III okrugli sto u okviru projekta „Rehabilitacija i resocijalizacija korisnika psihoaktivnih supstanci u Crnoj Gori” održan je danas u opštini Tivat. Projekat je osmišljen kao podrška rehabilitaciji i resocijalizaciji korisnika psihoaktivnih suspstanci u svim crnogorskim opštinama, sa akcentom na žene.
Nosilac projekta je JU Kakaricka gora, Glavni grad i opštine Nikšić i Tivat, kao i Zajednica opština Crne Gore Oni sui partneri u projektu kao i nevladina organizacija Preporod iz Nikšića. Prateći planirane aktivnosti predviđene kao teme okruglog stola učesnici projekta upoznati su sa dinamikom implemetacije, aktivnostima koje su predviđene projektom, kao i specifikom bolesti zavisnosti. U ime domaćina, opštine Tivat prisutne je pozdravila Darka Ognjanović iz Kancelarije za prevenciju bolesti zavisnosti i rizična ponašanja:
“Posebno mi je drago da ispred kancelarije pozdravim sve spoljne saradnike kancelarije, pošto je nama ovo peta godina rada. Pozvali smo ljude koji su nam zaista pomogli da za ovih pet godina ostvarimo brojne aktivnosti ali prije svega da budemo prepoznati u opštini Tivat“.
Budući da ustanova na Kakarickoj gori pruža usluge zavisnicima a da je očita potreba za brigu o rehabilitaciji zavisnica, izgradnja ženskog paviljona počela je 7. novembra 2014. godine. Izgradnjom ženskog paviljona biće zadovoljene postojeće potrebe zavisničke populacije u Crnoj Gori, a projektom je predviđena izrada savremenog programa rada, kao i biznis plana kojim bi se obezbjedila finansijska samoodrživost ove javne ustanove. Izgradnju centra za rehabilitaciju zavisnica finansira Evropska unija, a kofinansijeri projekta su Glavni grad i Vlada Crne Gore rekao je direktor te JU Aleksandar Radunović….
“Dinamikom projekta je predviđeno da kraj juna bude period kada će se sve ovo završiti, opremiti a prve zavisnice na tretman planiramo primiti najkasnije u septembru ove godine. Tako će i žene isto kao muškarci imati uslove za uđu na tretman ovakve vrste. Ono što je definitivno i praksa pokazala, rezultata ima, pogotovo za one koji imaju autentičnu motivaciju, odnosno dobru volju i koji sami odluče da nešto mijenjaju u svom životu“.
Kao jedan od zaključaka okruglog stola nametnuo se način rješavanja problema izlaska u javnost žena zavisnica, uglavnom zbog patrijarhalnog i tradicionalnog društva, kao i sveprisutnih predrasuda na polju zavisnosti. O problem alkoholizma kod žena govorila je psihijatrica bolnice u Dobroti dr Marina Roganović….
“Bolest zavisnosti je svetski problem a ne samo Crnogorski problem. Espadove analize pokazuju blag porast. Nismo dostigli zabrinjavajući nivo, ali blagi porast i to kod djevojčica. Alkoholizam žena je nešto mnogo ozbiljnije. Za 30 godina rada, malte ne na prste možemo da izbrojimo žene koje smo zaliječili. A, muškaraca je bilo na stotine. Znači, vrlo, vrlo ozbiljan problem i zato smo danas tu jer pozdravljamo svaku akciju koja je u vezi ovog problema“.
Psihološkinja i transakcioni terapeutkinja, Adriana Pejaković je predstavila zavisnost u okviru teorije igara, kao konceptualnog modela transakcionog psihoterapijskog pravca gdje je prisutne upoznala sa igrama zavisnika kao načinima ponašanja, koji su neautentični i destruktivni. Pejaković je predstavila značaj poznavanja i konfrontacije zavisnika sa igrama da bi se rad sa ovom vrstom patologije unaprijedio.