U Domu kulture „Ilija Marković” u Gornjoj Lastvi danas popodne priređena je trpeza „Baština u loncu”, kojom je zaokruežena višemjesečna manifestacija „Dani pejsaža”, u sklopu IPA projekta “Baština pokretač razvoja”.
Namjera je bila da se podsjeti na kulinarsku baštinu podrućja Vrmca i pokaže da jela pripremljena od samoniklog bilja danas mogu biti dio menija restorana i hotela.
Jelovnik, „Sedam dana u vrmačkim selima”, kao podsjetnik na stara vremena i gastronomska umijeća predaka, osmislio je i dao mu naziv, novinar, publicista i kulinar Mašo Čekić, jela su spremile članice „Organizacije žena Tivat” na čelu sa Vesnom Ucović i Vesnom Petković, a pedesetak Bokelja, među kojima je bilo i turista, uživalo je u slanoj ribi, pršutu i siru sa travama ubranim na Vrmcu, zelju sa slaninom, fažoli, pašti, slanutku, raznim vrstama hlje, među kojima i domaći do ražanog brašna sa kimom koji se u boki nije pravio sigurno 50-60 godina, hljebu sa maslinovim uljem, maslinama i ruzmarinom …
„Bila mi je namjera da se podsjetimo nekih jela, koja se mogu prilagoditi savremenim ukusima i domaćeg stanovništva i turista. Jelovnici u Boki Kotorskoj se moraju promijeniti, jer je nedopustivo da se u 60 odsto restorana ne može naći bokeško, primorsko ili crnogorsko jelo. Tako se ne može pričati o turizmu”, kategoričan je Čekić.
U ponudi si bili različite vrste rakija, likera od raznog voća, čajevima od ubranog bilja sa Vrmca, kafom od žućenice…
„Naši stari su govorili da se maslini treba pokloniti kada se prođe pored nje, a ja tome dodajem i slani grah, slanutak ili leblebiju, koji je odgojio generacije. Bez slanutka ne bi bilo današnjeg pokoljenja. Pšenica i kukruz su došli mnogo kasnije na ovaj prostor, krtola je zasađena 1819. godine, a slanutku, toj čarobnoj biljci, dugujemo trajanje. Naši stari su od njega pravili brašno i kruh, a zašto mi ne bismo mogli praviti običnu salatu, pa je ponuditi turistima uz bečku šniclu”, zapitao se Čekić.Uz sve to, bilo ej i slatko ćoše na kome je dominiralo ovdašnje voće mandarinama, narandže, nar, suve smokve i isklkjučivo stari kolači koji su se pravili u svim prilikama, uz nezabiolazne priganice, a služena je i kafa isključivo cikorija(žućenica) i čaj od žućenice.
„Dani pejzaža” realizovani su u sklopu međugraničnog projekta Hrvatske i Crne Gore „Baština- pokretač razvoja”, koji sa naše strane u djelo sprovode Opština Tivat i nevladine organizacije KZU „Napredak” iz Gornje Lastve i „Expeditio” iz Kotora.