Na Okruglom stolu o Nacrtu budžeta za tivatske političke partije učestvovali su predstavnici Hrvatske građanske inicijative, Pokreta za promjene, Nove srpske demokratije i Demokratske partije socijalista. Oni nisu imali većih primjedbi na ponuđeni Nacrt. Raspravu je vodila Rajka Jovićević, sekretarka Sekretarijata za finansije i ekonomski razvoj, a na pitanja je odgovarao Peđa Obradović, direktor Direkcije za investicije.
„Pohvala za standardno solidno punjenje budžeta, za, iz godine u godinu, podizanje primitaka i planiranje i ostvarivanje budžeta. Ima prostora za neke druge stvari, što se tiče investicionih radova. Slična je raspodjela prihoda i rashoda kao lani. Izudaci za sportsku infrastrukturu nije ispunjena ove godine. Prednjačimo kao jaka i stabilna opština, pa treba datio akcenat na sportku infrastrtukturu koja je stala na vrijeme od prije tri decenije. Tu kaskamo za susjednim opštinama. Veoma nam je loša sportska infrastruktura. Tu prvenstveno mislim na fudbalsku infrastrukturu. Treba ulaganja i u Sportsku dvoranu Župa koja je u lošem stanju. U budžetu se moraju povećati sredstva za ove namjene. Moraju se povećati i sredstva za sportska udruženja, najmanje 20-30 posto. Pojedini sportski klubovi izlaze na međunarodnu scenu, potrebna su i dodatna sredstva za njihovo funkcionisanje. Već pet-šest godina opštinski budžet raste, a budžet za sport je isti” – rekao je Ilija Janović iz HGI.
„Meni se u oči upali izdaci za komisije i savjete – 55 hiljada eura, te izdaci na osnovu sudskih postupaka sa jednom takođe velikom sumom od 80 hiljada eura. To mi liči na jedan veliki problem koji lokalna uprava ima. Možda ja nisam primjetio ranije, ali za komisije i savjete 55 hiljada eura je ogromna suma. Koje su to komisije, koji su to savjeti? Ovo ostalo je na nekom planu od prethodne godine. I ovaj iznos Vodacomu koji mi je karakaterističan. Smetao mi je i ranije, a smeta mi i u ovom budžetu. Takođe, mi i dalje planiramo budžet za Azil, iako plan aktivnosti na lokalnoj Skupštini nije usvojen. Mi redovno plaćamo Azilu. Što se tiče nove firme za parkiralište, šta je sa tim? Ne vidim ga u budžetu. I zanima me zašto gradski park nema svoju uniformnost kad je u pitanju ograđivanje sa svih strana? Koliko je para potrošeno za ogradu i koliko je para od one sume od 100 hiljada eura, ostalo za ove namjene. I da li je pomoćni teren FK Arsenal prodat Porto Montenegru, kao što se čulo na javnoj raspravi o gradskom parku?” – istakao je Vlado Arsić iz PZP-a.
Ja imam nekoliko pitanja. Na osnovu čega je pravljen ovaj budžet? Naknada za komunalno opremanje je 4 miliona, maltene trećina budžeta. Interesuje me našta ste računali kad ste planirali da ćete dobiti 4 miliona eura. Godinama mi tražimo da se u kapitalčnom budžetu daju detaljne investicije. Ovo je uopšteno, pa tražim da se uradi detaljno po stavkama. I izdaci za uređenje zemljišta, 1,3 miliona eura, na koje se izdatke misli. I interesuje me, prodaja nepokretnosti u visini od 750 hiljada eura. Šta se to planira prodati? Inače, na vrijeme je ove godine sve krenulo oko budžeta i mislim da će se završiti kako valja” – rekao je Rato Brajković iz Nove srpske demokratije.
„Nemam nikakvih dodatnih potreba za objašnjenjem jer je moja partija i radila ovaj budžet. Nacrt, po mom viđenju, je u skladu sa našim mogućnostima. Realan je i očekujem da će se ostvariti. S obzirom na zakonsku obavezu održavanja spomenika i spomen obilježja, bilo je govora da se izdvoje određena sredstva. Neophodno je uraditi najosnovnije u održavanju spomen obilježja jer se dugo nije ulagalo, a i vandali su učinili svoje. Ne vidim u budžetu planirana sredstva za to” – kaže Dragiša Ćosović iz DPSa.
„Prva faza ograđivanja gradskog parka, 520 metara, koštala je 100 hiljada eura i to je završeno. Nije ni predvidjena druga faza kroz budžet, jer tamo naša javna preduzeća imaju svoju operativu. Kad se steknu uslovi završićemo posao do kraja. I to će biti drugačije.
Veliki je planirani iznos za komunalije, ali nije napamet stavljen. Očekujemo da Porto Montenegro najkasnije do kraja marta podnese zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za izgradnju objekta od hotela Regent, koji će imati od 16 do 18 hiljada kvadrata. Očekujemo da ćemo prihodovati oko 2,3 miliona eura. Imamo potpisan ugovor sa investitorima iz Podgorice na 670 hiljada eurea I to su dvije već izvjesne stvari. Takođe, Porto Montenegro ima projekat za kazino. To je objekat od 2.500 kvadrata. I objekt heliodroma ne treba zaboraviti. Vjerovatno će biti nešto i oko bazena. Zato i mislimo da je realan ovaj planirani iznos. Inače, ja nemam podatak da je pomoćni teren Arsenala prodat Porto Montenegru. Ja ne znam za to. Što se tiče sportske infrastruktutre postoji projekat Olimpijsko selo u Lepetanima. Predviđen je fudbalski stadion sa atletskom stazom, kapaciteta 4 hiljae mjesta. Planirani su i određeni hotelski kapaciteti. Privatno javno partnerstvo je model koji se planira. Što se tiče Sportske dvorane, ona skoro tridesetak godina nije održavana. I teško je to riješiti u dvije tri godine. Mi smo uradili neke stvari. Uradili smo i presjek stanja sa određenom dinamikom izvršenja. Počeli smo od krova, radili smo mokre čvorove, video nadzor, planiramo i optički kabal, zamjenu bravarije. Ali, otvaraju se novi problemi. Dvorana nije zaboravljena, ali mora se raditi fazno. Drugačiji će biti ulaz sa donje strane, i zbog dvorane i zbog nove autobuske stanice. Nemamo prostora za uredjenje oko dvorane, jer zemljište nije u vlasništvu opštine. Što se tiče održavanja spomenika izdvojićemo određena sredstva za tu namjenu “ – naglasio je Peđa Obradović, direktor Direkcije za investicije u Opštini Tivat.