Centralna javna rasprava o Nacrtu Strategije ruralnog razvoja do 2020.godine održana je danas u multimedijalnoj sali opštine Tivat.
Strateški dokument koji se odnosi na poljoprivredu, u Tivtu se donosi po prvi put i usklađen je sa strateškim planom razvoja opštine. Radni tim u sastavu Momčilo Radulović,Mirko Knežević, Vesna Đukić, Mileva Marić, Rajka Jovićević i Dubravka Nikčević uradio je analizu postojećeg stanja na osnovu koje je donešen akcioni plan ruralnog razvoja.
Tivat je najmanja opština u Crnoj Gori , ali je po gustini naseljenosti na prvom mjestu što uslovljava nizak stepen razvoja poljoprivrede. Kad je u pitanju voćarstvo, profesor mediteranskog voćarstva Momčilo Radulović kazao je da podaci monstata pokazuju da u Tivtu ima 1166 hektara obradive površine od čega je 510 hektara voćnjaka i 188 hektara neobrađene površine, istakavši da je dokumentom predviđeno povećanje voćnih vrsta od kojih se trenutno najviše uzgajaju agrumi, kivi i šipak. On je kazao da su istraživanja u posljednje vrijeme pokazala da sok od divljeg šipka obiluje ljekovitim svojstvima pa je kao takav i tražen na tržištu, što je takođe interesantno za tivatske poljoprivrednike.
Uzimajući u obzir poljoprivredu i turizam, savjetnica za turizam u sekretarijatu za finansije i ekonomski razvoj, Dubravka Nikčević je istakla da su to kompatibilne djelatnosti, navodeći da u Tivtu ne postoje registrovana seoska domaćinstva što govori o manjku ruralnog turizma. Ona je kazala da su potencijali poput pješačkih i biciklističkih staza, kao i kulturno istorijska nasljeđa dobar preduslov za razvijanje ruralnog turizma.
Prema njenim riječima da bi se postigao cilj, treba obogatiti postojeća domaćinstva putem finansijske i logističke podrške i umrežiti ih sa opštinom i turističkom organizacijom.
Maslinarsko društvo Boka broji više od 130 članova sa područja Tivta koji posjeduju više od 10 000 sadnica maslina, istakla je predsjadnica udruženja Boka Vesna Đukić, navodeći da je polazište za obnovu maslinarstva u Tivtu, kao jedne od važnijih grana poljoprivrede, akcioni plan njegove revitalizacije koji podrazumjeva obnuvu starih i sadnju novih sadnica maslina. U okviru strategije obrađena su i zaštićena područja na teritoriji opšine Tivat poput brda Vrmac, koje je će prema opštinskim planskim dokumentima biti proglašeno parkom prirode. U sklopu projekta “Baština pokretač razvoja” urađene su studije prirodnih vrijednosti, kulturne baštine i pejzaža, kao i studija ekonomske valorizacije lokaliteta Vrmac, koje će uskoro biti prezentovane javnosti.
Na centralnoj javnoj raspravi čuli su se predlozi vezani za uzgajanje, maslina, divljeg šipka i gradnje suhozida, a građani su ukazali i na problem slobodne stoke koja nerijetko uništava sadnice maslina. Tivatski poljoprivrednici poručili su da strategija ruralnog razvoja neće imati učinka dok se ne riješi problem lutajuće stoke.