30.12. Iz opštinskog arhiva Tivat kroz novinsku građu, 1838-1950.
„Glasnik Narodnog univerziteta Boke Kotorske“, br. 1- 4, str. 31-34, 30.12.1938.g.
Natpis s imenom kralja Tvrtka na starinskoj crlvici sv. Antuna u Tivtu
U Tivtu, u predjelu Kaliman, nalazi se posjed porodice Ivanovića iz Dobrote, koji sastoji od kuće i velike bašte. S desne strane puta, koji vodi od vrata avlije do kuće, diže se vrlo interesantna, već davno zapuštena, starinska kapela posvećena sv. Antunu Padovanskome.
Iznad nesrazmjerno velikih crkvenih vrata postavljen je kameni kip ovog svetitelja, a u gornjem pragu vrata uklesan je poznati stih: „Si quaeri miracula”. Na stupićima malog zvonika „na preslici”, na kojemu je jedno okno za zvono, urezana su slova: S. A. U koliko je ova kapela iz početka bila posvećena sv. Antunu Padovamskome, to bi bila najstarija crkva u Boki posvećena ovom svetitelju.
Na bazama zvonika urezana je godina MCCCLXXIII, te po tome izgleda da je crkvica ove godine sagrađena. Crkvica je vrlo malih razmjera: duga je u unutrašnjosti 3 m., široka 2.5 m., a visoka po sredini 3.5. m. Imanje i crkvica pripadahu u početku kotorskoj plemićkoj porodici Pasquali, a danas, pošto su promijenili više vlasnika, pripadaju, kako je gore navedeno, poznatoj dobrotskoj porodici Ivanovića, iz koje je izašlo više odličnih ljudi.
Na vrhu zvonika uklesan je grb porodice Pasqali, a na luku zvonika urezan je natpis u dva retka (distih), koji smo tačno prepisali, i glasi: Qua rex Tvartko fide voluit violare coroa
En fulget meritis ipsa dicata suis.
… Unutrašnjost crkvice je jako nastradala od vlage. Po nekim tragovima izgleda da je poviše oltara bila freska sv. Antuna, a na svodu crkvenom velika zvijezda.
Na zidovima, s desne i s lijeve strane, bilo je naslikano u tri reda po četrnaest grbova starih kotorskih plemićkih porodica- u sve osamdeset i četiri, a nad grbovima su bila ispisana imena porodica, kojima pojedini grbovi pripadaju.
Na pročelnom zidu, iznutra, bila su naslikana tri grba, od kojih se jedino nešto bolje raspoznaju tragovi grba u sredini ispod „zvijezde” (rozete). Ispod grba je sačuvan i ulomak natpisa …
Mi smo u prošlom broju „Glasnika” donijeli natpis, koji se nalazi na zvoniku ove kapele i obećali, da ćemo o tome opširnije pisati, što smo eto danas izvršili. Namjera nam je da ovim člankom skrenemo pažnju stručnjaka na ovu vrlo interesantnu crkvicu, koju bi trebalo i pokraj onoga, što je do sada o njoj pisano, detaljno proučiti u svim pravcima i dati pravo tumačenje navedenim natpisima. Crkvica je uz put kraj mora, te je, dakle, lako pristupačna i stručnajci, koji bi je pohodili, ne bi uložili ni mnogo truda, niti bi izgubili mnogo vremena, dok bi je proučili.
P. D. Šerović