Protest povodom održavanja Samita o nafti i gasu u hotelu „Splendid” u Bečićima održan je danas u organizaciji Green Home-a uz prisustvo stotinjak predstavnika NVO sektora među kojima su bili i istomišljenici sa hrvatske strane.
Iako malobrojni, zvižduci protivnika istraživanja nafte i plina u Jadranskom moru čuli su se na parkingu preko puta hotela i dužinom bečićke plaže sa koje puca pogled na još uvijek transparentno azurno more. Upravo će ta transparentnost mora, po kojoj je Crna Gora prepotznata na svjetskim rang listama kao jedna od najpoželjnijih turističkih destinacija, bušenjem i istraživanjem potencijalnih izvora nafte i plina biti ugrožena, kazala je na pres konferenciji aktivistkinja Gren Home-a Nataša Kovačević, istakavši da oni ne žele sjediti skrštenih ruku ni dozvoliti uništavanje turizma, životne sredine, ribarstva za koje su se i naši preci zalagali decenijama: „ Linija istraživanja podrazumjeva 3 kilometra, čak i manje od naše obale. Možete li da zamislite kako će to uticati na naš turizam i slogan divlje ljepote koji smo godinama razvijali. Turizam je naša najvažnija privredna grana i nikako ne želimo da vidimo naftne platforne u našem moru. Zamislite turistu koji prolazi našom obalom i ne vidi više azurnu boju našeg mora. Jedna od mjera predloženih od Ministarstva ekonomije je da platforme budu ukrašene lampionima, što smatramo smješnim. Kažimo ne ovom megalomanskom projektu. Pozivamo Vladu da poništi javni tender i omogući javnosti da se putem referenduma oglasi o ovom projektu koji pogađa ne samo male privrednike, nego i cjelokupni društveni sistem”, poručila je Kovačević.
Luka Tomac iz Zelene akcije ispred platforme S.O.S. za Jadran, koalicije nevladinih organizacija, okupljene sa ciljem zaustavljanja istražinvanja i eksploatacije nafte na hrvatskom djelu Jadrana, poručio je da je Jadran malo i zatvoreno more te da bitka za njega mora biti jedna i zajednička: „U Hrvatskoj je završena strateška procjena uticaja na okoliš, svi stručnjaci ribarstva, turizma protive se ovom projektu. Pitanje je ko i zbog čega gura ovaj projekt koji je, po svemu sudeći izrazito štetan. Mi ćemo i dalje raditi na mobilizaciji građana u cijeloj regiji i boriti se za Jadran bez naftnog zagađenja”, kazao je Tomac.
MANS se pridružuje akcijama i daje podršku nevladinim organizacijama u zaustavljanju ovog projekta. Ministarstvo ekonomije ovaj projekat sprovodi netransparentno, krijući od javnosti elementarne informacije, istakla je Ines Mrdović iz MANS-a, navodeći da su oni pokušali obezbjediti elementarnu dokumentaciju vezanu za projekat kako bi se uvjerili da se projekat planira na realnim i održivim osnovama, što je Ministarstvo odbilo proglasivši podatke povjerljivim: „Ovo je paradoksalno obrazloženje jer su finansijski izvještaji relevantnih naftnih kompanija itetako javni i kao takvi objavljeni na web stranicama samih kompanija i u registrima tih zemalja. Mnogo je problematičnih stvari koje smo uspjeli utvrditi. Naftnim kompanijama se daje ogroman rok od 9 godina za istraživanje u crnogorskom djelu Jadrana. Mi ne znamo o kolikom broju platformi je riječ, do današnjeg dana nemamo ni procjenu o dobiti ovog projekta kao i o eventualnim štetama. Procjenjujemo da se radi o projektu u koji je Vlada ušla bukvalno grlom u jagode, kojeg sprovodi iza zatvorenih vtrata i ocjenjujemo da je ovo uvod u uništenje crnogorskog mora koje je još uvijek nedevastirano. Smatramo da bi ovo mogao biti teg na vratu, kako sadašnjim tako i budućim generacijama i iz tog razloga smatramo da ovu opasnu avanturu Vlade Crne Gore treba najhitnije zaustaviti, jer će gubitnici sutra biti svi građani Crne Gore, a najviše ljudi koji žive na primorju”, zaključila je Mrdović.
Iako je najavio dolazak na protest povodom održavanja naftnog samita, crnogorski umjetnik Rambo Amadeus bio je spriječen fizički prisustvovati, međutim njegov glas se mogao čuti putem transparenta na kojem je pisalo: „Đe ćeš da se kupaš, đe ćeš školjke da skupljaš “?!!