Promocija knjige „Flote kojih više nema”, autora mornaričko-tehničkog potpukovnika u penziji, Milana Đurana iz Splita, održana je sinoć pred brojnom publikom u Zbirci pomorskog nasleđa. Promociji je, osim velikog broja aktivnih i penzionisanih visokih oficira, prisustvovao i komandant Mornarice VCG, kapetan bojnog broda Darko Vuković. O knjizi, koja je omaž ratnim mornaricama na istočnoj obali Jadranskog mora u periodu od 1797-2005 godine, ali i priča o sudbinama ljudi, brodova i podmornica, govorili su viceadmiral u penziji Fridrih Moretti , mornaričko-tehnički pukovnik u penziji Stanislav Jovanović i novinar publicista, Siniša Luković.
Iz pera iskusnog starog mornaričkog oficira izašla je zanimljiva i uzbudljiva storija o preko 200 godina istorijata ratnih mornarica na istočnoj obali Jadrana – od pada Venecije 1797. do osamostaljenja Crne Gore 2006. Godine, kazao je viceadmiral Moreti istakavši da je riječ o jedinstvenoj knjizi koja govori o ratnim mornariacma, i šta su radile flotile, koje nisu nestale u ratu nego su se raspale i nestale zbog politike. On je naglasio da će knjiga mnogo toga razjasniti zašto je došlo do raspada flota Austro – Ugarske, Kraljevske Ratne mornarice Jugoslavije, Jugoslovenske Ratne mornarice. „Kroz radni vijek nismo uspjeli doći do ovakve literature sa nizom povjesnih činjenica, ostala je praznina u našim povjesnim interesovanjima, mislili smo da od nas počinje povjest, a nažalost stvorila se rupa u našoj povjesnoj spoznaji. Ova će nam knjiga mnogo toga razjasniti”, istakao je posljednji komandant Flote nekadašnje Jugoslovenske ratne moranrice, penzionisani viceadmiral Fridrih Moreti.
Među bogato ilustrovanih preko 450 stranica ove knjige nalaze se podaci o organizaciji i doktrini Carske i Kraljevske Ratne mornarice Austro-Ugarske, Kraljevske Ratne mornarice Jugoslavije, Jugoslovenske Ratne mornarice i Ratne mornarice Vojske Jugoslavije – Vojske SCG.
Navodeći da danas nema flotila o kojima govori autor, nekadašnji direktor tivatskog Arsenala, mornaričko-tehnički pukovnik u penziji, Stanislav jOvanović je istakao da je ostao samo manji broj brodova bivše JRM koji služe u mornaricama Hrvatske i Crne Gore, „kao zametak njihove buduće pomorske snage. Jadran je danas more kojim vladaju flote jahti i putničkih brodova, simbolizujući neka nova vremena, promjenjene okolnosti i priliku koja bi trebala dobiti ekonomski prosperitet stanovništvu ovih obala”, naglasio je Jovanović.
„Brod se smatra jedinom materijalnom vrijednošću koja je napravlejna ljudskom rikom, a koja ima ssvoju dušu, svoj život. Brod se rađa svojim porinućem, dobija ime i upisuje se u brodsku listu, ima svoja dokumenta kao i čovjek. Kao čovjek i odlazi sa ovoga svijeta”, objasnio je Luković naglasivši da knjiga, osim velikih, sadrži priče i omalim brodovima koji su opsluživali te velike sisteme, a jedan od njih je i brod „Marljivi” koji je bio značajan za Boku jer je svakodnevno povezivao njene gradove, kazao je govoreći o knjizi, novinar i publicista Siniša Luković. On je da je ta knjiga naša zajednička pomorska i kultirna baština jer su naši ljudi ugrađivali sebe i u ratne mornaricu Austrougarske i u Kraljevsku mornaricu Jugoslavije i u one kasnije, koje autor pominje u knjizi.
“Svaki istorijski period ostavio je svoj pečat na ovom prostoru, vlast su se mijenjale, ali je ostavljano nasljeđe čineći tako prepleteno, zavidnu kulturnu i civilizacijsku tekovinu tog doba.”- istakao je Đuran naglasivši da je ono što je opisao u knjizi, zajednička, jedinstvena pomorska, tehnološka i kulturna baština svih južnoslovenskih naroda.