Saradnja na zaštiti, razvoju i promociji zaštićenih područja praksa je evropskih zemalja. Nju prate Nacionalni parkovi Crne Gore koji su počeli sa osnivanjem socio-ekonomskih tijela u Parkovima.
Socio-ekonomski forumi predstavljaju konsultativna tijela nacionalnih parkova koja će obezbjediti aktivno učešće zainteresovanih strana u procesima funkcionisanja Parkova.
Prvi Forum i Konstitutivna sjednica organizovani su za područje Nacionalnog parka Lovćen upravo zbog njegovih prirodnih vrijednosti i kulturno-istorijskog značaja za Crnu Goru.
U radu Foruma koji će i u budućnosti činiti njegovu osnovnu strukturu učestvovali su predstavnici Prijestonice Cetinje, JU Lovćen-Bečići, lokalnih turističkih organizacija Cetinje, Budva, Tivat i Kotor, planinarskih klubova, lokalnih preduzetnika, turističkih agencija i mjesnih zajednica.
Osnivanje Foruma predstavlja novu etapu i moderan pristup u saradnji upravljača zaštićenih područja i lokalnih subjekata, kazala je učesnica skupa Tamara Petković iz TO Tivat:
“Dobili smo pozivno pismo kao i usmeni poziv da budemo član soicio-ekonomskog foruma za Nacionalni park Lovćen. Kako je nama jako bitno da dosta ulažemo u zaštitu prirodne sredine i uopšte očuvanje prirode, odlučili smo da se i u ovo uključimo i da svojim radom doprinesemo sve većoj posjećenosti Nacionalnog parka Lovćen. Takođe želimo da bude što je moguće bolje očuvan i valorizovan na pravi način, jer on to zaista zaslužuje. Na obostrano zadovoljstvo“.
Osnivanjem Foruma će se obezbjediti efikasnija saradnja i razmjena informacija o aktivnostima koje se planiraju u Parku a uključenje predstavnika turističkih agencija sa primorja koje imaju dobru saradnju sa Parkom i organizuju brojne izlete na Lovćen posebno tokom ljetnje sezone, doprinjeće ukupnom kvalitetu turističke ponude. Direktor NP Lovćen Veseli Živanović kaže:
“Uloga foruma biće pozitivna u mjeri u kojoj svi zajedno budemo posvećeni ostvarivanju strateških ciljeva i budemo radili kao tim. Nacionalni park Lovćen je otvoren za saradnju i spreman da prihvati sve sugestije i korisne prijedloge lokalnih subjekata“.
U toku je izrada petogodišnjih planova upravljanja svim Nacionalnim parkovima CG. Tim dokumentom biće definisani pravci razvoja u periodu 2016-2020. godina.