Nakon dva odlaganja zbog nedostatka kvoruma danas je održana sjednica Skupštine opštine koja je trajala gotovo osam sati, uz prisustvo 30 odbornika i uz 36 tačaka dnevnog reda.
Na početku je Skupština verifikovala mandate odbornicama DPS Silvani Ćupić umjesto Dragana Lakovića koji je podnio ostavku i Svjetlani Đikanović umjesto Dubravke Nikčević koja je podnijela ostavku, te odbornici HGI Ružici Lazarević umjesto preminulog odbornika Jakova Kokeze. Izvještaj je pročitala predsjednica Opštinske izborne komisije Jovanka Laličić.
Rato Brajković iz NOVE je konstatovao da je Svjetlana Đikanović u konfliktu interesa jer je aktuelna predsjednica Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave.
„Ako je tačno da je Svjetlana Đikanović podnijela ostavku na ovu funkciju o tome je Parlament trebao biti obavješten”, rekao je Brajković.
Predsjednik Skupštine Krsto Bošković je saopštio da je Poslovnik u potpunosti ispoštovan, jer je o ostavci obavješten predsjednik Odbora za izbor i imenovanje.
Javljajuči se za riječ Svjetlana Đikanović je naglasila da nije u konfliktu interesa jer je njoj i ostalim članovima Savjeta 26. marta istekao mandat.
To je potvrdio i Jovo Radonjić iz Odbora za izbor i imenovanje, izražavajući nadu da će se Savjet imenovati na idućem skupštinskom zasijedanju.
Nezavisni odbornik Vladimir Arsić ističe da je sve imalo svoj tok ispoštovao bi se i zakonski rok. On smatra da predsjednik Parlamenta nije ispoštovao proceduru, te da je time i Skupštinu doveo u nezgodnu situaciju.
Primjedbe na zapisnik imali su Rato Brajković iz NOVE i Ilija Janović iz HGI; a sekretarka Skupštine Ana Matijević je rekla da će se preslušati tonski zapisnik i ako bude potrebno ispraviti uočeni nedostaci.
Predsjednik Skupštine Krsto Bošković je informisao da su stigle i dvije dopune dnevnog reda od nezavisnog odbornika Miomira Abovića da se formira Komisija za ispitivanje obračuna komunalija i odbornika LIGE Nevena Staničića da nadležne službe lokalne samouprave dostave Informaciju o svim pravima i obavezama opštine koji proističu iz Ugovora potpisanog, zajedno sa Ministarstvom finansija, sa kompanijom Luštica Development.
Ivana Kovačević iz Odbora za Statut i propise je istakla da su preldozi podnešeni blagovremeno i u zakonskom roku, ali da sadrže formalno pravne nedostatke zbog čega ne mogu biti uvršteni i dnevni red.
Glasanjem sa 17 glasova za i 9 protiv predlozi nisu uvršteni u dnevni red.
Ali, ni tu nije bio kraj priče jer su Rato Brajković i Savo Klakor ocijenili da je prekršen Poslovnik jer se glasalo o oba predloga zajedno, a ne odvojeno. Klakor je zatražio novo glasanje.
Sekretarka Skupštine Ana Matijević je izjavila da nije prekršen Poslovnik jer se radi o dopuni a ne izmjeni dnevnog reda.
Predsjednik Parlementa je dozvolio novo glasanje zbog izražene sumnje u rezultat prethodnog glasanja. Sa 17 glasova protiv uz 10 za odbijen je predlog Staničića. Kako je tad konstatovano da nova odbornica Ružica Lazarević nema glasačke kartone opet se glasalo. Protiv Abovićevog predloga bilo je 17 odbornika, 11 je bilo za, a protiv Staničićevog predloga bilo je 17 odbornika, 10 je bilo za a jedan uzdržan.
Dnevni red u cjelini je usvojen sa 17 glasova za i 11 protiv.
No, ni tu nije bio kraj raspravi o dnevnom redu jer je Rato Brajković izjavio da je odbornik Arsić najmanje pet šest puta išao kod sekretarke Skupštine opštine, kako bi mu pomogla da predlozi ne budu suprotni Poslovniku. Brajkoviću je ostalo nejasno o čemu se radi, i da li je sekretarka proceduralno pomogla odborniku, što je njena dužnost.
Ana Matijeivć je rekla da nije odbila pomoći odborniku, ali da njen posao nije da piše predloge Odluka već da uputi i pomogne, što je i uradila.
Nakon više polemičnih tonova između predsjednika Parlamenta i Miomira Abovića koji je govorio iz skupštinske klupe, konstatovao je da je, zbog tenhičkih problema za trenutak prestao direktan radio prenos sjednice. Tehnički problemi su odmah otklonjeni i Skupština je konačno prešla na prvu tačku dnevnog reda.
Odbornici su danas, poslije više od tri sata rasprave, usvojili Izvještaj o radu predsjednika Opštine Tivat, Ivana Novosela za 2014.godinu. Izvještaj je usvojen sa 17 glasova za odbornika DPS i SDP i 9 glasova protiv od strane opozicionih odbornika
Naglasivši da je izvještaj vrlo pažljivo pročitao dva puta, nezavisni odbornik Vladimir Arsić je očekivao da će Izvještaj biti sadržajniji, odnosno da mu nedostaje osvrt na strateške ciljeve Opštine, informacije o radu Savjeta za zaštitu lokalne samouprave, Arsić je očekivao i da će u njemu biti više rijeci o izgradnji kanalizacionog sistema, o anketi lokalnih službenika na temu korupcije o sprovođenju Zakona o slobodnom pristupu informacijama, o imovini opštine, o uspjesima na polju brendiranja Tivta, o izvještaju Radio Tivta, o pozajmljenim sredstvima u iznosu od 250 hiljada eura za vrtić Bambi, o izboru organa interne revizije. Arsić je pitao zašto se nije pristupilo izmjenama i dopunama Statuta i Opštine Tivat, zašto izmjene skupštinskih odluka nisu pratile intenzivan rad lokalne samouprave, mjere u sektoru informacionih tehnoliga kako bi se omogućila kompletna informacija na jednom mjestu.
“Izvještaj je kompilacija neistina, nejasnoća i prikrivenih činjenica. Da je istinit Tivat bi bio mirni skandinavski gradić, a mi smo daleko od toga”, kazao je nezavisni odbornik Mijomir Abović koji je istakao da predsjednik Opštine nije ostvarivao kontakte sa građanima, pravio selekciju i opstruirao postpisivanje kupoprodajnih ugovora na trasi puta na Cacovu i lično je odgovoran što je taj proces produžen za čak pola godine. On se interesovao da li je tačno da je Opština Tivat u protekla tri mjeseca potpisala niz aneksa ugovora o naplati naknade za komunalije, je li konačno urađen obračun i koliko Porto Montenegro treba da doplati na ime naknade za komunalije, ako jeste da se javno objavi i navede koliki je to iznos. Da predsjednik saopšti šta je utvrdila Komisija koju je formirao za kontrolu obračuna za komunalije, kao i pitanje naplate dugovanja po osnovu poreza zakupaca, kazao je odbornik Abović istakavši da se krši zakon prilikom raspodjele sredstava nevladinom sektoru i da su mnogi građevinski radovi urađeni sa felerom.
U izvještaju se ne pominje Ugovor sa kompanijom Luštica Development o izgradnji puta, kazao je odbornik LIGE Neven Stanić navodeći da je predsjednik o tome davao različite izjave. Dogovarate se sa Vladom, a ne obavještavate Skupštinu, rekao je on naglasivši da Tivat nema Strategiju razvoja kulture i sporta, odnosno nije precizirano šta hoćemo. Staničić je kazao da će podržati novo rukovodstvo Centra za kulturu da traže da se Centru vrati žiro račun jer je njegovim oduzimanjem ta kulturna ustanova svedena na Sekretarijat, što je veoma opasno za kulturu. On je konstatovao da je u Izvještaju umjesto mjere štednje trebalo da stoji stoji odgovorno rukovođenje jer da je tako sigurno bi u budžetu imali znatno više sredstava, odnosno ne bi, između ostalog, plaćali kamate Građevinaru, kao i druge nametnute i nepotrebne obaveze. Što se sporta i sportskih obejekta tiče, Staničić je kazao da smo i tu daleko od privatnog javnog partnerstva… „Sportsku infrastrukuturu su nam izgradili car Franjo Josif i kralj Aleksandar kao i predsjednici iz socijalističkog perioda, a mi, dok Morinj razmišlja o zatvorenom bazenu, hoćemo da gradimo mandrać u Belanima”, kazao je Staničić.
Govorite o Tivtu kao prosperitetnom gradu, koji je sa najvećim brojem nezaposlenih i njih treba pitati šta misle i kako doživljavaju Tivat, kazao je odbornik SNP-a, Vlado Samardžić ističući da recesija nije opravdanje. Po njegovom mišljenju vlast u Tivtu nije za minule tri godine uradila ni polovinu obećanog. On je zamjerio što još uvijek nije izgrađen Dnevni centar za djecu sa teškoćama u razvoju, koji treba biti prioritet nad svim investicijama. Odbornik Samardžić je pitao zašto nemamo Strategiju razvoja sporta? Hoće li Tivat sa izgradnjom Olimpijskog sela u Lepetanima izgubiti stadion FK Arsenal?
Rato Brajković iz NOVE je istakao da je zakonska obaveza predsjednika Opštine da najmanje u tri mjeseca javnost informiše o svom radu, što kako je istakao, stoji u Statutu opstine, član 117. Podsjećajući na tu zakonsku obavezu, Brajković je istakoa da se to odnosi i na predsjednika Skupštine i glavnog administratora.
Pošto se postrojenje za prečiščavanje otpadnih voda gradi na dijelu privatnog zemljišta, odbornik NOVE Savo Klakor je rekao da Skupština treba da donese odluku da se poveća cijena zemljišta koja se otkupljuje od vlasnika i koja je sada jako mala i iznosi samo 20 eura po kvadratnom metru .
U izvještaju gradonačelnika treba da se istaknu najaktivnije tivatske NVO, kao i da se objasni zašto neke NVO nisu dobile tražena sredstva, kazao je koristeći institu slobodne stolice, Dordje Trajcevski, predstavnik NVO sektora predlozivši da i Tivat dobije svoju televiziju, jer slika govori više od hiljadu riječi.
Predsjednik Opštine, Ivan Novosel je mišljenja da je izvještaj sveobuhvatan i da daje punu sliku o radu predsjednika opstine i da je lokalna uprava dobro funkcionisala.
“Možemo konstatovati da je Tivat prosperitetan grad, imamo dobre rezultate na svim poljima. Nismo prezaduženi, imamo stabilan budžet, likvidni smo i solventni. Imamo efikasnu i racionalnu administraciju, nema partijskog zapošljavanja”, naglasio je Novosel istakavši da uvijek može bolje i da nema štetnih ugovora i opstrukcija odbacujući tvrdnje koje su se čule na sjednici.
Novosel je istakao da je Ugovor sa kompanijom Luštica Development javan i da se nalazi na sajtu. Tačno je kazao je Novosel da imamo obavezu izgradnje puta do kompleksa, što je i logično jer se tamo realizuju dvije značajne investicije vrijedne oko milijardu ipo eura i u pregovorima smo sa Vladom za dobijanje povoljnog kredita za finansiranje te investicije. Novosel je naglasio da nema afere Regent, komunalije se redovno naplaćuju. On je potvrdio da su potpisani neki aneksi ugovora i naglasio da će sve biti transparentno kad Komisija završi tak posao koji obuhvata period od 4-5 godine.
Predsjednik Novosel je kazao da broj nezaposlenih u Tivtu nije realna slika stanja, jer je veliki priliv nezaposlenih iz drugih gradova, a jedan dio nezaposlenih i ne želi posao. Zavod za zapošljavanje i Ministarstvo rada i socijalnog staranja će uraditi analizu koja će pokazati realno stanje, objasnio je Novosel potvrđujući da još nemamo Strategiju razvoja kulture i sporta, ali da je to u planu i da Tivat ima veoma dobre rezultate u kulturi, koju Opština zdušno pomaže iz budžeta.
Novosel je rekao da on lično nije zadovoljan stanjem u sportu. Gdje ima agilne i dobre uprave, kao sto je u KK Teodu, tu su i uspjesi. I to je, kako je istakao, njegova poruka i drugim sportskim klubovima. Priča o mini Olimpijskom selu je zanimljiva i za taj posao se radi urbanistički projekaat i ono će biti u funkciji građana Tivta, a kakva će biti upravljačka struktura manje je bitno od iznalađenja investitora.
Novosel je kazaoa da što se tiče javnosti rada sve ima na sajtu Opštine, kao i programu Radio Tivta, koji je pravi javni servis, i njegovom sajtu. Takođe, aktivnosti Opštine prate i drugi mediji, kazao je Novosel koji je rekao da se slaže da je trebao organuzovati press konferencije.
Predsjednik Skupštine, Krsto Bošković je, zaključujući raspravu, rekao da se mnogo uradilo i da je on svjedok da je predsjednik Opstine radio i u radnom i van radnog vremena.
Sa 17 glasova za i sa 6 protiv, bez rasprave, na današnjem zasjedanju SO Tivat je usvojen DUP Mažina.
Opština Tivat je pristupila izradi DUP-a Mažina u aprilu 2012. godine, shodno Odluci o izradi Detaljnog urbanističkog Plana Mažina a osnov je sadržan u Prostorno urbanističkom Planu Opštine Tivat do 2020. godine
Njime je obuhvaćeno područje površine 28,63ha a predviđeno je da se unutar obuhvata, shodno osnovnim postavkama planskog dokumenta višeg reda, planira izgradnja sa namjenom: stanovanje male gustine naseljenosti , stanovanje srednje gustine naseljenosti , centralne djelatnosti, mješoviti sadržaji, proizvodno komunalne djelatnosti, saobraćajnice i gradsko zelenilo.
Komunalno opremanje građevinskog zemljišta vršiće se u skladu sa postavkama Plana prema Zakonu o uređenju prostora i izgradnji objekata. Za realizaciju Plana nadležan je organ uprave i organ lokalne uprave nadležni za poslove uređenja prostora i zaštite životne sredine.
U skladu sa navedenim sprovedene su zakonske procedure odabira najboljeg ponudjača za izradu predmetnog plana i izradu katastarsko geodetskih podloga. Obradjivač predmetnog planskog dokumenta je „RZUP-Republički zavod za urbanizam i projektovanje”a.d. Podgorica.
Tokom izrade plana uključene su sve nadležne institucije i resorno Ministarstvo a takodje je sprovedena i javne rasprava, sa ciljem omogućavanja što veće transparentnosti i uključenosti gradjana u proces izrade predmetnog planskog dokumenta .
Sa 17 glasova za i 10 protiv tivatska skupština danas je usvojila program uređenja prostora opštine Tivat za 2015. godinu. Nakon pozitivnog mišljenja odbora koje su prenijeli Siniša Kusovac i Špiro Ivošević, nezavisni odbornik Miomir Abović je upitao zašto na sajt opštine nijesu postavljeni ugovor i protokol opštine između opštine i Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju o izgradnji dvije zgrade na lokaciji Švedske barake. On je istakao da je vrijednost učešća opštine oko 1,5 milion eura, da je riječ o sredstvima svih građana i da svim građanima treba omogućiti kupovinu stanova. Abović je pitao kada će opština formirati tijelo koje treba da utvrdi rang listu zainteresovanih za kupovinu stanova obzirom da vlada veliko interesovanje i da postoji mogućnost zloupotreba i dodao da je Skupština opštine jedini organ može usvojiti pravilnik o raspodjeli stanova. On je ukazao i na problem zatrpanih odvodnih kanala i istakao da treba napraviti precizan prikaz stanja i neophodnos formiranja komisije koja bi se bavila rješavanjem ovog problema.
Šef odborničkog kluba Nove srpske demokratije, Rato Brajković je upoznao skupštinu sa problemom Državne studije lokacije, sektor 27 i 28 na lokaciji Kličkovina između Bjelila i Krašića. Prema njegovm riječima državnom studijom lokacije na tom potezu planirana je izgradnja 7 hotela, a opština je u obavezi da izdvoji značajna sredstva za komunalno opremanje građevinskkog zemljišta. Brajković je objasnio da po studiji koja mogućava faznost izgradnje opština treba da u prvoj fazi finansira preko 3 miliona eura u rekonstrukciju puta Krašići – Radovići, a u drugoj fazi izgradnju obalnog šetališta. On je naglasio da je preporuka Vlade da se ne naplaćuju komunalije, opština treba da uloži preko 21 milion eura u uređivanje infrastrukture, a naplata komunalija mogla bi da se obavi tek za 10 godina. Brajković je zatražio da skupština ovlasti nadležne institucije da zajedno sa vlasnicima zemljišta hitno uputi zahtjev resornom Ministarstvu kako bi se izvršila izmjena studije lokacije. On je dodao da je u kontaktu sa obrađivačem – biroom CAU saznao da je to moguće ako se radi o prostoru većem od 100.000 kvadrata i predložio izradu zajedničkog urbanističkog plana sa vlasnicima koji žele da u zaleđu prave vile i apart hotele. Jedino bi u tom slučaju opština mogla imati neku korist, pored tolikog ulaganja – rekao je Brajković.
Odbornik NOVE, Savo Klakor je predložio da se trećina plaže Plavi horizont zaštiti kao zaštićeno područje prirode po ugledu na Solila i Vrmac. On je predložio da se uradi menadžment plana upravljanja koji bi predvidio zaštitu najmanje 30 odsto plaže koja je predviđena za javnu upotrebu.
Neven Staničić je rekao da je zaštitu Vrmca i Solila pokrenuo NVO sektor, a da vladajuća koalicija neće biti za zaštitu dijela plaže Plavi Horizont. „Ne nadajte se u to. DPS i SDP glasaće za ono što kaže ministar Branimir Gvozdenović”, rekao je Staničić obraćajući se Brajkoviću i Klakoru.
Sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine, Tatjana Jelić je potvrdila je su Brajkovići podaci o problemu sa Državnom studijom lokacije – sektor 27 i 28 tačni. Ona je istakla da prema Zakonu o uređenju zemljišta opština nije dužna da samostalno ulazi u uređenje infrastrukture već to radi sporazumno sa državom. Jelićeva je istakla da je država u tom smislu ovlastila Morsko dobro i da je preduslov za radove idejno rješenje što je odrađeno još 2011. godine. „Imali smo više sastanaka sa predstavnicima Morskog dobra i Ministarstva. Probali smo da poboljšamo našu poziciju oko izgradnje obalnog šetališta. Nažalost ni presuda Upravnog suda nije nam išla na ruku”, istakla je Tatjana Jelić dodajući da je studija lokacije bila pilot projekat. Ona je rekla da je teško naplatiti komunalije i da se moraju izdati odobrenja za izgradnju. Odgovorajući Savu Klakoru, ona je istakla da su Plavi horizont bili zaštićeno područje po zakonu iz 1968. godine, ali su se zakoni promijenili. Opština ne može mijenjati komunalno opremanje zemljišta u zoni Morskog dobra, a opština je uspjela da kroz urbanistički projekat Pržno I obezbijedi da 30 odsto plaže bude otvoreno za javno korišćenje. Jelićeva je rekla da je tačno da su nevladine organizacije pokrenule pitanje zaštite Vrmca i Solila kao zaštićenih područja prirode, ali su u tome imali veliku podršku opštine.
Predsjednik Opštine Ivan Novosel je rekao da su počeli intenzivni radovi na lokaciji Švedsje barake, pošto su se stanari baraka iselili. On je istakao da nije precizno definisano ko može konkurisati za dobijanje stana i zatražio da od odbornika da se pripreme za raspravu na sledećoj skupštinskoj sjednici kako bi olakšali posao komisiji koja treba da utvrdi konačnu rang listu. Novosel je rekao da su poznate kvote o broju stanova koji prema ugovoru pripadaju Crnogorskom fondu za stambenu solidarnu izgradnju, ali tek treba da se utvrde kvote koliko kojoj instituciji ili preduzeću treba da pripadne stanova.
On je rekao da je bilo dosta sastanaka predstavnika opštine sa resornim Ministarstvom oko državne studije lokacije-sektor 27 i 28 i da je posljednji održan prije desetak dana. Predsjednik opštine je rekao da se u opštini zalažu za akcioni plan kako bi se formirala komisija koja bi sagledala ovaj problem. Novosel je naglasio da nije samo opština u obavezi da finansira izgradnju infrastrukture i da u tome očekuju podršku Morskog dobra. On je rekao da će uskoro početi izdavanje građevinskih dozvola i da imaju već deset zahtjeva.
Odbornik Savo Klakor je zatražio podršku nadležnih oko inicijative da se krene u sanaciju i obnavljanje mostova na saobraćajnici kroz Solila i da se tim pravcem dozvoli saobraćanje putničkih vozila do 2 tone. Obrazlažući zahtjev, Klakor je rekao da je područje Luštice u zimskim mjesecima često odsjedčeno od svijeta i da putni pravac nema alternativu za stanovnike sa područja Luštičkog poluostrva. On je istakao da u ovim legitimnih i opravdanim zahtjevima imaju pozitivno mišljenje u Morskom dobru koje je spremno da učestvuje u izradi plana za sanaciju mostova, te da će Mjesne zajednice Radovići i Krašići dati svoj doprinos u ovom projektu.
Prije nego što je stavio predlog na glasanje, predsjednik skupštine Krsto Bošković je Savu Klakoru rekao da zvaničan stav Morskog dobra nije podrška projektu sanacije mostova na lokaciji Solila.
Na prijedlog Odbora za finansije i budžet, koji je jednoglasno usvojio prijedlog Strategije ruralnog razvoja Opštine Tivat do 2020, Skupština je na današnjem zasijedanju ovaj dokument prihvatila sa 16 glasova. Osam odbornika izjasnilo se protiv usvajanja istog dokumenta.
Strategija sadrži Analizu uslova za razvoj poljoprivrede i postojeće stanje na području Opštine Tivat, Analizu i oblike poljoprivredne proizvodnje na području opštine, Analizu manifestacija i promocije poljoprivrede, Prijedloge i izbore strateških opredjeljenja i akcionih planova do 2020. Strateška opredjeljenja u ovom dokumentu čine Plan razvoja seoskog turizma sa akcionim planovima renovinaranja postojećih ruiniranih kuća ili ostataka seoskih kuća u svrhu pružanja turističkih i ugostiteljskih usluga u ruralnim područjima Opštine Tivat, Akcioni plan opremanja ugostiteljskog, smještajnog ili turističkog objekta u okviru ruralnog turizma, Akcioni plan finansiranja kupovine opreme neophodne za proizvodnju autohtonih proizvoda, Akcioni plan podizanja zasada voćnjaka i povrća koji će osim kao osnovna djelatnost biti i u funkciji razvoja ruralnog, agro i drugih vidova turizma posebnih interesa i koji će se koristiti za pružanje turističkih i ugostiteljskih usluga u ruralnim područjima opštine, Akcioni plan uređenja terena, bašte, livade, terase ili vidikovca u sklopu domaćinstava, Plan razvoja voćarske proizvodnje sa akcionim planovima za podizanje zasada voća i vinove loze, akcionim planom obnavljanja zasada voćnjaka, Plan razvoja maslinarstva sa akcionim planom za podizanje zasada maslina, akcionim planom obnavljanja starih maslinjaka, akcionim planom revitalizacije starih mlinova za mljevenje maslina i akcionim planom izgradnje rasadnika maslina, Plan razvoja povrtlarske proizvodnje, Plan razvoja pčelarstva, Plan razvoja stočarstva, Plan razvoja organske i ostale poljoprivrede, Plan unapređenja seoske infrastrukture i Plan unapređenja manifestacija i promocija poljoprivrede.
Bez diskusije sa 17 glasova za i 7 protiv, odbornici tivatske Skupštine usvojili su Predlog odluke o dopuni odluke o opštinskim i nekategorisanim putevima na teritoriji opštine Tivat (kaznene odredbe). Kako stoji u obrazloženju odluke, razlog za dopunu važeće Odluke o opštinskim i nekategorisanim putevima na teritoriji opštine Tivat, sadržan je u činjenici da je Skupština Crne Gore donijela Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima ,kojim je ponovno vraćena mogućnost propisivanja prekršaja u opštinskim odlukama.
Po riječima obrađivača, Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj, vraćanje kaznenih odredbi, odnosno propisivanje prekršaja opštinskim odlukama treba da olakša rad Službe komunalne policije odnosno opštinske saobraćajne inspekcije, te obezbijedi veću efikasnost i pružanje kvalitetnije javne usluge od strane Društva, kojem Opština povjeri poslove održavanja opštinskih puteva.
Prema Zakonu o prekršajima, u slučaju kad je odlukom propisana novčana kazna u rasponu, nadležna opštinska inspekcija odnosno komunalna policija izriče minimalnu kaznu koja je odlukom propisana.
Ukoliko se pokrene prekršajni postupak, nadležni sud cijeni okolnosti pod kojima je prekršaj napravljen i izriče novčanu kaznu u okviru propisanog raspona, stoji u obrazloženju Sekretarijata za komunalno stambene poslove i saobraćaj.
Elaborat o načinu korišćenja javnih parkirališta u zahvatu DUP-a Tivat Centar, I faza usvojen je sa 15 glasova za, 9 protiv i 2 suzdržana. Odbornik Vladimir Arsić istakao je da je Elaborat zaista bio potreban, ali da je još na javnoj raspravi reagovao zbog ljudi koji žive u centru grada jer je po njemu neprihvatljivo parcijalno definisanje parkirališta. Stambeni blokovi su vezani za određene četvrti, na čemu je definisana mogućnost parkiranja pod povoljnim uslovima za stambene prostore u gradovima, što će stvoriti problem svima koji ovdje stanuju, a imaju više automobila. Istakao je da se broj stambenih jedinica ne može zadovoljiti u odnosu na broj planiranih parking mjesta i da bi sve trebalo da bude jedna zona, jer nema dovoljno mjesta ni za tu jednu pretplatnu kartu na prostoru na kome ljudi žive. Ako ne mogu da se parkiraju na parking mjestu, koje im niko ne garantuje, moraju se parkirati u drugoj parking zoni, koja je samo na nekoliko metara dalje od njihovog stana, a pri tome moraju platiti punu pretplatnu kartu kao da uopšte ne žive na tom prostoru.
Odbornik Rato Brajković iznio je podatke da na ovom prostoru ima 932 stana, a 145 poslovnih prostora, što je oko 1100 vlasnika koji će imati pravo da koriste samo 513 parking mjesta: „U tim uslovima, onaj ko dođe iz Gradiošnice, Seljanova, Krtola neće teorijski moći da se parkira ovdje.” Sugerisao je opštini da krene u planiranu izgradnju garaže da bi se fizički povećao broj parking mjesta, koja je već planirana DUP-om Tivat centar, te da je izgradnja garaže prioritet grada.
Zorica Gverovič, sekretarka Sekretarijata za saobraćaj i stambeno-komunalne poslove zamolila je da se da šansa ovom načinu rješavanja parkirališta – sistemu kontrolisanog parkiranja sa izgradnjom novih kapaciteta, uz uporedo traženje lokacije za garažu u rubnom dijelu grada, odakle bi građani sistemom šatl autobusa dolazili do grada i nazad u garažu. Ona je kazala da je očekivala da će se stvari brže odvijati, jer je nacrt Elaborata usvojen 29.12 2014, a sada treba čekati i još jedno zasjedanje skupštine, odnosno rok od 30 dana za usvajanje modela upravljanja parkiralištima, koji predsjednik treba da predloži Skupštini (novo preduzeće, ili postojeće ili princip privatno-javnog partnerstva), tako da će se teško Elaborat sprovesti do početka turističke sezone. Konstatovala je da se odgovor Arsiću nalazi u izvještaju sa javne rasprave i istakla je da je prema podacima iz 2011. u Tivtu registrovano 4460 vozila, što uz broj stanova i poslovnih prostora ne daje mogućnost da se prihvati predlog da stanovnici centra mogu svugdje da se parkiraju. U ovom momentu treba pustiti stvari onako kako stoje u Elaboratu, a gdje se utvrdi da nije sretno rješenje, mijenjaće se, zaključila je i izrazila zadovoljstvo što u toku javne rasprave niko nije izrazio sumnju da Elaborat nije potreban.
Brajković je konstatovao da će Elaborat sigurno biti usvojen, a da upravljanje treba obavezno da bude pod okriljem opštine, pa je apelovao na predsjednika opštine da donese takav predlog, jer nijedno drugo rješenje ne bi bilo dobro.
Odbornik DPS Špiro Ivošević, koga je Arsić spomenuo u diskusiji, kazao je da ako neko radi van Tivta, on mora koristiti svoje vozilo i da će mjesečna najamnina za njegovo ne prvo, nego drugo vozilo, koje je vezano za neki stan biti 200- 250 eura, što je preko 30% prosječne plate. On je rekao da će se morati vršiti neke korekcije, ali da je u svakom slučaju bolje donijeti odluku, nego da je nema.
Gverović je podsjetila na član 21 Odluke o parkiralištima, gdje se kaže da nadležni organ može odobriti rezervaciju parking mjesta, a bliži uslovi rezervacije se određuju posebnim aktom predsjednika opštine, u kome se može naći i pomenuta situacija. O cjenovniku će odlučivati odbornici, jer ga usvaja Skupština.
7 Predlog odluke o izmjeni i dopuni odluke o javnim parkiralištima na području opštine Tivat usvojen je sa 14 glasova, 7 odbornika je bilo protiv, a 3 uzdržano. Odbornik Vladimir Arsić pitao je da li su tačno definisani dani praznika, jer ih ima raznih, pored državnih. U Elaboratu se, naime navodi da se parkinzi, odnosno parking mjesta neće naplaćivati nedjeljom i praznicima. Iako to nije vezano za ovu doluku, sekretarka Gverović navela je da ništa nije promijenjeno, pa nije prihvaćena ni primjedba da tokom sezone parking treba da se naplaćuje i nedjeljom.
Pored ostalog, po ovom predlogu član 15 Odluke mijenja se i glasi:
„Organ nadležan za poslove saobraćaja, dužan je na opštem parkiralištu da odredi najmanje 5% parking mjesta za vozila lica sa 80% ili više procenata tjelesnog oštećenja ili tjelesnog invaliditeta, odnosno lica kod kojih je usljed tjelesnog oštećenja ili tjelesnog invaliditeta utvrđena nesposobnost donjih ekstremiteta od 60% ili više procenata, kao i za vozila koja koriste djeca sa tjelesnom, mentalnom i senzornom ometenošću i koja ostvaruju pravo na ličnu invalidninu ili pravo na njegu i pomoć drugog lica. Privredno društvo odnosno preduzetnik iz člana 2 Odluke, dužno je da na posebnom parkiralištu odredi najmanje 5% parking mjesta za vozila lica iz stava 1 ovog člana.
Bez rasprave sa 17 glasova za, 7 protiv odbornici su usvojili Odluku o izmjenama Statuta Društva sa ograničenom odgovornošću Vodovod i kanalizacija, a istovjetnim glasanjem i Odluku o izmjenama Statuta Društva sa ograničenom odgovornošću Komunalno.
Prijedlog odluke o razrješenju jednog člana Upravnog odbora/Odbora direktora JP/DOO „Vodovod i kanalizacija” Tivat bila je deseta tačka Dnevnog reda današnjeg zasjedanja lokalnog parlamenta.
Predsjednik odbora za izbor i imenovanja Jovo Radonjić je dao mišljenje Odbora o ovoj i naredne dvije tačke imenovanja člana odbora direktora DOO Komunalno i DOO Vodovod i kanalizacija Tivat.
Nezavisni odbornik Vladimir Arsić je pitao po kome zakonu se razrešava ili imenuje član Upravnog odbora odnosno Odbora direktora, našto mu je sekretarka Skupštine odgovorila da je u međuvremenu došlo do reorganizacije firme i prema odluci Upravnog suda članovi Upravnog odbora po automatizmu postaju članovi odbora direktora.
Članom 22 Odluke o osnivanju Društva sa ograničenom odgovornošću „Vodovod i kanalizacija” Tivat propisano je da dosadašnje Javno preduzeće „Vodovod i kanalizacija” Tivat nastavlja sa radom kao Društvo sa ograničenom odgovornošću „Vodovod i kanalizacija” Tivat, dok je članom 24 iste Odluke propisano da do imenovanja odbora direktora Društva, poslove iz njegovog djelokruga obavljat će dosadašnji Upravni odbor Javnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija” Tivat. Jedan od članova Upravnog odbora je bio i Milinko Brakočević koji je u međuvremenu podnio ostavku.
Kako je u Centralnom registru Privrednih subjekata izvršena preregistracija Javnog preduzeća u DOO, a Upravog odbora u Odbor direktora, zbog podnošenja ostavke razrješava se Brakočević Milinko dužnosti člana Upravnog odbora/Odbora direktora JP/DOO „Vodovod i kanalizacija” .
Odbornici su danas usvojili Odluku prema kojoj je za člana Odbora direktora Društva sa ograničenom odgovornošću „Vodovod i kanalizacija” Tivat imenovan Mile Ćosović iz DPS-a.
Izboru je prethodilo glasanje a odbornici su odlučivali između dva kandidata Mirka Metikoša (Nova) i Mila Ćosovića (DPS), jer je glasanje u Odboru za izbor i imenovanja bilo neriješeno.
Rato Brajković iz Nove je izrazio bojazan da će glasanje mimo stava Odbora biti loš primjer za ubuduće. Pozvao je da se glasa za Metikoša jer prema njegovom mišljenju taj kandidat i zaslužuje da bude član odbora direktora. Odbornik Vladimir Arsić je istakao da je list sa imenom kandidata ponovo bio prazan iako je na prethodnim sjednicama zaključeno da ono mora biti navedeno.
Na kraju, 14 odbornika je bilo za Ćosovića, 7 protiv njegovog izbora, jedan suzdržan a dva se nisu izjasnila. Među uzdržanim bio je i sam Ćosović, koji je bio i uzdržan na samom Odboru, što je odbornik Arsić ocijenio kao korektan i lijep gest.
Prijedlog odluke o razrješenju jednog člana Upravnog odbora/Odbora direktora JP/DOO „Vodovod i kanalizacija” Tivat bila je deseta tačka Dnevnog reda današnjeg zasjedanja lokalnog parlamenta.
Predsjednik odbora za izbor i imenovanja Jovo Radonjić je dao mišljenje Odbora o ovoj i naredne dvije tačke imenovanja člana odbora direktora DOO Komunalno i DOO Vodovod i kanalizacija Tivat.
Nezavisni odbornik Vladimir Arsić je pitao po kome zakonu se razrešava ili imenuje član Upravnog odbora odnosno Odbora direktora, našto mu je sekretarka Skupštine odgovorila da je u međuvremenu došlo do reorganizacije firme i prema odluci Upravnog suda članovi Upravnog odbora po automatizmu postaju članovi odbora direktora.
Članom 22 Odluke o osnivanju Društva sa ograničenom odgovornošću „Vodovod i kanalizacija” Tivat propisano je da dosadašnje Javno preduzeće „Vodovod i kanalizacija” Tivat nastavlja sa radom kao Društvo sa ograničenom odgovornošću „Vodovod i kanalizacija” Tivat, dok je članom 24 iste Odluke propisano da do imenovanja odbora direktora Društva, poslove iz njegovog djelokruga obavljat će dosadašnji Upravni odbor Javnog preduzeća „Vodovod i kanalizacija” Tivat. Jedan od članova Upravnog odbora je bio i Milinko Brakočević koji je u međuvremenu podnio ostavku.
Kako je u Centralnom registru Privrednih subjekata izvršena preregistracija Javnog preduzeća u DOO, a Upravog odbora u Odbor direktora, zbog podnošenja ostavke razrješava se Brakočević Milinko dužnosti člana Upravnog odbora/Odbora direktora JP/DOO „Vodovod i kanalizacija” .
Skupština opštine Tivat na današnjoj sjednici donijela Odluku o imenovanju jednog člana Odbora direktora Društva sa ograničenom odgovornošću „Komunalno” Tivat. Izabran je kandidat DPS-a Nebojša Kašćelan a za njegov izbor je glasalo 16 odbornika, protiv je bilo 9 a jedan uzdržan.
13. tačka dnevnog reda “Predlog odluke o imenovanju Etičke komisije za izabrane predstavnike i funkcionere” završena je tako što se za nju nije ni glasalo. Najprije je iznijet stav Odbora za izbor i imenovanja o tome da se Svetlana Djikanović, predložena članica Etičke komisije za izabrane predstavnike i funkcionere , ne imenuje, već samo ostali predloženi kandidati, pošto je njoj danas varifikovan odbornički mandat i predloženo je da postupak izbora nedostajućeg člana bude pokrenut po završetku sjednice. Odbornik Vladimir Arsić je postavio pitanje zašto članovima Parlamenta nije dostavljena ispravna dokumentacija koja ne sadrži ime Svetlane Djikanović, ako je već bilo jasno da će ona danas postati član SO.
Savo Klakor je predložio da se ova tačka skine sa dnevnog reda jer nije ispoštovana zakonska procedura. Pojedini odbornici nisu u zakonskom okviru, dobili poziv u radu Odbora Nazivajući eventualno glasanje odbornika po ovom pitanju- lakrdijom a rad skupštine – ispod svakog nivoa, Klakor je predložio pauzu od 10 minuta radi dogovora o konstruktivnom radu.
Odbornik Miomir Abović je istakao evidentan sukob interesa predložene članice za Komisiju i sada odbornice, Svetlane Djikanović, rekavši da se sa ovim i svim ostalim prekršajima u radu Skupštine, ovaj Dom obesmislio.
Na kraju je predsjednik opštine, Ivana Novosel, povukao 13. tačku dnevnog reda “Predlog odluke o imenovanju Etičke komisije za izabrane predstavnike i funkcionere” sa dnevnog reda današnjeg zasjedanja, jer je sastav te komisije trenutno okrnjen a nedostajući, peti član, će se birati na sljedećoj sjednici .
Odbornici su sa 18 glasova za i 7 protiv usvojili Odluku o davanju saglasnosti na Odluku o izboru Vojislava Kaluđerovića za direktora JU „Centar za kulturu” Tivat, a na predlog Odbora za izbor i imenovanje, koji je sa 3 glasa za i 2 uzdržana prihvatio ovu odluku.
Odbornici su sa istim brojem glasova, 18 za i 7 protiv usvojili i Odluku o davanju saglasnosti na odluku o izboru umjetničkog direktora CZK, Dragana Lakovića, takođe na predlog Odbora za izbor i imenovanje, koji je sa 3 glasa za i 2 uzdržana prihvatio i ovu odluku.
Skupština je sa 17 glasova za i 6 protiv usvojila plan i program rada Azila, uz smanjenje cifarskog iznosa za Azil, što su predložili skupštinski Odbori.
Bez rasprave sa 17 glasova za i 6 protiv odbornici su usvojili izvještaj o radu Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave.
Odbornici su se danas informisali o realizaciji jednogodišnjeg akcionog plana za unapređenje energtske efikasnosti za 2014.godinu.
Nezavisni odbornik Mijomir Abović je pohvalio rad energetskog menadžera Petra Vujovića zahvaljujući kome je Opština dobila značajna sredstava. Uz konstataciju da će Opština kroz projekat SUD-SIT proširiti biciklističke punktove, Abović je pitao u čijoj nadležnosti će biti taj sistem, kao i to koliko je građana potpisalo ugovor o korišćenju kredita sa NLB bankom sa kojom je Opština potpisala partnerski ugovor. Konstatujući da se u informaciji vidi pad utroška električne energije od 2009 do 2012 godine, odnosno blagi rast u posljednje dvije godine, od 2012 do 2014, pa je odbornik Abović tražio objašnjenje zato.
Energetski menadžer, Petar Vujović je kazao da je do sada ugovor o korišćenju kredita za termoizolaciju objekata i ugradnju fasadne bravarije potpisalo 9 građana u vrijednosti od oko 70 hiljada eura. Opština subvencioniše kamatu i na ime toga na račun banke prebačeno je 15 hiljada eura.
Vujović je kazao da je do smanjenja račuina za utrošenju struju za javnu rasvjetu došlo zbog ugradnje uklopnih satova sa uključenjem, odnosno isključenjem rasvjete u određene vrijeme, dok je blagi rast utroška evidentiran zbog povećanja broja stubova javne rasvjete.
Kroz projekat SUD-SIT Opština će dobiti tri nove biciklistučke stanice sa po osam bicikala i to predstavlja nadogradnju postojećeg bajk šering sistema, kazala je sekretarka Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj, Zorica Gverović koja je kazala da je za taj sistem koji devastiran u budžetu Opštine opredjeljenja sredstva za njegovu rekonstrukciju. Tim sistemom trenutno upravlja Komunalno Tivat, a moguće su i promjene jer biciklistički saobraćaj treba da bude zajedno sa parkinzima, objasnila je Gverović.
Odbornici su danas upoznati sa Informacijama o radu u 2014 godini obrazovnih institucija na području opštine i to JPU Bambi, Javnih ustanova OŠ”Drago Milović” i OŠ “Branko Brinić”, SMŠ “Mladost” i Muzičke škole Tivat.
Prema ocjeni odbornika Miomira Abovića zajednička karakteristika svih izvještaja jeste evidentno oslanjanje na lokalnu samoupravu, donatore i firme koje posluju na području opštine Tivat a odslikava odnos resornog ministarstva prema obrazovnim institucijama koji, prema njegovom mišljenju, mora biti bolji. Odbornici su zamjerili direktorima Ustanova sa čijim izvještajem su upoznati to što ne prisustvuju sjednici.
Predškolsko vaspitanje i obrazovanje na području Opštine Tivat obavlja se u tri vaspitne jedinice: Tivat, Donja Lastva i Radovići u koje je upisano 669-toro mališana. Otvaranjem novog vrtića od oktobra 2013.god uslovi zavaspitno-brazovni rad su znatno poboljšani mada postoji problem sa postrojenjem za hladjenje prostorija, čiji kanalizacioni sistem nije tehnički pravilno riješen.
Neke poslove su odradili iz vlastitih sredstava a neke uz pomoć resornog ministarstva. Pomoć u radu je stigla i od OO CK Tivat, Savjeta roditelja, građanskih lica i posebno Porto Montenegra. U narednom period planirano obnavljanje i uređenje vrtića u Donjoj Lastvi a u sve tri vaspitne jedinice oprema kuhinje po HASAP projektu za šta je potrebno obezbijediti 4.500,00 eura.
Za vaspitnu jedinicu Radovići postoji mogućnost dogradnje još jedne prostorije od 67 m 2 koje bi investirala “Luštica development” u sklopu svog socijalnog projekta stim što je potrebno obezbijediti prateće saglasnosti od strane Ministarstva prosvjete. Vrtić konstantno participira u okviru lokalnog plana zaštite životne sredine, radi na inplementaciji L.P.A za djecu Tivta, sa NVO “Pravi put” organizovali radionicu “Zdravo živjeti – živjeti zajedno” sa djecom starije vaspitne grupe. Izvještaj je pohvalio zdravstvenu njegu i zaštitu djece u sve tri vaspitne jedinice te kvalitetnu i raznovrsnu ishrana u vrtiću koja poštuje nutritivne vrijednosti. Izvještaj pohvaljuje saradnju sa Ministarstvom prosvjete, Zavodom za školstvo, Domom zdravlja, svim javnim Ustanovama i preduzećima na području naše Opštine kao i sa Lokalnom Upravom.
I Informacija, o radu JU OŠ “Drago Milović”, izazvala je komentare odbornika Abovića, koji je ponovio konstataciju da školi pomoć više pružaju lokalna samouprava i kompanija Porto Montenegro nego resorno ministarstvo. Konstatovao je da su oprema kabineta i grijanje i dalje problem te ustanove. Abović je postavio pitanje i kako policija ne otkrije ko to kida školsku ogradu tim prije što se škola nalazi u njihovom komšiluku.
Inače, izvještajem je predstavljen rad škole koji je po ocjenama inspekcijske službe Ministarstva prosvjete i nauke CG, kao i po egzaktnim podacima testiranja učenika, bio veoma dobar iako obilježen mnogim poteškoćama, najviše materijalne prirode. Izvještavajući o uslovima rada navodi se da je iskustvo sa grijanjem na novi energent-plin, pozitivno mada su neki problem sa grijanjem ostali i dalje.
Izvještaj navodi šta je sve urađeno u 2014 godini na centralnoj školskoj zgradi i područnim odjeljenjima Gradiošnica i Donja Lastva ali i ono šta nije a za šta se nadaju da će u ovoj godini biti urađeno.
U toku godine nastavnici su aktivno učestvovali u svim akcijama ministarstva prosvjete na proširivanju znanja i vještina potrebnih za nastavni proces i edukaciju učenika uopšte. Izvještaj je pohvalio dobru saradnju sa lokalnim institucijama i ustanovama Opštinom i menadžerskim timom Porto Montenegra oko pomoći Školi.
Na kraju je zaključeno da je 2014-godina u školi bila slična predhodnim, iako i posebna te da je završila uspješnim hodom ka školi po mjeri i potrebama svih učenika. Konstatovano je da je za školom još jedna uspješna godina a da je svaka pomoć sa strane, u obezbjeđivanju boljih uslova za rad, dobro došla.
U Informaciji o radu u 2014. godini, JU OŠ ”Branko Brinić” iz Radovića, između ostalog stoji da je Nadzorna služba Zavoda za školstvo, rad škole je ocijenila sa približno 7 na skali od jedan do deset, što predstavlja uspjeh, ali pokazatelj da ima mjesta za stručno i profesionalno unapređenje, kao i uslova i ambijenta za rad.
Međutim, Odbornik Miomir Abović je ponovio da kada je Informacija o radu škole na Dnevnom redu, direktor mora biti prisutan a direktor Krivaćević nije.
Po njemu, osnovni problem te ustanove je i dalje bezbjednost učenika. Uslovi boravka su samo malo poboljšani novim toaletima koji su poklon Luštice divelopmenta a za struju se pobrinula opština Tivat.
I odbornik Savo Klakor je konstatovao da je ugrožena bezbjednost učenika u toj školi i zapitao se kako ustanova može funkcionisati. Na zboru građana Krtola iznesene su brojne primjedbe i postavljeno je pitanje da li treba da se desi tragedija da bi se krenulo u izgradnju nove škole. Podsjetio je da u Izvještaju piše kako škola ne radi u skladu sa Pravilnikom za osnovne škole jer nema kabinet biologije i hemije, kabinet fizike i tehnike, kabinet drugog stranog jezika, muzičkog i likovnog vaspitanja, niti adaptirano i uređeno dvorište, a što je potrebno za kvalitetno izvođenje nastave. Zato je, po njemu jedino rješenje izgradnja novog objekta.
“Mi želimo savremenu i modernu školu, koja baštini kako lokalnu, tako i tradiciju naše države, i to ne samo u smislu kadra i učenika, već i u smislu uslova za rad, kako i priliči Tivtu i Krtolima, a sve gore navedeno je analiza potreba i obaveza kako bi se taj cilj i ostvario”, piše u Informaciji o radu JU „Branko Brinić”.
Informacija o radu u SMŠ ”Mladost” konstatuje da Škola kontinuirano radi na poboljšanju uslova rada i unapređenju radnog ambijenta kako bi se kvalitetno izvodio nastavni proces kao i druge aktivnosti predviđene planom i programom.
Nezavisni odbornik Vladimir Arsić je konstatovao da problem sa grijanjem nije od juče i pitao šta je na njegovom rješavanju urađeno u poslednjih godinu dana. Direktorica škole Jovanka Vujačić je detaljno odgovorila naglasivši osavremenjivanje kabineta uz pomoć kompanije Adriatik Marinas i lokalne samouprave. Zadovoljna je saradnjom sa resornim ministarstvom i pojasnila da su za konačno rješenje problema sa grijanjem aplicirali zajedničkim projektom sa susjednom osnovnom školom.
Prema izvještaju, cilj je osavremeniti nastavni proces primjenom aktivnih i različitih oblika i metoda rada. Zato je neophodno stalno nabavljati savremena nastavna sredstva, pa je većina kabineta osavremenjena i to zahvaljujući kompaniji Adriatic Marinas nabavkom nove informatičke opreme.
Učenici i nastavnici škole su uključeni u razne vannastavne aktivnosti i projekte. Uspješno sarađuju sa različitim nevladinim organizacijama a članovi novinarske sekcije uređuju emisiju ”Teen code” na radio Tivtu, koja prati aktivnosti i rad škole, a bavi se i temama interesantnim za mlade srednjoškolskog uzrasta.
Škola posjeduje video nazor koji pokriva holove i glavni ulaz škole, a oraganizovano je dežurstvo nastavnika za siguran i bezbjedan boravak učenika. Zbog toga u školi tokom godine nije bilo fizičkog nasilja, ili nasilja druge vrste. Na osnovu Izvještaja o eksternom utvrđivanju kvaliteta rada škole za četvorogodišnji period, Tim nadzornika Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje je ocijenio uspješnim rad škole iz svih oblasti.
Skupština je prihvatila i Informaciju o radu Muzičke škole. Učestvujući u radu odbornica SDP i direktorica Škole Pina Bubanja je rekla da Ministarstvo prosvjete ne pomaže nego ima obavezu prema obrazovnim ustanovama. Ali, istovremeno direktori su dužni da Ministarstvu redovno dostavljaju izvještaje, jer ni majka neće nahraniti dijete ako ono ne zaplače. Bubanja je rad Muzičke škole ocijenila veoma uspješnim, o čemu su se složili i odbornici Savo Klakor i Vladimir Arsić, s tim da je Klakor rekao da učenici iz Krtola svojim radom doprinose većem nivou Muzičke škole.
Na današnjoj sjednici odbonici su prihvatili informaciju o radu JZU Doma zdravlja Tivat za 2014.godinu.
Dom zdravlja Tivat je savremena zdravstvena ustanova primarnog nivoa koja sugrađanima i posjetiocima ovog grada pruža ili omogućava podršku u ostvarivanju kvalitetne zdravstvene zaštite, brine o njihovom zdravlju i njihovim pravima. Ovo je dobro opremljena, gotovo kompletno renovirana zdravstvena ustanova sa dobrom organizacijom rada, stručnim kadrom, dostupna svakom građaninu 24 sata kroz pružanje zdravstvene zaštite u Domu zdravlja i preko službe Hitne medicinske pomoći.
U JZU Dom zdravlja Tivat na dan 31.12.2014 godine zaposleno je 64 radnika na neodređeno vrijeme. Od ukupnog broja zaposlenih, u stalnom radnom odnosu, 49 su medicinski radnici, a 15 su nemedicinski radnici.
U ambulanti u Radovićima radi izabrani doktor za odrasle, jedan doktor opšte prakse, jedan medicinske tehničar, jedan patronažni tehničar i jedna higijeničarka.
Primarna zdravstvena zaštita u Domu zdravlja Tivat je organizovana po modelu: Izabrani doktor, Centri za podršku i Jedinice za podršku.
Centri za podršku u Domu zdravlja Tivat su organizovani kroz Centar za plućne bolesti i TBC koji radi svakog radnog dana kao i RTG i ultrazvučna dijagnostika Biohemijska laboratorija Mikrobiološka laboratorija
U ovoj ustanovi u skladu sa sistematizacijom rade : Populaciono savjetovalište, Savjetovalište za mlade i Savjetovalište za reproduktivno zdravlje. Jedinice za podršku u Domu zdravlja su : Jedinica za patronažu u Jedinica za sanitetski prevoz.
U toku 2014.godine Dom zdravlja Tivat su unaprijeđene aktivnosti na provođenju više programa preventivne zdravstvene zaštite. Od strane Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje prihvaćena su četri programa to su: savjetovalište za mlade – program borba protiv pušenja, populaciono savjetovalište – program prevencije i liječenja dijabetesa, savjetovalište za trudnice – program škola roditeljstva i higijensko epidemiološka služba – prevencija pojave i praćenje širenja zaraznih bolest.
Ove godine je bila u funkciji posebna turistička ambulanta, takodje je
ugrađen i pušten u rad unutrašnji lift za invalidna lica kao i pristupna rampa za lica smanjene pokretljivosti i invalidna lica. U ovoj ustanovi rade i Komisija za borbu protiv korupcije i Komisija za internu kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite u čijem sastavu je pet ljekara specijalista.
O vrijednosti projekta sanacije aktuelnog problema prokišnjavanja betonske ploče koja prekriva zgradu od oko 170.000,00 eura upoznato je Ministarstvo zdravlja koje bi moralo pomoći u obezbjeđenju sredstava za podizanje krovne konstrukcije.
Bez rasprave usvojena je i Informacija o radu Zavoda za zapošljavanje, Centra za socijalni rad i Crvenog krsta.
Na današnjoj sjednici Skupština je prihvatila Informaciju o javnom redu i miru u Opštini Tivat u 2014.godini. U 2014.godini, u zoni odgovornosti Odjeljenja bezbjednosti Tivat, registrovano je 48 slučajeva narušavanja Javnog reda i mira od strane 69 izvršilaca, od čega je 57 državljana Crne Gore, a 12 stranih državljana.
Odbornik Vladimir Arsić je naglasio da shodno bezbjedonosnom momentu u državi, a paralelno sa tim i u Tivtu postoje slučajevi koji se ne navode u Informaciji o javnom redu i miru. On je naglasio slučaj ubistva u Porto Montenegru, koji u dokumentu potpisanom od strane načelnika Odjeljena za bezbjednost nije naveden. Arsić smatra da se o takvim slučajevima mora povesti računa jer se na njima najbolje vidi da je ljudski život postao najjeftiniji.
Predsjednik Opštine Ivan Novosel rekao je da je imao komunikaciju sa nadležnim načelnikom i da nekih podataka u navedenoj Informaciji nema jer je Izvještaj prilagođen zahtjevima i preporukama Skupštine i tiče se javnog reda i mira, a ne bavi se problematikom kriminaliteta.
Odbornik NOVE Savo Klakor zatražio je da se podaci o slučajevima kao što je onaj koji je naveo Odbornik Arsić ubuduće nalaze u izvještajima, jer je siguran da pored pomenutog slučaja iz Porto Montenegra postoji još interesantnih slučajeva sa kojima bi odbornici trebali biti upoznati. On je ukazao na događaj koji bi, kako je rekao, trebao da zabrine dobronamjerne ljude, a tiče se ubacivanja eksplozivne naprave u lokal “Azalea”.
Odbornik Miomir Abović je konstatovao da već dvije godine načelnik bezbjednosti ne uvažava Skupštinu, tako što ne prisustvuje sjednicama na kojima se raspravlja o izvještaju. On je takođe naveo primjere kidanja ograde kod osnovne škole, uništavanje ležećih policajaca i bacanja kontejnera u more, uništavanje bicikala i naglasio da za to niko nije odgovarao tako da se radom policije ne može biti zadovoljan, iako nije riječ o ekstremnim slučajevima ugrožavanja bezbjednosti.
Odbornici su bez rasprave usvojili Informaicju o radu Poreske uprave i Uprave za nekretnine.Skupština je prihvatila informaciju o radu Poreske uprave Tivat prema kojoj je na ime poreza i drugih dažbina u 2014. godini naplaćeno ukupno 22.858.637,03 eura
Odbornici su danas prihvatili i Informaciju o radu Morskog dobra koja je izazvala oprečne stavove odbornika opozicije i predstavnika vlasti. Prema riječima Miomira Abovića izvještaj je napisan uopšteno. „Detaljno je obrađeno sve što nije od suštinskog značaja, a sve značajno je preskočeno” rekao je Abović citirajući navode iz izvještaja u kome je služba za kontrolu Morskog dobra sačinila 252 zapisnika i obavila 74 kontrole nedozvoljenih građevinskih radova. Abović je rekao da u izvještaju nema ni riječi preko o tim kontrolama, koliko je Morsko dobro uputili prijava Upravi za inspekcijske poslove, da li je Morsko dobro podnijelo prijave protiv inspekcijskih organa koji nijesu uradili svoj posao. „Ne krivim samo Morsko dobro, već i čelne ljude opštine koji ne kontrolišu njihov rad i ne vrše pritisak na Morsko dobro kako bi se stalo u kraj građevinskom divljanju. Obala će ostati poligon za brutalnu devastaciju ukoliko ova vlast nastavi i dalje da vlada u Tivtu”, rekao je Abović.
Rato Brajković je podsjetio da je lokalna skupština ranije usvojila zaključak oko formiranja komisije koja treba da odredi nove granice Morskog dobra u skladu sa zakonom. „Svaki šesti kvadrat opštine je uzurpiran od Morskog dobra. Nacrt zakona je takav da otac sinu ne može u nasljedstvo da ostavi zemljište pored mora”, rekao je Brajković dodajući da je od nadležnih nezvanično saznao da je opština Tivat mimo zakona na udaru zone morskog dobra zbog opštine Ulcinj. On je predložio da opština uputi predlog amandmana svim poslanicima zbog građana Tivta koji imaju zemljište u morskom pojasu.
Vladimir Arsić je podsjetio da je Nacrt Zakona o Morskom dobru povučen iz skupštinske procedure nakon tribine koju je u Tivtu organizovala Matica Boke. „Činjenica je da lokalna samouprava nije imala sluha da se pojavi na tribini Matice Boke posvećenoj nacrtu Zakona o Morskom dobru. To je diskutabilna stvar. Čak su i predsjednici primorskih opština poslali svoje predstavnike, bili su i predstavnici Morskog Dobra. Ja sam očekivao Ritu Mitrović iz Direkcije za imovinu, a ipak se niko iz opštine nije pojavio”, rekao je Arsić.
Komentarišući izlaganje Arsića, predsjednik skupštine Krsto Bošković je rekao da je nacrt zakona o Morskom dobru problematičan i da je vraćen u proceduru zbog „odgovornih ljudi koji su sistemski radili, a ne zbog vas koji ste djelovali lokalno”.
Predsjednik opštine Ivan Novosel je rekao da se lokalna samopuprava nije oglušila o zahtjeve za izmjene odredbi u nacrtu Zakona o Morskom dobru. „Dali smo naše primjedbe, neke su usvojene, neke nijesu. U fazi nacrta smo dobili mogućnost dfa se formira zajednička komisija u kojoj učestvuje naš član. Komisija treba da utvrdi nove granice zone Morskog dobra”, rekao je Novosel dodajući da je opština Tivat najpogođenija aktuelnim zahvatom u kome je čak 17 odsto opštinske teritorije u zoni Morskog dobra.
Odbornici su bez rasprave primili k znanju Informaciju o radu fakulteta za mediteranske poslovne studije Tivat, prema kojoj je ova visokoškolska ustanova pozicionirana kao vodeća u regionu u oblasti nautičkog turizma. Evropska asocijacija univerziteta (EUA) je u finalnom izvještaju evaluacije za ovaj fakultet naglasila njegove prepoznatljive karakteristike kao naprednog i preduzetničkog dobavljača usluga visokog obrazovanja u oblastima nautičkog turizma i menadžmenta. Fakultetu je omogućeno da bude na zvaničnoj web prezentaciji EUA i da koristi njen logo, čime je diploma ovog fakulteta dobila međunarodnu valorizaciju i verifikaciju.
Fakultet je prošle školske godine pohađalo 289 studenata, 71 student je diplomirao, a odbranjena je i prva magistarska teza. Trening centar za obuku pomoraca pri fakultetu proširio je svoju djelatnost sa postojećih 12 na dodatnih 68 obuka, gdje je nivo podignut na IMO i SCTW standarde nabavkom GMDSS simulatora, zahvaljujući saradnji sa Pomorskim fakultetom Bar, a obuku je završilo preko 500 kandidata.
U saradnji sa Porto Montenegrom fakultet realizuje projekat uvođenja informacionog sistema, koji se sprovodi u 3 faze.
Bez rasprave sa 16 glasova za i 8 protiv odbornici su danas prihvatili Predlog odluke o prodaji zemljišta radi kompletiranja urbanističke parcele 200 u zahvatu DUP-a „Donja Lastva, Odluku o davanju nepokretnosti na korišćenje i Odluku o ustanovljavanju službenosti na djelovima kat.par.475/1 i 475/2 k.o. Nikovići i kat.par. 671 k.o Milovići radi polaganja optičkog kabla.
Tačke su na predlog predsjednika SO, Krsta Boškovića razmatrane ranije nego je bilo predviđeno. Odluka o prodaji zemljišta radi kompletiranja UP 200 u zahvatu DUP-a „Donja Lastva” donijeta je sa razlogom što Opština Tivat prodaje neposrednom pogodbom Kozhushna Natalii iz Budve dio kat.par.347 k.o.Donja Lastva površine 3m2 ( uslovnom parcelacijom označen kao kat.par.347/2) ,radi kompletiranja UP200 u zahvatu DUP-a „Donja Lastva “.
Odluka o davanju nepokretnosti na korišćenje Opština Tivat daje na korišćenje Kulturno zavičajnom udruženju „Napredak” Gornja Lastva nepokretnost označenu kao objekat 1 na kat.parceli 636 upisanu u Ln 34 k.o.Gornja Lastva –u naravi dom kulture.
Odlukom o ustanovljavanju službenosti na djelovima kat.par.475/1 i 475/2 k.o.Nikovići i kat.par.671 k.o.Milovići radi polaganja optičkog kabla data je saglasnost za ustanovljavanje prava službenosti na djelovima kat.parcela 475/1, 475/2 i 475/3 k.o.Nikovići i kat.parcele 671 k.o.Milovići u korist „QD Hotel and property investment Montenegro” doo Tivat radi polaganja optičkog kabla na potezu od planiranog RO 68 u DUP-u „Radovići” do OK 5 u UP-u „Pržno 1”.
I na današnjoj sjednici pažnju su privukla odbornička pitanja i odgovori. Pitanja su postavili Vlado Samardžić, Mileta Jakovljević i Pina Bubanja, dok Rato Brajković nije bio zadovoljan odgovorom, pa je zatražio od predsjendika opštine da on odogvori na njegova pitanja za narednu sjednicu.