenost i besprekornu opremu. „Takmičenja su uglavnom po Boki i Primorju. Najbolju saradnju imamo sa najtrofejnim sportsko ribolovnim klubom u Crnoj Gori, tivatskim „Pagrom” Ustupaju nam prostorije kada organizuje naša takmičenja i uvijek su nam pri ruci”, ističe Majkić. Član „Sipe” se postaje automatski prilikom zapošljavanja u firmi „Una” koja godinama nagrađuje najbolje ribolovce u nagradnoj igri „Ulov mjeseca”. „To smo uveli prije tri godine, dajemo nagrade za najbolji ulov mjeseca i to na čitavoj teritoriji Crne Gore. Bilo da su u pitanju slatke ili slane vode. Boduje se veličina ulova i tehnika ribolova. Pojedine nagrade osvojili su i naši članovi”, ističe Majkić.
Najbolji takmičar „Sipe” je Radovan Popović koji je aktuelni reprezentativac Crne Gore u seniorskoj konkurenciji. „Učestvovao na Svjetskom prvenstvu u Portugaliji. Među najboljim svjetskim takmičarima bio sam početnik. Nije mi se teško bilo navići na takmičenja, ali je teško pohvatati sve cake sportskog ribolova. Toliko ima sitnica koje dosta znače za ovaj sport. Uz pomoć starijih kolega i Interneta stekao sam iskustvo koje me dovelo da sam jedan od stri standardna reprezentativca”, ističe Popović. „Oprema je izuzetno važna. Štap, udice, najloni. Tek kad smo bili na smotri najboljih svjetskih ribolovaca vidjeli smo da je naša oprema skoro primitivna u odnosu na opremu takmičara iz recimo Luksemburga ili Belgije koje nemaju ni more. Državna reprezentacija nema sponzore kao što je u slučaj sa Hrvatskom kojoj sponzori obezbjeđuju štapove, mašinice i ostalu opremu. Da bi takmičar bio prosječno opremljen mora imati najmanje dva dobra štapa. Minimalna cijena štapa srednjeg kvaliteta kreće se od 250 eura pa naviše. Mašinica mora biti robusna sa velikim prenosom”, objašnjava Popović. On dodaje da crnogorski takmičari ostvarju zapažene rezultate sa skromnom opremom. „U Portugalu smo ribali sa našim štapovima na 100 metara dubine strahujući hoće li to podnijeti. „Sportski ribolov je skup sport, ako čovjek želi da se tim bavi na nivou razvijenih evropskih zemalja. Pored opreme, važna je i kondicija. Ako riba radi dolazi do izražaja brzina, ako ne onda je presudno znanje i umijeće”, ističe Radovan Popović.