15.11.Iz opštinskog arhiva Tivat kroz novinksu građu, 1838-1950.
„Novo Doba”, br. 264, str. 3, 15.11.1923.g.
Tivat,
Večeras u 20 sati naša podružnica Jugoslovenske Matice priređuje svečanost u sali gosp. Turka s ovim programom: a) pozdrav predsjednika, b) „Sloboda, ili smrt”, drama u 5 čina od: (nadučitelj Marković), izvađaju mjesni i sokolski diletanti uz sudjelovanje građanske glazbe. Za ovu je svečanost veliki interes u općinstvu.
„Jadranska straža”, br. 11, str. 315, 11.1930.g.
Školski brod Jadranske Straže
Jadranska straža, osnovana u prilikama kad su Splićani i primorci svakog dana, izlazeći iz kuće morali da promatraju strane ratne lađe u luci, koje su pretstavljale znak tuđe kontrole i naše nejakosti na moru, stavila je sebi za zadaću da probudi i ustalasa ceo narod o važnosti mora i o potrebi njegove odbrane, pod poznatom parolom: „čuvajmo naše more”. I kao vanjsko obeležje te akcije, koja niče odozde, apelovala je na široke narodne redove da narod sam doprinese oko nabavke jednog pomorskog objekta, koji će simbolizovati ovu duboku spasonosnu ideju.
I sabirao se je dinar po dinar, akcija se je širila diljem domovine i naselja naših iseljenika, te se je sakupila svota, koja u današnje prilike za nacionalnu stvar nije neznatna, ali koja još nije bila dovoljna za jednu delotvornu afirmaciju ideje i namisli Jadranske straže.
Sa ovakvim prilikama i stanjem izašao je Izvršni odbor pred II kongres JS u Sarajevu godine 1929. I sarajevski kogres, nakon dugog i svestranog raspravljanja zaključuje da se ima akcijom nastaviti i privesti je kraju, u uverenju da će akcija i ideja Jadranske straže mnogo pokročiti napred, kad njeni članovi osete, da su pa bilo i sa najskromnijim prilogom doprineli oko popularizacije pomorske misli u našoj, ujedinjenoj otadžbini. Ta misao u vidu poklona školskog broda pretstavlja apel naroda na merodavne faktore da odbranu naše Otadžbine na moru učine jakom i efikasnom, simbolizuje nadalje poziv mladoj jugoslovenskoj generaciji da prione uz more, da ga zavoli kao najveće narodno blago, upoznavši ga u svim njegovim manifestacijama, da bi tako znala ekonomski iskorišćavati sva bogatstva, koje more pruža.
I zaista nakon sarajevskog kongresa Jadranska straža pojačava akciju, te nakon jedne godine dana izlazi pred svoje članstvo sa gotovim činom. … No pošto nedostaje sav potrebiti iznos, koji se je Jadranska straža obavezala da isplati, to ona još jednom apeluje na patriotsko članstvo Jadranske straže i ostale prijatelje mora, da doprinesu svoj obol za školski brod.
Pored toga Jadranska straža, po odobrenju merodavnih faktora raspisala je lutriju, čiji sav čist prihod ide u korist broda. Sam gospodin pretsednik Vlade, general Petar Živković vruće je preporučio ovu lutriju i njeno raspačavanje. Uvereni smo stoga, da neće biti rodoljubnog građanina ove zemlje, koji i na ovaj način, uz izgled dobitnika, neće pomoći ovu simboličku i realnu akciju Jadranske straže, akciju, koja u današnjici još uvek ozbiljnim vremenima pretstvalja plebiscit jugoslovenskog naroda za svoje more, za slovenski Jadran.