Podmorski kanalizacioni cjevovod je prekinut u dužini od 180 do 200 metara na 1.700 do 1.800 metara od obale luštičkog poluostrva, saopšteno je danas, nakon završenog, četvorodnevnog istraživanje hidrografa iz Crne Gore i Hrvatske u zalivu Trašte.
Podmorski ispust kanalizacionog sistema Kotor- Tivat- Trašte je u gorem stanju nego što su pretpostavljali stručnjaci iz Odjela za hidrografiju u Hrvatskm hidrografskom institutu iz Splita, koji su u našim vodamama bili sa hidrografskom brodom „Hidra”, Instituta za biologiju mora iz Kotora i Sektora za hidrografiju crnogorskog državnog Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
„Zbog prekinutog ispusta sve otpadne vode izlivaju se blizu obale i na dubini mora od samo 27 metara, a fekalije praktično izlaze na samu površinu zaliva Trašte”, kazao je načelnik splitskog Odjela za hidrografiju, Ante Glavurdić, apelujući da se nešto pod hitno uradi kako bi se turistička sezona dočekala sa što manjim zagađenjem mora.
Stanje podmorskog kanalizacionog ispusta u Traštama ispitivano je najmodernijom tehnologijom, uključujući i ronilicu na daljinsko upravljanje „ROV” koja nosi kamere visoke rezolucije. „Sa novim ROV- om obavili smo video snimanje kompletne trase podvodnog ispusta, od početne tačke na obali između uvala Pržna i Oblatna, do samog kraja koji je na 3.400 metara od obale. Kamere visoke rezolucije omogućile su nam da uočimo i precizno evidentirano sve nedostatke i oštećenja na ispustu”, pojasnio je Glavurdić kako se stiglo do zabrinjavajućih rezultata.
Prije nego što su hidrografi iz Splita uradili svoj dio posla, stručnjaci Instituta za biologiju mora i Sektora za hidrografiju crnogorskog državnog Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju obavili su snimanje trase ispusta, a sa nekoliko lokacija uzorkovali su vodu i sedimenete morskog dna.
Svi prikupljeni podaci obradiće se u laboratorijama Instituta za biologiju mora i Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju i biće naknadno objavljeni. Istraživanje hrvatskih i crnogorskih hidrogarafa urađeno je u sklopu projekta prekogranične saradnje „JASPPer- zajedničke aktivnosti za prevenciju zagađenja mora”, vrijednog oko 600.000 eura, koji ima prevashodni cilj da doprinese smanjenju zagađenja Dubrovačko- neretvanskog i crnogorskog akvatorijuma, ali i da uspstavi saradnju institucija nadležnih za zaštitu životne sredine i kulturnog nasljeđa