U sklopu javne rasprave o Nacrtu budžeta Opštine Tivat za narednu godinu održana je rasprava za građane i mjesne zajednice. Skup je vodila sekretarka Sekretarijata za finansije i razvoj a u raspravi su učestvovali Radoš Gospić, Milorad Popović, Milinko Brakočević, Dolfi Vučinović, Branko Samardžić, Dragiša Koprivica, Mirko Kovačević i Ivan Starčević. Na pitanja i primjedbe odgovarao je predsjednik opštine Ivan Novosel i direktor Direkcije za investicije Peđa Obradović.
„Vidi se da ste uložili dosta truda radeći ovaj Nacrt i ja mu dajem zeleno svijetlo. Ovo je budžet štednje. Moje primjedbe su više tehničke pirrode i odnose se na izraze koje koristite. Recimo vi koristite izraz primici a to nije adkevatno. To su primanja na blagajni, čisto interna stvar. Nisu to prihodi lokalne zajednice. U rashodovanoj stvari neko šarenilo izraza koji isključuju jedan drugoga. Izostavili ste porez na prihod od imovine. Prošle godine ste imali. Ne znam, zašto ga sad nema? Zašto prenosite znalajna sredstva u novi budžet a dužni ste za neke stavri. Zašto ne izmirite obaveze nego plaćamo kamate i zatezne kamate. Kapitalni budžet nije mali, ali nema specifikacije. Građani ne znaju gdje će ići pare od budžeta. Mnogo je 5 hiljada eura za reviziju i mnogo troškova za gorivo u Centru za kulturu” – rekao je Radoš Gospić.
„ Ja sam letimično pogledao ovaj Nacrt. Daj Bože da se ovaj budžet ostvari. Ja ovdje pitam šta je sa putem u Gradiošnici? Mi smo pisali i peticije dva tri puta. Niko nas nije obavjestio. Da li je taj put planiran u budžetu za narednu godinu? – pitao je Milorad Popović.
„Mi četiri godine kao Savjet mjesne zajednice Gradiošnica pišemo plan investicija. Ove godine smo u šestom mjesecu dali urgenciju. Ali koliko god mi pislai, intervenisali ne pomaže. Mlatimo praznu slamu. U Gradiošnici prošle godine dvije sijalice nisu napravljene. Tamo je neosvjetljeno, djeca nose lampe kad idu u prodavnicu. Ovo je mjesto gdje se najmanje ulaže od strane Opštine Tivat. Predsjednik opštine nije nam ni odgovorio na našu urgenciju. Što je Savjet mogao da uradi uradio je. Ali, za šest godina Savjet nije postigao ništa. Odnos izvršne vlasti prema građanima Gradiošnice u najmanju ruku je loš. MI dajemo sugestije i ne pomaže” – istakao je Milenko Brakočević.
„Lepetane je jedan veliki vakum. Lepetane je zapušteno. Tivat se gradi, ali ne gradi se Lepetane. Nema se gdje kafa popiti, gosti nemaju gdje da izađu. A ovo je prvi kontakt turista koji trajektom dodju na našu stranu. U našu mjesnu zajednicu najmanje se ulaže. Potres je uništio kapelu u Lepetanima. To je istorijski spomenik. Tu kapelu treba sanirati. Vjerujem u vas da ćete to uraditi.” – naglasio je Dolfi Vučinović.
„ Ja sam bio predsjednik mjesne zajednice Gradiošnica i pokrenuo sam pitanje asfaltiranja puteva. To nije uradjeno i ja predlažem da uđe u budžet za narednu godinu. Znam da ne može sve da se riješi, ali barem nešto. Drugo, kroz Gradiošnicu se prebrzo vozi. To je veliki problem. Predlažem da se postave ležeći policajci. Bilo je lakših povreda, bojim se biće i težih. Vozi se ludo” – kaže Đorđe Živković.
„Mi iz mjesne zajednice smo dostavili sve prioritete, a ja ističem dva – šetalište u Donjoj Lastvi i put za Cacovo. Obalne kiše uništavaju šetalište i ljudi tu new mogu da šetaju. To nije velia investicija. Put za Cacovo je posebna priča. Nekad je tu bilo deset kuća, sad ih ima sto i deset. To je usko grlo i sreća je da neko ne pogine. Da se proširi put gdje može. Stvara se kolona. Niko ne može ni napred ni nazad. To se mora riješiti. Ima i drugih zahtjeva ali ovo su prioriteti koji se moraju pod hitrno riješiti „ – kaže Branko Samardžić.
„ Put za Cacovo jeste prioritet. Nas 19 porodica insistira da se u budžet za iduću godinu stavi izgradnja saobraćajnica broj deset. Za put u Cacovo možemo da zahvalimo bivšem predsjedniku opštine. Sve se moglo riješiti sa tri puta manje novca. A tu štetu platićemo svi mi. Kod bišeg predsjednika opštine ništa nije moglo da prođe. Kako i zašto, ne znam. Sadašnji put broj devet stvarno je preuzak. Sam ulaz je loš i nepregledan. A da vam ne pričam koliku smo štetu pretpjeli. Bilo je 12 porodica, sada je 19. Mi brojimo posljednje dane da se od komunalija može to napraviti, a zbog najava da će se ukinuti naknade za komunalno opremanje. Ove godine budžetom bila su predviđena sredstva za eksproprijaciju zemljišta za potrebe puta. Samo ste jednu trećinu puta otkupili. Neću da ulazim u ove neplodne tobožnje dogovore sa firmom „Farkom komerc” koja je fantom. Ta firma ne postoji. Stalno povećanje izdataka za plate i doprinose u opštini. Kriza ide, zahtjevi su da se ti troškovi zaustave, a u nas opštini porast troškova za plate i doprinose. Kapitalni budžet se mora dati vrlo specifirano. Tražimo da se specifira i dio koji se tiče eksproprijacije zemljišta. I u prihodnoi strani mora se precizirati koje nepokretnosti želite prodati. Takođe, nisam zadovoojan odnosom izvršne vlasti prema građanima. MI smo nosioci suvereniteta u opštini. Gradonačelnik nas predstavlja. I potrebno je uvesti stalne konferencije za štampu. Jednu vrstu premijerskog sata. Dalje, pitanje naplate komunalija hotelu „Regent” je mnogo krupno pitanje. Jer ovo je kondo hotel. Oni se sami hvale da su prodali apartmane. Ako ne naplatite ono što treba bićete pod velikom sumnjom. Nema njima popuštanja jer se radi o velikom novcu.” -. Istakao je Mirko kovačević.
„Nas tri porodice smo 1978. od opštine na konkursu kupili tri parcele sa ucrtanim putem i garancijom da ćemo za tri mjeseca dobiti put. Od tada nema puta. 35 godina. Kako je koji predsjendik opštine dolazio obećavao je put. Opština Tivat znači nama 35 godina ugrožava pravo na stanovanje. I mi smo se konačno odlučili. Mi ćemo tužiti opštinu i tražiti nadoknadu štete. Mi ne tražimo asfalt do kuće, već put. Mi na vitlo izbacujemo materijal za gradnju. Sreća je da niko nije stradao” – naglasio je Dragiša Koprivica.
“Stavka izdataka u budžetu nije analitički obrađena. Uskraćeni smo za informacije koje su nama vrlo bitne. Meni je potpuno jasno da su mjesne zajednice jedna velika opasnost za aktuelne političke moćnike. Kanalisanjem svojih zahtjeva preko mjesnih zajednica uticaj moćnika pada u vodu. Ako se to mjesnim zajednicama izbije iz ruke biće kupovine glasova. Zato je i napravljena odluka o mjesnim zajednicama onako kako je napravljena. Mjesne zajednice se guraju u zapećak. Indirektno ja mogu da smtram da opštini Tivat ne odgovara da radi mjesna zajednica Krtoli gdje se ubiraju veliki prihodi.- A malo se vraća. U svakoj tivatskoj mjesnoj zajednici je neophodan profesionalni sekretar. Građani bi lakše komunicirali sa mjesnom zajednicom. Matica Boke će pokrenuti inciijativu za izmjenu odluke o mjesnim zajednicama. Biće predloženo da zbor građana raspiše konkurs za predsjednika mjesne zajednice. A predsjednik će raditi sa ekipom koju on odabere. Dio asfaltnog puta od raskrnice do Delfina treba presvući asfaltom. On je uništen kamionima. Rupa koliko hoćete. Takođe, Krtoli nemaju centar. Nemamo gdje da održimo fešte. Moj predlog je dio ispred vojnih zgrada da se privede namjeni. To jeste velika investicija. Ali, potrebna je. I selo Gošići nema nikakvu društvenu prostoriju. Veoma važno je da je hotel „Regent” kondo hotel i da mu tako i treba naplatiti komunalije. Mi ćemo to pratiti pažljivo” – istakao je Ivan Starčević.