Jednodnevna radionica na temu “Održivi turizam u zaštićenim područjima Crne Gore i Bosne i Hercegovine” održana je danas u multimedijalnoj sali Opštine Tivat. Kako se čulo, posmatranje ptica je najbrže rastuća grana ekoturizma koja ima beskrajne mogućnosti razvoja jedinstvene turističke ponude Jadranskog regiona.
Cilj radionice jeste podizanje svijesti nevladinih i turističkih organizacija, agencija i lokalnog stanovništva u vezi sa potencijalima održivog turizma zaštićenih područja Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Današnja diskusija bila je fokusirana na prirodne i kulturne potencijale tivatskih Solila i Hutovog blata. Prisutne su pozdravili ispred opštine Tivat savjetnica za životnu sredinu Biljana Krivokapić, Marija Stanišić menadžerka projekta iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica i Sanja Radulović iz organizacije Oxfam iz BiH.
O prirodnim potencijalima opštine Tivat sa akcentom na Solila, govorio je Darko Saveljić iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica.
“Centar za zaštitu i proučavanje ptica pravi dvije osmatračnice na tivatskim Solilima, imamo sve dozvole, tender je otvoren i to će da se radi uskoro. U okviru izgradnje te infrastructure napravićemo informativne table a značajno je da imamo još jedan veliki projekat na tivatskim Solilima. To radimo sa njemačkom fondacijom za zaštitu prirode i Morskim dobrom koje će investirati izgradnji Centra za posjetioce na ulazu u Solila. Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore našao je način da na dvije godine zaposli osobu koja će voditi turiste i aktivno se baviti promocijom ovog područja”, rekao je Saveljić.
O prirodnoj i kulturnoj baštini Jadranske regije – Hutovo blato govorila je Sanja Radulović iz organizacije Oxfam iz BiH, kulturnoj baštini našeg grada Marija Nikolić i iz Kulturno zavičajnog udruženja Napredak Gornja Lastva a o turističkoj ponudi Tivta Tamara Petković iz Turističke organizacije Tivat.
Inače, glavni cilj projekta je pridonijeti očuvanju i valorizaciji raznovrsnosti ptičjih vrsta na Jadranskom migratornom koridoru kroz zajedničke intervencije između Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Njihova specifičnost se ogleda u omogućavanju i podržavanju prekogranične saradnje na više nivoa a sve u cilju otklanjanja negativnih uticaja na raznovrsnost ptičijih vrsta u području djelovanja; promovisanjuodrživog koncepta turizma kao alternative za prihode koji se ostvaruju od lova te poboljšanje kapaciteta odgovornih za održivo upravljanje projektnim područjima za monitoring ptica.
Radionica je dio projekta „ORNIBA – Zaštita ptičjih vrsta na Balkanu: Zajednička intervencija Bosne i Hercegovine i Crne Gore”. Njeno provođenje u našoj zemlji vodi Centar za zaštitu i proučavanje ptica a partneri su mu Opština Tivat i organizacije iz Bosne i Hercegovine –„Oxfam Italia”, „Naše Ptice” i „Novi val”. Projekat se implementira u okviru IPA Prekograničnog programa Bosna i Hercegovina – Crna Gora, a finansira ga Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori.