Saopštenje UBNORa i antifašista Tivta:
Drugo zasjedanje AVNOJ-a je održano u noći 29.novembra 1943.godine u Jajcu.Bilo je prisutno 142 delegata, od kojih su velika većina, bile pristalice Komunističke Partije.
Sjednicom je presjedavao hrvatski političar, predratni predsjednik Skupštine Kraljevine SHS dr Ivan Ribar. U radno Predsjedništvo, između ostalih, sjeđeli su i Ivan Milutinović i pravoslavni svještenik Vlado Zečević.
Donešene su Odluke:
1. Antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Jugoslavije se konstituiše u zakonodavno i izvršno predstavničko tijelo Jugoslavije, kao vrhovni predstavnik naroda i uspostavlja se Nacionalni Komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), sa svim obilježima narodne vlade preko koga će AVNOJ ostvariti svoju izvršnu funkciju.
2. Da se stvori federalna Jugoslavija zasnovana na pravu o samoopredjelenja u kojoj je planirano da pet južnoslovenskih naroda: Srbi, Hrvati, Slovenci, Crnogorci i Makedonci žive u šest federalnih jedinica, Srbija, Hrvatska, „Slovenačka”, Crna Gora, Makedonija i Bosna i Hercegovina sa jednakim pravima.
3. Da se ponište Odluke Jugoslovenske vlade u izgnanstvu
4. Da se kralju Petru II Karađorđeviću zabrani povratak u zemlju dok se na referendumu ne odluči državno uređenje buduće zemlje (monarhija ili republika).
5. Da se nacionalnim manjinama u Jugoslaviji obezbijede sva nacionalna prava.
Ove Odluke i vrijeme kada su donešene, podstakle su Udruženje boraca NOR-a i antifašista da u subotu 29. Novembra u svojim prostorijama prirede druženje sa Admiralom Brankom Mamulom, koji će im evocirate uspomene i sjećanja na ovaj i mnoge druge datume iz NOR-a.
Udruženje boraca NOR-a i antifašista Tivat
-predsjednik-
Dragiša Ćosović


