Tivatska antikorupcijska akcija je 23. marta, na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama, podnijela zahtjev predsjedniku Opštine Ivanu Novoselu za uvid u odluku o formiranju interne Komisije za kontrolu ispravnosti obračuna i naplate naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta, kao i za uvid u dokumentaciju o radu navedene Komisije.
Odgovor nam je poslat osmog aprila – posljednjeg dana zakonskog roka da nam se dostavi odgovor – iako je rješenje o odgovoru na naš zahtjev bilo napisano još 30. marta. I ta činjenica govori o stalnom naporu opštinske vlasti da maksimalno troši vrijeme, u nadi da će čitava afera polako pasti u zaborav. Dostavljeno nam je rješenje o formiranju Komisije, a odbijen nam je zahtjev za neposredan uvid u dokumentaciju o njenom radu, s obrazloženjem da „Komisija još nije završila sa radom” i da je „postupak kontrole u toku”.
Rješenje o formiranju ove komisije predsjednik Opštine Ivan Novosel donio je 20. januara 2015. Predsjednica komisije je Maja Popović, dipl. inž. građ., a članice su: Aida Petković, dipl. pravnica, Radmila Kilibarda, dipl. inž. polj., Jelena Tošković, dipl. inž. geodezije, i Adrijana Pejović, dipl. inž. arhitekture.
Indikativno je da su prošla skoro tri mjeseca od formiranja komisije, a da ista, koja broji pet članova, nije bila u stanju da završi kontrolu, niti izađe u javnost s bilo kakvim saopštenjem, ili izvještajem o onome što je do sada prekontrolisala! Da ne govorimo o tome da predsjednik Opštine Ivan Novosel nije javno odgovorio ni na jedno naše pitanje o sastavu i radu ove Komisije, niti je još građanima Tivta objavio informaciju koliko „Adriatik Marinas” treba da doplati na ime neobračunate i neplaćene naknade za komunalije za „Regent”. A ta pitanja smo javno postavili u više navrata.
Zanimljivo je i to da u ovoj Komisiji nema nikoga od opštinskih funkcionera, tj. da su u njoj samo službenice u lokalnoj samoupravi. Procjenjujemo da je to stoga što opštinski rukovodioci pokušavaju da zataškaju cijelu aferu, ali, ukoliko u tome ne uspiju, ne žele da personalno preuzmu odgovornost i za rad ove Komisije. Pa, ako u radu ove Komisije na vidjelo izađu eventualni pokušaji zataškavanja krivičnih djela – da se odgovornost prebaci isključivo na njene članove – službenike.
TAA zato upozorava članice ove Komisije da to imaju u vidu, i da svoj posao obave maksimalno odgovorno, da ne bi sjutra bile u poziciji da se i protiv njih podnose krivične prijave. TAA s punom pažnjom prati cijeli proces, i sprovodi svoju istragu, te ukoliko bude i najmanjeg pokušaja da se zataškaju protivzakonita djela preduzeće odgovarajuće pravne radnje protiv svih koji u tom zataškavanju budu učestvovali.
Upozoravamo ih da ne dozvole da budu zloupotrebljene, i podsjećamo ih na sljedeću odredbu Krivičnog zakonika Crne Gore, član 386, stav 2:
„Kaznom iz stava 1 ovog člana (zatvor do dvije godine) kazniće se i službeno i odgovorno lice koje svjesno propusti da prijavi krivično djelo za koje je saznalo u vršenju svoje dužnosti, ako se za to djelo po zakonu može izreći pet godina zatvora ili teža kazna.”- ističe se u saopštenju TAA.