Uz prisustvo 27 odbornika danas je održana redovna 18 sjednica Skupštine opštine Tivat, sa 18, a ne 21 tačkom dnevnog reda, kako je prvobitno bilo planirano.
Predsjednik opštine Ivan Novosel je predložio da se sa dnevnog reda skinu 4. 10. i 11 tačka – predlog Odluke o uslovima, načinu sahranjivanja umrlih i uredjivanju i održavanju grobalja, Predlog Odluke o izmjeni Odluke o osnivanju Društva sa ograničenom odgovornošću „Vodovod i kanalizacija” i „Komunalno” Tivat.
„Ima nedoumica oko prve Odluke, a što se tiče Vodovoda i Komunalnog i Odbor za Statut i propise predlaže skidanje zbog formalnih razloga, a nisu ni napisana obrazloženja odluka” – istakao je Novosel.
Neven Staničić, odbornik Liberalno građanske alternative je rekao da se odlukama za Vodovod i Komunalno kasni godinu i po dana i to sve po sistemu APP; ako prođe-prođe. On je upitao predsjednika DPS i SDP da li je problem u koalicionom sporazumu pa se čekaju naredni izbori.
„Kao princip to možda i nije loše ako važi i za ostala javna preduzeća. Ali, narušava se stanje u Centru za kulturu i ja pitam da li je to pošteno, a ne pitam da li je skladu sa zakonom „ – naglasio je Staničić.
Replicirajući predsjednik Parlamenta Krsto Bošković je ponovio da se odluke za Vodovod i Komunalno skidaju iz formalnih razloga, te da je to daleko od zloupotrebe zakona i ovlašćenja Skupštine:
„Kontrola će biti sve više i na to se moramo navikavati” – poručio je Bošković.
Ivan Starčević je u ime NVO”Matica Boke” predložio da se sa dnevnog reda skine peta tačka – predlog Odluke o izmjenama Odluke o porezu na nepokretnosti jer je, kako je rekao, neprecizna, nedorečena i nekvalitetna,.
Sa njim se složio odbornik Nove srpske demokratije Savo Klakor koji je ocijenio ispravnim i skidanje sa dnevnog reda Odluke o sahranjivanju umrlih i održavanju grobalja jer su ostale neke nedoumice. On se i javno zahvalio sekretarki Zorici Gverović na uloženom trudu u pripremi ove Odluke.
Ilija Janović iz HGI takođe je pozdravio skidanje sa dnevnog reda ove Odluke i predložio da se to isto učini i sa Odlukom o izmjenama Odluke o porezima na nepokretnosti. On je podsjetio da su građani i mjesna zajednica Gradiošnica Opštini dostavili peticiju po ovom pitanju.
Sa 16 glasova za Skupština je sa dnevnog reda skinula tri odluke koje je predložio predsjednik opštine, a on se nije složio sa skidanjem tačke dnevnog reda o porezima, jer kako je rekao „ona je kvalitetno pripremljena i u najvećoj mjeri ispoštovala je zahtjeve građana”.
Dnevni red u cjelini sa predloženim izmjenama usvojen je sa 15 glasova za i jednim uzdržanim.
Na prijedlog Odbora za finansije, budžet i ekonomski razvoj, Odbora za planiranje i uređenje prostora i stambeno komunalnu djelatnost i Odbora za statut i propise, sa 16 glasova za, Skupština je danas usvojila Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o odvođenju i prečišćavanju otpadnih voda sa područja opštine Tivat.
Odbornik Nove Savo Klakor iskoristio je prostor za diskusiju pa je javno pozvao predsjednika Opštine, predsjednika Skupštine i direktora “Vodovoda i kanalizacije” da dođu na subotnji zbor građana u Radoviće i budu upoznati sa problemima koji nastaju pri izgradnji kanalizacionog sistema Kotor-Trašte, dijelu sistema Đuraševići-Krašići. Ustvrdio je da o tome treba povesti računa jer problem traje dugo, odnosno da se kanalizacija na otvorenom moru izliva na dubini 20 metara i daljini jedan kilometar, umjesto tri puta dalje.
Predsjednik Skupštine Krsto Bošković je podsjetio da se svakog utorka održavaju stručni sastanci na kojima se govori o napretku radova i rješavaju problemi, te pozvao predstavnike Zbora građana da prisustvuju sastanku.
U obrazloženju danas usvojene Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o odvođenju i prečišćavanju otpadnih voda sa područja opštine Tivat
Pravni osnov za donošenje ovog dokumenta leži u Zakonu o komunalnim djelatnostima i Zakonu o vodama kojima je regulisano da Skupština Opštine propisuje način i uslove organizovanja poslova u vršenju komunalnih djelatnosti i uslove za korišćenje komunalnih usluga javnog kanalizacionog sitema, kao i u Statutu Opštine Tivat.
Razlog za izmjenu i dopunu važeće Odluke koja je usvojena 2010.godine, sadržan je u činjenici da je u julu 2014.godine Skupština Crne Gore donijela Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima, kojim je ponovno vraćena mogućnost propisivanja prekršaja u opštinskim odlukama. To bi trebalo da olakša rad Službe komunalne policije odnosno opštinske saobraćajne inspekcije, te obezbijedi veću efikasnost i pružanje kvalitetnije javne usluge. Visina prekršajnih kazni propisana je u određenom rasponu a nadležna opštinska inspekcija odnosno komunalna policija izriče minimalnu kaznu koja je odlukom propisana.
Ukoliko se pokrene prekršajni postupak, nadležni sud izriče novčanu kaznu u okviru propisanog raspona.
Odlukom je jasno definisano da će “Vodovod i kanalizacija” biti novčano kažnjeno između 500 i 5 000 eura ako, između ostalog, ne održava funkcionalnu sposobnost kanalizacionog sistema, a odgovorno lice novčanom kaznom od 100 do 1000 eura. Isti raspon kazne predviđen je i za pravno lice odnosno preduzetnika ako ne poštuje Odluku o odvođenju i prečišćavanju otpadnih voda sa područja opštine Tivat.
Bez diskusije, sa 16 glasova, Skupština je, na prijedlog Odbora za finansije i ekonomski razvoj, Odbora za planiranje i uređenje prostora i stambeno-komunalnu djelatnost, te Odbora za statut i propise, prihvatila prijedlog Odluke o dopuni Odluke o javnom vodosnabdijevanju.
Razlog za dopunu važeće Odluke o javnom vodosnabdijevanju, koja je usvojena u martu 2014.godine, sadržan je u činjenici da je u julu 2014.godine Skupština Crne Gore donijela Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima, kojim je ponovno vraćena mogućnost propisivanja prekršaja u opštinskim odlukama.
Što se tiče visine prekršajnih kazni, definisanih u novom poglavlju koje donosi Odluka o dopuni Odluke o javnom vodosnabdijevanju- „KAZNENE ODREDBE”, one su, shodno Zakonom o prekršajima propisanoj kategorizaciji prekršaja, podijeljeni na lakše i teže prekršaje. Ovo poglavlje propisuje prekršaje za pravno lice, odnosno Društvo kojem su povjereni poslovi javnog vodosnabdijevanja, odgovorno lice u Društvu i korisnika usluge (bilo da je to pravno ili fizičko lice), te definiše novčane kazne u rasponu određenom Zakonom o prekršajima. Po tom Zakonu, u slučaju kad je odlukom propisana novčana kazna u rasponu, nadležna opštinska inspekcija odnosno komunalna policija izriče minimalnu kaznu koja je odlukom propisana. Ukoliko se pokrene prekršajni postupak, nadležni sud cijeni okolnosti pod kojima je prekršaj napravljen i izriče novčanu kaznu u okviru propisanog raspona.
Novčane kazne za različite prekršaje koje počini Društvo kojemu su povjereni poslovi vodosnabdijevanja kreću se u rasponu od 150 do 5000 eura za lakše, odnosno od 500 do 10000 eura za teže prekršaje. Takođe, dopunom Odluke, predviđene su i novčane kazne za odgovorno lice u Društvu, za prekršaje iz domena neodržavanja objekata i uređaja javnog vodovoda, te postavljanje i ugrađivanje vodovodnog priključka na objektima protivno građevinskoj dozvoli i tehničkoj dokumentaciji, u rasponu od 100 do 500, odnosno od 100 do 1000 eura. Raspon novčanih kazni za korisnike usluga definisan je na 100 do 1000 eura.
Odbornici tivatske skupštine su bez rasprave sa 16 glasova za usvojili Predlog odluke o izmjeni Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim i izgubljenim životinjama.
Kako stoji u obrazloženju odluke, razlog za izmjenu važeće Odluke o uslovima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja sa napuštenim i izgubljenim životinjama koja je donijeta 2010.godine, sadržan je u činjenici da je u julu 2014.godine Skupština Crne Gore donijela Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima, kojim je ponovno vraćena mogućnost propisivanja prekršaja u opštinskim odlukama.
Vraćanje kaznenih odredbi, odnosno propisivanje prekršaja opštinskim odlukama treba da olakša rad Službe komunalne policije, te obezbijedi veću efikasnost i pružanje kvalitetnijih javnih usluga.
Prema navodima obrađivača, Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj, važeća Odluka je sadržala kaznene odredbe, jer je donijeta u vrijeme kada su se opštinskim odlukama propisivale prekršajne kazne. Odluka do danas nije mijenjana, ali se od 2011.godine, kada je Zakon o prekršajima ukinuo mogućnost propisivanja prekršaja opštinskim odlukama, njene kaznene odredbe nisu mogle primjenjivati. Sada, kada je izmijenjeni Zakon o prekršajima vratio pravo opštinama da propisuju prekršaje, osnažuju se kaznene odredbe, odnosno na postojeći popis prekršaja primjenjuje se propisani raspon novčanih kazni.
Važno je istaći da Zakon o prekršajima, propisuje, da u slučaju kad je odlukom propisana novčana kazna u rasponu, nadležna opštinska inspekcija odnosno komunalna policija izriče minimalnu kaznu koja je odlukom propisana.
Ukoliko se pokrene prekršajni postupak, nadležni sud cijeni okolnosti pod kojima je prekršaj učinjen i izriče novčanu kaznu u okviru propisanog raspona, stoji u obrazloženju.
Sa 15 glasova za i jednim uzdržanim, odbornici tivatske skupštine podržali su Odluku o izmjenama odluke o porezu na nepokretnosti. Usvajanju odluke prethodila je duža rasprava u kojoj su odbornici kritikujuću tekst predloga tražili da se ona skine sa dnevnog reda i njeno usvajanje odloži za decembarsko zasijedanje.
Nakon pozitivnog mišljenja skupštinskog odbora, čulo se da je član odbora Mirko Metikoš tražio da se odbornicima podijeli karta zona, a sekretar skupštine Ana Matijević je objasnila da su mape u programu autoked koji odbornici nemaju u svojim računarima. Rato Brajković iz Nove srpske demokratije je tražio da se odbornicima dostave kopije karti zona, što je tokom rasprave i urađeno.
Glavni administrator opštine Tivat, Jovanka Laličić je u ime obrađivača objasnila da odluka inicirana inicijativom građana u KO Bogdašići u Gornjoj Lastvi koji su tražili da se izmijeni zona zbog visokog poreza koji plaćaju. Ona je istakla da bi skidanjem tačke sa dnevnog reda bili oštećeni građani, jer bi se u tom slučaju morala primijenjivati ranija odluka opočetka budžetske 2015. godine. Laličićeva je naglasila da odluka tretira uvođenje novih eksluzivnih zona i tražila od odbornika razumijevanje za zahtjeve građana. Ona je istakla da je u toku priprema Zakona o porezu na nepokretnost, da je opština Tivat dostavila ozbiljne primjedbe i pozvala Iliju Janovića koji je dostavio amandmane da učestvuje u radu opštinskog odbora.
Šef odborničkog kluba HGI, Ilija Janović je podsjetio da je dostavio amandmane na odluku prenoseći stavove građana iznijetih u peticiji stanovnika Gradiošnice. On je istakao da su se bar 2 od 4 ponuđena amandmana mogli primijeniti u ovoj odluci i da se treba naći modalitet za sekundarni stambeni objekat kako bi bili zaštićeni starosjedioci oko plaćanja visokih poreza. Janović je pozvao da se tačka skine sa dnevnog reda i da će i ubuduće zalagati da se nađe balans mogućih i ostvarivih prihoda, jer je porez na nepokretnost bitna stavka opštinskog budžeta.
Odbornik NOVE, Savo Klakor je istakao da se uvođenje ekskluzivnih zona uglavnom odnosi na teritoriju Krtola gdje se naplaćuju veliki porezi. On je zatražio iste aršine za sve građane Tivta i podsjetio da Krtoli pokrivaju više od polovine teritorije opštine.
Dejan Risančić iz Demokratske srpske stranke je naglasio da se i u ovoj odluci vidi da opština ne može izgleda da živi bez nameta Bokeljima. „Da li smo osuđeni da zbog ove vrste nameta moramo prodavati zemlju. dovešćemo stanovnike na rub egzistencije. Tjerate nas da prodajemo zemlju. Koliko oni koji su se doselili u Boku imaju pašnjake i livada po Crnoj Gori za koju ne plaćaju porez. Ako je ovo opštini jedani način za opstanak, onda bolje da je nema. Ja sam protiv odluke”, rekao je Starčević ističući da visoki porezi stvaraju velike ekonomske probleme prije svega penzionerima. Risančić je istakao primjer penzionera koji od penzije mora za svoju djedovinu plaćati porez od 860 eura i rekao da bi bilo dobro donijeti posebni zakon za ljude koji vjekovima žive u Boki i imaju svoju zemlju koju ne žele prodavati.Predstavnik Matice Boke, Ivan Starčević je naglasio da je obrazloženje odluke od strane glavnog administratora nesuvislo. On je rekao da je diskriminacija zabranjena po Ustavu i podjestio da je opština zemljište oko tivatskog aerdoroma računala kao prvu zonu. Kada je zemljište klasifikavno u petu zonu, opština se oglušila o zahtjeve stanovnika Krtola da se uplaćena sredstva računaju kao avans. Po ocjeni Starčevića odluka je neprecizna jer nijesu određene koordinate zone i u njoj su vidljive velike razlike. Ona je kako je istakao i nepotpuna jer u njoj treba da se razdvoje građevinske površine od zelenih zona i da se konsultuje tivatski Urbanizam. Predstavnik Matice Boke je naglasio da su porezi u tivatskoj opštini viši sedam puta nego u hercegnovoskoj, a čak 15 puta nego u barskoj opštini. On je podržao amandmane Ilije Janovića ističući da se naslijeđeni objekti poput onih u Gornjoj Lastvi i Meštrovićima trebaju osloboditi poreza jer je riječ uglavnom o zapuštenim kućama do kojih često nema ni puta.
Odgovorajući Starčeviću, Jovanka Laličić je tražila odgovor na pitanje u čemu je narušena ustavnost. „Ova odluka nije nova. samo se razlikuje od prethodne po uvođenju ekskluzivne zone i izmjene zoneu KO Bogdašići”, objasnila je Laličićeva. Ona je rekla da Starčevićeva diskusija o naplati poreza u Tivtu nije primjerena jer opština ima primjedbe na nacrt novog Zakona u kome se odobrava građenje objekata po Prostornom urbanističkom planu. Glavni administrator opštine Tivat je rekla da ne stoje ni primjedbe oko prava domicilnog stanovništva jer su svi građani jednaki pred Ustavom, pa se zbog toga sa i Janovićeve primjedbe razmatrali sa rezervom.
Starčević je odgovorajući Laličićevoj istakao da se diskriminacija stanovnika ogleda u činjenici da je opština dvije godine građanima naplaćivala porez po prvoj zoni, a zatim odbila da to računa kao pretplatu za porez. „Oduzimate ljudima prava, a ostavljate obaveze”, rekao je Starčević zalažući se za opravdane zahtjve stanovnika Bogdašića i Krtola. On je istakao da je stav Matice Boke da preveliki porezi nijesu opravdani i da je odlukom diskriminisano lokalno stanovništvo.
Komentarišući ironičan osvrt Krsta Boškovića da je u Tivtu poznato da u Gornjoj Lastvi „Napredak” u Krtolima Sloga, a u Gradiošnici „Budućnost”, odbornik Miomir Aboviće je tražio od da se predsjednik skupštine ubuduće uzdrži oko alegorija i ironije. „Mogao bih na vašu primjedbu da odgovorim stihom „Kad se Napredak i Sloga ujedine onda će Tivtu Sunce da sine”. Podjele na kojima ste se vi održavali na vlasti su prošlost”, poručio je Abović. On se založio da se odluka o porezu na nepokretnosti odloži za decembarsko zasijedanje jer je po njegovim riječima očigledno da odluka nije dobro formulisana, postoje zone koje se ne graniče, a potrebno je uvažiti i socijalni status stanovnika.
Da je ova tačka nedovoljno dobro obrađena zaključili su i iodbornici Rato Brajković i Vlado Arsić. Arsić je pozvao obrađivače da povuku odluku i rekao da je opština postavila ekskluzivnu zonu iznad Krašića gdje nema ni vode ni struje, i da na taj način tjera investitore.
Prihvatajući kritiku za obrađivanje tačke, predsjednik opštine Ivan Novosel je rekao da se grafičke karte koji su dobili odbornici u stvari mape koji korosti Urbanizam i u njima zone nijesu precizno definisane. Novosel je istakao da se odlukom u stvari porezi smanjuju, a ne povećavaju kao što bi se to moglo zaključiti iz nastupa odbornika. „Porez nije socijalna kategorija”, rekao je Novosel navodeći da je opština i pored toga uvijek vodila računa o stanovnicima. On je rekao da je u razvijenim država porez na nepoklretnost značajna prihodovna stavka budžeta i da građani treba da znaju da je zakonski predlog da se stopa poreza nekretnina sa 0,1 poveća na 0,25 odsto. Novosel je istakao da odlukom vjerovatno nije sve obuhvaćeno na pravi način, ali je podsjetio da bi njeno odlaganje značilo da bi građani plaćali poreze po ranijoj odluci u narednoj budžetskoj godini. Predsjednik opštine je naveo da bi svi željeli da zelene površine pretvore u građevinsko zemljište i da ne zna za suprotan primjer. Uprava za nekretnine je procijenila cijenu kvadrata zemljišta po 20 eura, a u stana 1.095 eura iako su realne cijene mnogo veće-rekao je Novosel, dodajući da su upravo stari objekti u ruralnom području tokom investicionog buma dostizali najveću cijenu. On je objasnio da su pojedinim djelovima grada izgrađeni ekskluzivni objekti koji su sada uvršteni u ekskluzivne zone.
Replicirajući Novoselu, Dejan Risančić je naveo da starosjedioci u Boki ne žele da prodaju svoju zemlju iako su socijalna kategorija, a Savo Klakor je rekao da opština i plaća velike sudske troškove za eksproprijaciju zbog procjene da je kvadrat zemljišta 20 e
Odbornici su sa 16 glasova ZA usvojili odluku o lokalnim komunalnim taksama. Učestvujući u raspravi po ovoj tački dnevnog reda Dejan Risančić – DSS je istakao da je Odluka konfuzno napisana i po njemu to se moglo uraditi mnogo jednostavnije. Navodeći primjer držanja plovnog postrojenja i naprave, odnosno čamca, barke za koje na godišnjem nivou visina takse po jednom postrojenju iznosi 120 eura, a za čamac dužine 6 metara za lične potrebe treba platiti 30 eura, dok za skuter gliser do 6 metara treba platiti 24 eura. Risančić je tražeći odgovor da li Opština naplaćuje takse od mega jahti u Porto Montenegru i da li tako visoke takse znače da vlasnici treba da prodaju barke, kao i zemlju zbog visokih taksi i poreza.
Po mišljenju odbornika Pokreta za promjene, Vladimir Arsić, Odluka o lokalnim komunalnim taksama je u disproporciji. Odnos registrovanog čamca u dužini od 6 metara za privrednu djelatnost i za fizičko lice je velika, manja je za privredno društvo nego za fizičko lice. Naglasivši da bi se mnogo bolja naplata realizoavala sa realnim cijenama , Arsić je istakao da je neophodno naći mjeru prema građanima, sobzirom na izuzetno loše ekonomske prilike. Po nejmu je u obrazloženju odluke trebalo da stoji da li se vrši napalata taski i u Porto Montenegru.
Za Mirka Metikoša iz NOVE, trebalo bi tačno definisati obavezno isticanje firmi i da taj dio ne ulazi u plaćanje takse. Predlažući da se i takse naplaćuju po zonama ekskluzivnosti on je naveo primjer da ne može biti ista cijena putokaza za mehaničarsku radnju u trećoj zoni i na Pinama.
U ime obrađivača, glavni administrator u opštini, Jovanka Laličić je kazala da je, zbog snalaženja, namjerno dat prečišćeni tekst odluke, ali je u obrazloženju navedeno da se izmjena odnosi samo na priređivanje muzičkog programa u ugostiteljskim objektima, koji je kraći od mjesec dana. Priređivanje raznih manifestacija na trgovima do sada nismo imali regulisano, navela je Laličić istakavši da zato treba naplatiti komunalnu taksu.
Što se tiče primjedbe oko naplaćivanja takse za skutere i glisere, Laličić je podsjetila da je to takođe bilo dijelom u prethodnoj odluci, međutim ta taksa se plaća prilikom registracije, znači svake tri godine. Smatrali smo, kazala je, da 60 eura za barku nije mnogo ukoliko se daje svake tri godine.
Opština ne naplaćuje za jahte u marini Porto Montenegro iz razloga što je u ranijem Zakonu bila predviđena mogućnost korišćenja obale u poslovne svrhe, navela je Laličić istakavši da ova odluka nije ništa drugo nego pretočeni osnov iz Zakona o komunalnim djelatnostima. Dakle, opština nema pravo ništa da uvodi ukoliko to nije predviđeno Zakonom o komunalnim djelatnostima.
Objašnjavajući da je obrađivač u odluci dao samo tarifne stavoe što je praksa pokazala da se moraju mijenjati, Laličić je kazala da možda ima razloga da se i u ovoj odluci o lokalnim komunalnim taksama razmišlja o zonama i da se prihvati to kao inicijativu za budući rad, zaključila je Laličić.
Odbornici su danas bez rasprave sa 15 glasova za usvojili Odluku o visini, načinu obračunavanja i plaćanja članskog doprinosa Turističkoj organizaciji Tivta i istovjetnim glasanjem i Odluku o načinu i rokovima plaćanja turističke takse.
Odluke se donose uzbog usklađivanja sa izmjenama i dopunama Zakona o turističkim organizacijama kojim je između ostalog na drugačiji način normiran obveznik članskog doprinosa, propisivanjem šireg kruga lica koji podliježu plaćanju ove obaveze.
Skupština opštine Tivat donijela je odluku o stavljanju van snage Odluke o uslovima i načinu izvođenja muzike od 28. 03. 2002 godine.
Odbornik DSS Dejan Risančić je pitao da li od sada to znači da važe odluke donešene na republičkom nivou i pitao koje su to odluke.
Glavna administratorka Opštine Tivat, Jovanka Laličić je obrazložila da je promjenom Zakona o javnom redu i miru i stupanjem na snagu Zakona o zaštiti od buke neophodno bilo staviti van snage ovu odluke, što predstavlja pravni okvir da komunalna policija koristeći svoje nadležnosti može vršiti kontrolu.
Zakonom o zaštiti od buke u životnoj sredini utvrđene su mjere za sprječavanje ili smanjivanje njenog štetnog uticaja. Članom 6. Zakona propisano je da je nadležni organ lokalne uprave dužan da izvrši akustično zoniranje radi određivanja akustičnih zona na svojoj teritoriji u cilju zaštite ljudi od buke. U istom članu se navodi da je upotreba elektroakustičnih i akustičnih uređaja na otvorenom iz ugostiteljskih objekata dozvoljena u periodu od 9,00 do 01.00 časa, pod uslovom da ne prelaze propisane granične vrijednosti nivoa buke.
Kako je Zakonom i Pravilnikom propisan način, vrijeme i uslovi emitovanja buke iz ugostiteljskih objekata, a opština Tivat je odredila akustične zone i jačinu emitovanja buke u tim zonama, nema pravnog osnova za donošenjem odluke kojima bi se regulisali uslovi i način izvođenja muzike u ili iz ugostiteljskih objekata, pa su se samim tim stekli uslovi za donošenje Odluke kojom se stavlja van snage ranija Odluka o uslovima i načinu izvođenja muzike.
Jedna od tačaka koja je izazvala veliku pažnju odbornika na današnjem zasijedanju bila je Informacija o ostvarivanju budžeta za period od 1. januara do 30.septembra ove godine.
Obrazlažući informaciju, sekretar opštinskog Sekretarijata za finansije i ekonomski razvoj Rajka Jovićević je izrazila zadovoljstvo stanjem gradske kase čije je ostvarenje sa današnjim danom 94 odsto. Ona je istakla da je ostvareno 11 miliona 695 hiljada eura, što je preko 84 odsto planiranog i17 odsto više u odnosu na prošlu godinu. Takav rezultat je posljedica dobre naplate taksi za promet nekretnina, bolje naplate taksi, naknada komunalnog opremanja zemljišta, nadoknade od Morskog dobra, kao i uplate od 270.000 eura firme Građevinar za korišćenje pergola u narednih 30 godina. Jovićevićeva je naglasila da budžetski rashodi iznose 7,5 miliona eura, što je 54 odsto od planiranog iznosa i da je zabilježno povećanje od preko 12 odsto u odnosu na prošlu godinu. Jovićevićeva je podsjetila da je u toku javna rasprava o nacrtu budžeta za 2015. godinu i pozvala građane da daju svoje sugestije do 15.decembra.
Šef odborničkog kluba Nove srpske demokratije Rato Brajković je tražio objašnjenje uplate Građevinara za korišćenje pregola, a opširnijom analizam ostvarivanja budžeta bavio se nezavisni odbornik Miomir Abović.
On je rekao je Ridžent započet kao hotel i dovršen kao kondo čime je iskoristio povlasticu oslobađanja 80 odsto komunalija i zaključio da na ime opštinskih taksi Porto Montenegro treba uplatiti oko milion eura. Ukoliko ne naplatite ta značajna sredstva javlja se sumnja koruptivnih radnji, rekao je Abović podsjećajući na 150.000 eura koliko Direkcija za javne radove duguje opštini Tivat na ime opremanja dječijeg vrtića. Abović je rekao da je ostvareno svega 4 odsto sredstava planiranih za unapređenje energetske efikasnosti, kao i 10 odsto od planiranih transfera mjesnim zajednicama. „Kapitalni budžet je rak rana Tivta”, istakao je Abović objašnjavajući da je za potrebe Vodovoda i kanalizacije ostvareno 31 odsto planiranih sredstava. Prema njegovoj ocjeni veoma loša je realizacija planiranih kapitalnih izdataka, kao i sredstava za uređenje građevinskog zemljišta. On je upitao zašto nijesu uplaćena sredstva za eksproprijaciju puta u Cacovu i konstatovao da je značajno omanuo prihodovni dio tivatske sportske dvorane.
Odbornik PzP, Vladimir Arsić se složio sa konstatacijom da su uporedni podaci bolji, ali rezultati budžeta nijesu dovoljno dobri. Prema njegovim riječima naknada za korišćenje Morskog dobra je konstantno loša. Od planiranih 1,3 miliona prihodovano oko 200.000 što je po ocjeni Arsića skor ništa. On je istakao da su sredstva od naplate komunalija za Ridžent i vraćanje duga Direkcije velika sredstva koja nijesu ostvarena, i da je svega 446 od planiranih 5.000 eura potrošeno za prevenciju narkomanije. Arsić je rekao da je za brendiranje potrošeno 9.000 eura iako nije primijetio nikakav reklamni pano o Tivtu i ukazao da je potrošnja planiranih sredstava za energetsku efikasnpost na niskom nivou iako je to jedan od strateški ciljeva opštine.Neven Staničić iz Liberalno građanske alternative je pohvalio ostvarenje kapitalnih izdataka od 45 odsto u odnosu na 30 odsto koliko je bilo prethodnih godina. On je podržao nastojanja lokalne administracije da ojača Direkciju za investicije i razvoj i pitao na osnovu čega raste iznos od 3,6 miliona eura koliko se prenosi iz prošlogodišnjeg budžeta i ko o tome odlučuje. Staničić je rekao da je pomoć opštine za opremanje gradskog vrtića privatni poklon bivšeg predsjednika ministru i naglasio da je to odlučeno mimo skupštine.
Član Savjeta Sportske dvorane, Siniša Kusovac je objasnio se podaci navedeni u Informaciji tiču prva tri kvartala ove godine i da će finansijski rezultati biti bolji. On je rekao da je Košarkaški savez Crne Gore tivatskoj sportskoj dvorani uplatio 8.300 eura, a zaključno sa 31.decembrom uplatiće još 11.000.
Energetski menadžer opštine Tivat je pozvao odbornike i sve građane da sa njim i enrgetskim timom razmijene mišljenja i sugestije. On se složio da je budžetska stavka za energetsku efikasnost malo iskorišćenja, ali je podsjetio na brojne realizovane i planirane aktivnosti i projekte. Posebno je naglasio da je opština Tivat partner sa globalnim fondom zaštite životne sredine UNDP od koga očekuje značajna sredstva i priključio se ocjeni odbornika da je ključni problem efikasnost i zalaganje enrgetskom tima opštine.
Predstavnik NVO Pravi Put, Đorđe Trajčevski je ukazao na pitanje donacija o kojima po njegovoj ocjeni građani moraju biti transparentnije informisani.
Predsjednik opštine Ivan Novosel je izrazio zadovoljstvo realizacijom budžeta. Odgovarajući na primjedbe odbornika on je rekao da su komunalije hotelu Ridžent naplaćene u skladu sa tada važećim pravilnikom nakon dobijanja građevinske dozvole i da će opština sigurno naplatiti dodatni iznos ako za to bude osnova. Opština je u kontaktu sa Direkcijom za javne radove i dug koji imaju prema opštini nije sporan. Direkcija je spremna da vrati dug opštini do nove godine, a ta sredstva mogu da se iskoriste za zajednički projekat tokom sledeće godine o čemu treba da donesemo odluku-rekao je Novosel.
On je istakao da tivatska sportska dvoraa nešto slabije posluje zbog konkurenciji, pojave balon sala u neposrednom okruženju ali i zahtjeva sportskih klubova za termine. Prema njegovim riječima opština je dobila od Vlade saglasnost za prodaju bivšeg vatrogasnog doma i magacinskog prostora Mješovitog. Ti objekti još nijesu prodati, a sredstva dobijena prodajom biće uložena u izgradnju vatrogasnog doma u Gradiošnici. Eksproprijacija u Cacovu je složen proces jer procesi traju. Opština nema nikakvih zaostalih obaveza prema izvođačim radova na rekonstrukciji Pina, a ostvareno je oko 50 odsto planiranih sredstava od Morskog dobra, rekao je Novosel i dodao očekuju u tu svrhu još 400.000 eura. Sredstva za brendiranje grada utrošena su z aplatu jednog zaposlenog, kancelarija je opremljena namještajem, pa će proces brendiranja grada dobiti na intenzitetu – istakao je predsjednik opštine. On je istakao da se prenošenje sredstava pokazalo kao dobar model koji obezbjeđuje budžetsku likvidnost. Porto Montenegro i Luštica Divelopment su najveći donatori u opštini Tivat kao i pojedine poslovne banke, i slažem se sa primjedbom da se njihovo ime pominje za skupštinskom govornicom-zaključio je Ivan Novosel.
Na današnjem zasjedanju tivatskog Parlamenta, usvojen je set odluka iz oblasti imovinsko pravnih odnosa, po kojima će vlasnicima zemlje na području opštine Tivat, biti isplaćene dogovorene naknade.
Na današnjem zasjedanju tivatskog Parlamenta, odbornici su sa 14 glasova za, i jednim protiv, usvojili Predlog odluke o davanju na korišćenje nepokretnosti Lovačkom udruženju Tivat
Pravni osnov za donošenje ove odluke nalazi se u odredbi Zakona o državnoj imovini koja određuje da nepokretnim i pokretnim stvarima i drugim dobrima u državnoj imovini, na kojima svojinska ovlašćenja vrši opština, raspolaže nadležni organ opštine u skladu sa zakonom i statutom, u odredbama Zakona o lokalnoj samoupravi koje određuju da opštinskom imovinom raspolaže Skupština kao i u odredbama Statuta opštine kojima je određeno da Skupština ,u okviru svojih nadležnosti donosi,između ostalih akata i odluke.
Razlog donošenja ove odluke je slijedeći :
Lovačko udruženje „Tivat”, koje je u Ministarstvu unutrašnjih poslova registrovano kao nevladino udruženje, obratilo se opštini Tivat zahtjevom za dodjelu prostorija za okupljanje članova i vršenje redovnih djelatnosti. U zahtjevu su iskazali interesovanje za objekat na kat. parceli 835 K.O.Tivat, koji predstavlja tvrđavu, posebno iz razloga što se ona nalazi na granici lovišta pa je lokacija pogodna za uzgoj odnosno obnavljanje broja pernate divljači.
Kako je predmetni objekat, koji je opštinsko vlasništvo, u lošem stanju, to bi se, ustupanjem istog na korišćenje lovačkom društvu, uz obavezu da ga o svom trošku dovede u stanje u kom se može koristiti za njihove potrebe i uz obavezu da ga održava, smanjilo njegovo dalje propadanje. S obzirom da se radi o objektu koje predstavlja kulturno dobro, to Udruženje ne smije vršiti intervencije koje bi narušile arhitekturu i izgled objekta. Udruženje bi takođe bilo u obavezi snositi i troškove utrošene struje,vode i odvoženja smeća. Objekat bi se ustupio na rok od tri godine a udruženje bi bilo obavezno isti vratiti u posjed i ranije ukoliko se steknu uslovi da ga opština svojim sredstvima ili donacijama rekonstruiše, adaptira ili na drugi način valorizuje.
U okviru rasprave po posljednjoj tački dnevnog reda koja podrazumjeva odbornička pitanja i odgovore, odbornik LIGE Neven Staničić upitao je kako se moglo desiti da zelena pijaca ne ispunjava uslove za rad te je po nalogu sanitarne inspekcije premještena na drugu lokaciju. Staničić je istakao izjavu direktora „Građevinara”, Miloša Šukovića u kome navodi da je pomenuta firma 3 puta slala ekipe da bruse klizave pločice koje je kasnije Opština tretirala solnom kiselinom, uslijed čega je došlo do prokapanja vode u prostoru zelene pijace. On je istakao prvobitnu lokaciju na kojoj je po projektnoj dokumentaciji trebala biti smještena zelena pijaca, susjedni prostor buvljaka. Staničić je zatražio odgovor na pitanje ko će biti kažnjen za ovakve propuste .
Odbornik Pokreta za promjene Vladimir Arsić, postavio je pitanje vezano za izgradnju kanalizacionog sistema na pojedinim djelovima Opštine Tivat, istakavši primjer nezadovoljnih građana u Radovićima, a zatražio je i odgovor na pitanje da li je pomoćni teren gradskog stadiona prodat kompaniji „Adriatic Marinas”. Usmeno je odgovorio predsjednik Novosel istakavši da pomoćni teren nije prodat Porto Montenegru, da je vlasništvo države jer se nalazi u zoni morskog dobra , ted a se sa Porto Montenegrom pregovara o ulaganjima u rekonstrukciju i glavnog i pomoćnog terena, čime bi se stvorili uslovi za razvoj sportskog turizma.
Zašto nije ispoštovana odluka o privremenim objektima na teritoriji Opštine Tivat, upitao je Rato Brajković iz Nove srpske demokratije pri čemu je Odbornik istoimene partije Mirko Metikoš savjetovao da se na jednoj od prvih sjednica predoči izvještaj o primjeni odluka, jer po njegovim riječima neke od njih padnu u zaborav.Da li su ikome u opštini Tivat uskraćene mogućnosti na prijavu za zaposlenje, upitao je Savo Klakor iz Nove srpske demokratije navodeći praksu zapošljavanja po partijskoj osnovi. On je zatražio obrazloženje na pitanje da li je predsjednik Skupštine Krsto Bošković, u sukobu interesa s obzirom da je istovremeno i menadžer na projektu izgradnje kanalizacionog sistema.