Ornitološka staza na tivatskim Solilima otvorena je danas u okviru radionice i promocije održivog turizma pod sloganom „Ornitološka staza na tivatskim solilima – dio turističke ponude opštine Tivat”.
Nakon obilaska staze, radionica je nastavljena u sali opštine Tivat, gdje su predstavljeni rezultati regionalne studije o ptičjim vrstama i migraciji na Hutovom blatu i Solilima, kao i smjernice za izradu plana i upravljanja područjem rezervata.
Predstavnici delegacije EU u Crnoj Gori, Opštine Tivat, JP „Morsko dobro”, Turističke organizacije Tivat i Centra za zaštitu i proučavanje ptica obišli su rezervat i predstavili ornitološku stazu na Solilima kao dio turističkog programa Hutovo blato – Tivatska Solila u okviru projekta „ORNIBA – Zaštita ptičjih vrsta na Balkanu: Zajednička intervencija Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Tatjana Jelić kazala je da su Solila dio projekta iza kojeg stoji naporan rad, izrazivši nadu da će novonastali oblik rezervata oplemeniti turističku ponudu Tivta.
Ukazavši na značaj projekta u smislu zaštite životne sredine, pomoćnik direktora JP „Morsko dobro”, Dragoljub Marković istakao je da su Solila primjer dobre prakse koji će poslužiti prilikom budućih nastojanja očuvanja prostora. TO Tivat će se truditi da ovaj lokalitet pomaže na sve načine i promoviše kroz propagandne materijale, rekla je Tamara Petković istakavši da će Solila ovakvim tretmanom biti valorizovana na adekvatan način i tako dobiti zasluženo mjesto. Uslijedila je radionica u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat, koja je obuhvatila prezentaciju rezultata Regionalne studije o ptičjim vrstama i migraciji na Hutovom blatu u BIH i Tivatskim solilima, kao i smjernica za izradu plana upravljanja područjem rezervata Solila. Predstavnica jednog od partnera, organizacije Oxfam Italia, Sanja Radulović, prisutnima je predstavila Turistički paket Hutovo blato- Tivatska solila, a o statusu i mehanizmima zaštite Tivatskih solila govorila je Milena Bataković iz Agencije za zaštitu životne sredine. Radionica je bila prilika da Solila budu predstavljena i u kontekstu drugih potencijala za razvoj turizma posebnih interesa, kao što su okolne planinarske destinacije, sa kojima mogu biti integralno predstavljena ovom narastajućem turističkom tržištu, a na ovu je temu govorio Duško Mrdak iz Planinarskog društva Komovi. Jana Iković, volonter CZIP-a govorila je na temu „Posmatranje ptica i ORNIBA projekat iz ugla volontera”.
Po riječima Stanišić, jedan od glavnih izazova za održivo upravljanje područjem Solila, koji je prepoznat kroz implementaciju ovog projekta, bilo je pitanje budućeg upravljača. Za upravljača je određeno Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, ali će bliska saradnja svih zainteresovanih strana biti neophodna i po završetku projekta.
„Centar za zaštitu i istraživanje ptica nastaviće blisku saradnju sa JPMD i Opštinom Tivat i nakon završetka ORNIBA projekta. Takođe, nastavićemo da pružamo podršku i Turističkoj organizaciji Tivat, kako bi birdwatching ponuda tivatskih Solila bila predstavljena na međunarodnom planu.”