15.05.Iz opštinskog arhiva Tivat kroz novinsku građu, 1838-1950
„Glas Boke”, br. 225, str. 2, 15.05.1937.g.
Proslava Spasovdana u Tivtu
Ove godine je svečano proslavljena tradicionalna tivatska narodna svečanost Spasovdan. Uoči proslave Odbor za proslavu Spasovdana izdao je proglas na mještane i pozvao ih da dostojanstveno, poput svojih djedova, proslave taj dan.
Na Spasovdan u 6 sati ujutro održana je sv. misa u župnoj crkvi sv. Antona. Iza mise krenula je velebna procesija kroz mjesto iskićeno sagovima i zastavama i po cestama posutim cvijećem u dostojanstvenom redu sa glazbom na čelu.
Muškarci oboružani s šaralijama, mušketima, kuburama i modernim oružjem, palili su na 15 vidljivih pozicija tako zvane „baterije”. Momci, obučeni u narodnu nošnju, nosili su zastave. Procesija je završila „obilazak granica” u 11.15 prije podne.
Poslije podne u 3 i po sata započelo je tradicionalno „piće” koje daje Općina, a održano je na historijskom mjestu zvanom „Brackovo”. Svaki domaćin sa muškim članovima obitelji ponio je sa sobom užinu, po bratstvima posjedao na ledinu, a započelo se jesti skupno na znak predsjednika odbora, po starom običaju. Deset mladića nosilo je u zemljanim bokarama vino. Za pripravljenim stolom sjedili su uzvanici, prestavnici svih mjesnih vojnih i civilnih vlasti i ureda, sa općinskim načelnikom kao domaćinom, njih 18 na broju. A i zakuska je bila po starom običaju skromna, a sastojala se od samih seljačkih proizvoda. Poslije zakuske pridošao je ostali svijet, muški i ženski. Glazba je cijelo vrijeme svirala, a „kad je vince ugrijalo lice”, zaigralo se i kolo. Izredalo se i nekoliko lijepih zdravica. Općinski načelnik kao domaćin pozdravio je sakupljeni narod, pretstavnike vlasti i goste, i pozvao narod da pozdravi svoga mladog vladara sa trokratnim „Živio”. Glazba je intonirala himnu, zagruvali su mužari, a narod je pozorno otkrivene glave stajao. Još su govorili: potpisani Šime Škanata, župnik g. Don Gracija Vujović, župnik iz Bogdašića, g. Don Gracija Sabljić i mjesni učitelj g. Đuro Bućin.
Svi su govornici pozvali narod na međusobnu slogu i ljubav, da čuvaju sve svoje stare vjerske i narodne običaje i svijetle tradicije i da se njima ponose, a tuđe da poštuju, a učitelj Bućin je pozvao roditelje da posvete pažnju mladeži da u ovo doba razvrata, kad na svakom koraku prijeti opasnost, ne posrne i zaluta. Svi govori su na prisutni narod učinili vrlo lijepi utisak i izazvali oduševljenje. Veselje i dobro raspoloženje potrajalo je do mraka, a kad je nestalo i zadnje kapljice u bačvi, narod se u miru i redu razišao svojim kućama, sa željom: da se opet do godine u zdravlju i veselju na „Brackovo” sastanemo. Šime Škanata