Povodom 85 godina od rođenja jednog od najznačajnijih pisaca našeg govornog područja u 20.vijeku, prof dr Aleksandar Jerkov, u galeriji ljetlnjikovca Buća održao je sinoć predavanje „Etika i poetika Borislava Pekića”.
Veoma posjećeno predavanje o Pekiću organizovala je Matica Boke u sklopu projekta „Srpske književne svečanosti” u saradnji sa Maticom Srpskom društvom članova u Crnoj Gori. Medijator predavanja bio je Mirko Kovačević, a književnoj večeri prisustvovao je i konzul Srbije, Zoran Dojčinović. Profesoru Jerkovu i gostima u ime Matice Boke zahvalio se predsjednik Upravnog odbora, Željko Komnenović. On je istakao da se Matica Boke ovim predavanjem uključuje u obilježavanje Nedjelje Borislava Pekića, a da je cilj projekta upoznavanje bokeljske publike sa savremenim tokovima književnosti i eminentnim imenima domaće kjiževnosti.
Briljantno portretišući Pekića i njegovo djelo, Jerkov koji je predavač na katedri Srpske književnosti 20. vijeka beogradskog Filološkog fakulteta je istakao da se stvaralaštvo Borislava Pekića, izvornog disidenta i velikog pisca zasniva na mehanizmu želje koja traži nešto više. „Sa takvom moći i sa takvom književnom dominacijom i sa takvom poetikom kojoj ničeg nikad nije dosta imamo posla kad govorimo o Borislavu Pekiću. Nije dosta da piše unutar književnosti kao književnosti nego širi to polje beskrajno od dnevnika, beležaka do političkih pamfleta, ogleda o svakodnevnom vremenu i kojem nijendo književno delo pripadalo bilo kojem kodifikovanom žanru u istoriji književnosti. Svako njegovo delo se drugačije predstavlja, izvan poznatih žanrova srpske i svjetske književnosti. Borislav Pekić kreira novi repeortar žanrova unutar književnosti i po tome je on jedinstven pisac ne samo u srpskoj literaturi nego mnogo šire od toga”, istakao je Jerkov. Govoreći o disidentstvu Pekića kao osobenoj karakteristike njegove etike, Jerkov je naglasio da je Pekić imao ljevičarske stavove iako je istupao protiv komunističke ideologije, osnivao ilegalnu Demokratsku omladinu Jugoslavije zbog čega je osuđen, zatvaran i prognan.
“Njegovi socijalni ideali nisu bili na strani krupnog kapitala nego na strani čovečanstva kao integrisane populacije. Pekić je prvi pravi politički disident koji nije nasledio svoje disidentstvo iz političkih sporova onog vremena nego iz svog stava. Tu svoju vrstu moralnog kapitala nije nosio kao ličnu kartu i mahao njom svima ispred nosa. Svoje uvjerenje nije pretvarao u vrstu političke razmene ili merkantilnog političkog stanovišta”, rekao je Jerkov podsjećajući da Pekić deset godina nije imao pravo da se služi sopstvenim imenom i tekstove objavljivao pod pseudonimom Adam Petrović.
Borislav Pekić je jedan od najznačajnijih stvaralaca u srpskoj, ali i svjetskoj književnosti, ocijenio je Mirko Kovačević.
„Pekić pripada onom toku svjetske književnosti koju možemo zvati intelektualnim tokom. Radi se o piscu čije djelo ima ogromni smisaoni volumen. Nema bitnog pitanja kojim se ljudsko mišljenje bavilo, nema nijednog bitnog filozofskog pitanja koje nije obrađeno u njegovim djelima. Ono što je veliko majstorstvo Pekića jeste da ta njegova semantička dubina, promišljanje o onome što je najsuštastvenije u antropološkim, egzistencijalnim, metafizičkim pitanjima da se to uvijek raskriva kroz nešto što je čisto pripovjedačko”, rekao je Kovačević.
Predavanje za pamćenje koji je obilježila dobra posjeta ljubitelja književnosti iz Tivta i Kotora završeno je pitanjima prisutnih koji su bili u prilici da im odgovora jedan od najvećih poznavalaca djela Borislava Pekića, direktor Univerzitetske biblioteke u Beogradu, književni kritičar, antologičar, teoretičar i istoričar književnosti.