Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u našoj zemlji je, u odnosu na prethodnu sedmicu, poslednje nedelje januara zabilježen porast broja registrovanih slučajeva oboljenja sličnih gripu. Najviše pacijenata je u dobnoj grupi od 25 do 64 godine starosti.
Broj laboratorijski potvrdjenih slučajeva influence A i B, u Crnoj Gori od 10.01.- 25.01.2015. godine je 27, od toga 9 slučajeva tip A i 18 slučajeva tip B.
Laboratorijski potvrđeni slučajevi su iz Podgorice, Bara, Kotora, Herceg Novog, Danilovgrada i Nikšića, saopštio je Institut za javno zdravlje Crne Gore uz podatak da je zabilježen i jedan smrtni slučaj.
U tivatskom Domu zdravlja u toku prošle sedmice pa i jutros je dosta pacijenata sa gripoznim stanjem, kaže dr Jadranka Reković Kašćelan …….
“Ima slučajeva sa gripoznim stanjem, ima bronhitisa, ima i po neka upala pluća, ima upala sinusa, grla. Pacijenti koji su dolazili u našu ordinaciju obično su imali temperaturu do 39 stepeni. Žale se na bolove u zglobovima, mišićima, kostima, žale se na glavobolju, grlobolju, suvi iritirajući kašalj. To su uglavnom simptomi gripa“.
A sve to traje pet do 7 dana ukoliko nema komplikacija poput bronhitisa ili upale pluća čemu su skloniji stariji pacijenti, hronični bolesnici ili dijabetičari. Dr Reković preporučuje:
“Mladi i oni koji nemaju hronične pridružene bolesti, mogu kući da “odmiruju” uz neku simptomatsku terapiju, tablete protiv bola, temperature, da uzimaju dovoljno tečnosti, C vitamina, više voća, povrća. Za grip je najvažnije da se miruje u toplom. Za one koji su starijji od 65 godina i koji imaju pridružene bolesti potreban je ipak savijet ljekara i u dogovoru sa njim pregled“.
U zemljama evropskog regiona, u trećoj nadzornoj sedmici, broj zemalja koje registruju povećanu aktivnost gripa je nastavio da raste, posebno na zapadu i sjeveru Evrope. Prva država koja je ove sezone registrovala visoku aktivnost gripa je Italija.