01.12.Iz opštinskog arhiva Tivat kroz novinsku građu, 1838-1950.
„Dom i sviet”, br. 23, str. 458, 1.12.1908.g.
Vježbe austro-ugarske ratne mornarice.
Kako je već javljeno, započeti će u skoro vrieme vježbe austro-ugarske ratne eskadre u blizini Boke Kotorske. Eskadrom, koja još sada stoji pod zapovjedničtvom kontreadmirala baruna Zieglera, zapovjedati će kontreadmiral Antun Haus.
Eskadra se sastoji iz težke i krstaške divizije. Težku diviziju sačinjavaju ratni brodovi: „Erzherzog Karl”, „Erzherzog Ferdinand Max” i „Erzherzog Friedrich”. Ovo su najmoderniji brodovi naše mornarice. Krstaška divizija sastoji se iz krstaša: „St. Georg” kao vodiča i brodova „Nikole”, „Scharpispitze”, i „Huszar”, torpednih brodića „Narval”, „Hai”, „Marve”, „Wipper”, „Natter” i „Higyo”. Kao zapovjednik krstaške divizije fungirati će linijski kapetan Leopold Sellner, koji već sada leži sa vodićem brodova „St. Georgom” u tivatskoj luci.
„Glasnik Narodnog univerziteta Boke Kotorske”, br. 1- 4, str. 31- 37, 12.1940.g.
Crkvica sv. Antuna u Tivtu
Nedavno je u Glasniku Narodnog univerziteta Boke Kotorske g. P. Šerović obratio ponova pažnju na crkvicu sv. Antuna u Tivtu, koju je detaljno opisao. Ja ovde prilažem samo tačan arhitektonski snimak ove gotovo minijaturne građevine. Pravougaone osnove, ova je crkvica zasvedena podužim svodom poluelipsasta preseka, čije se čelo vidi i na zapadnoj fasadi. Istočni i bočni zidovi su rađeni od pritesanog krečnjak, dok je zapadni zid, koji nije konstruktivno vezan za bočne, te se između njih vidi sastavak, od pritesanog krečnjaka i opeke, veličine 6X12X25 sm. U ovom zidu izrađen je portal,- od tesanog krečnjaka- iznad čijeg se nadvratnika vidi profilovani venac. Na malom postolju, položenom po sredini ovog venca, nalazi se visoki reljef, mal te ne punoplastična figura sv. Antuna, visine 36 sm. Cela prednja strana ove figure, zajedno sa licem, svedena je, po dubini, gotovo u jednu ravan. Iznad ove statuice vidi se okrugli okulus ispunjen šestokrakom zvezdom. Cela je zapadna fasada završena malim otvorenim zvonikom, na čijem se luku nalazi poznati latinski natpis, koji je g. Šerović sasvim tačno pročitao, iz 1373 god. Sam zvonik, na svom vrhu, ima jedan mali reljefni grb, čiji opšti oblik potseća na kakvu antičku akroteriju.
Zidana časna trpeza, koja se nalazi uz istočni zid, prvobitna je, jer se preko njenih vertikalnih površina produžuje živopis, koji, izbledeo i jako oštećen, pokriva celu unutrašnjost kapelice.
U jugozapadnom uglu nalazi se uzidana mala okrugla kropionica od kamena, koja se mogla uhvatiti rukom i spolja, kroz maleni otvor ostavljen na tome mestu u zapadnom zidu. Sličan otvor izrađen je i u severozapadnom uglu.
Krov je pokriven ćeramidom, utopljen u malter. Na bočnim stranama crkvice izrađena je pak jako uzbačena streja od tankih kamenih ploča.
Delimično sačuvan pod rađen je od belih i crvenih kamenih ploča, veličine 28×28 sm., raspoređenih po sistemu dijagonalno položenom šahovskog polja.
Đ. Bošković