Danas je 5.decembar, Međunarodni dan volonterizma
Volontiranje predstavlja jedan od osnova civilnog društva, afirmišući ono najplemenitije u čovjeku – pacifizam, slobodu, jednake mogućnosti, bezbjednost i pravdu za sve ljude. U eri globalizacije i neprestanih promjena, svijet postaje sve manji, međusobno zavisniji i kompleksniji. Volontiranje, bilo da je individualno ili grupno, je način na koji se; jačaju i čuvaju osnovne ljudske vrijednostii: zajedništvo, briga i pomaganje; pruža mogućnost svakom pojedincu da postane i bude odgovoran član zajednice, da pomažući drugima uči i stiče vrijedna iskustva; mogu uspostaviti veze koje umanjuju razlike među ljudima, i kroz zajednički rad stvaraju uslovi za zajednički život.”- stoji u Univerzalnoj deklaraciji o volonterizmu.
Deklaracija je usvojenoj od strane međunarodnog upravnog odbora Međunarodne asocijacije za volonterske aktivnosti, na njihovoj 16. svjetskoj konferenciji održanoj u Amsterdamu,u Holandiji, u januaru 2001. godine.Nosilac programa volontiranja i volonterske politike u Crnoj Gori, kao i svih razvojnih dokumenata iz ove oblasti, je Acosijacija za demokratski prosperitet- Zid, koja se ovom tematikom bavi od 2000.godine. Iako pravna regulativa ove oblasti, prije svega Zakon o volonterizmu iz 2010.godine, ne afirmišu volonterizam na pravi način, od slova na papiru mnogo je značajnija praksa, koja, po riječima Sande Rakočević, ukazuje na značajan napredak u odnosu na 2000.godinu, kada su se počeli baviti ovom tematikom.
Rakočević, ZID ima veoma široku listu volontera, a das u u svojim nastojanjima na dobrom putu u podizanju svijeti o značaju volonterizma u Crnoj Gori, govori i činjenica da su u okviru akcije čišćenja priobalja u maju ove godine, akciji Let's do it Montenegro, u jednom danu uspjeli aktivirati preko 3000 volontera.