Nakon četvorodnevne posjete norveškom gradu Sandu danas se saopštenjem oglasila Muzička škola
4 učenika( Račić Doris, Mudreša Maša, Aleksić Anastasija i Bubanja Lara), 3 profesora( Klakor Nevila, Matijević Bruna i Molčanov Oliksej), predstavnik Savjeta roditelja škole Marinko Aleksić, predstavnica TO Tivta Tamara Petković i direktorka Pina Bubanja, imali su tri veoma impresivna dana.
Prvog dana održali smo zajednički Koncert u predivnoj dvorani Suldal Kulturskule, na kojem se škola predstavila bogatim muzičkim programom na instrumentima klavir, horna, klarinet, saksofon, flauta i violina, a domaćini su na naše oduševljenje program započeli svirajući Crnogorsku himnu.
U svakom trenutku naši domaćini su se trudili da nam predstave ljepote ove zaista fascinantne zemlje, tako smo obišli i hidrocentralu Hylsen. Zamjenik gradonačelnika Guggedal Torbjorn se pohvalio nastupom simfonijskog orkestra iz Osla, koji je prije dvije godine održao koncert 100 m pod zemljom, u glavnom prostoru hidrocentrale. Na ovu priču nadovezala se i naša, a što da ne, mogao bi i duvački orkestar naše škole jednom zaustaviti turbine ove zaista predivne hidrocentrale.
Trećeg dana boravka u Sandu za nas je bio veoma impresivan. Pored tradicionalne povorke gradom, utisak se prenosi i na centralnu proslavu Dana državnosti Norveške, koja je održana u dvorani Suldal Kulturskule, na kojoj je veoma zapažen nastup naših učenika, što je potvrđeno ovacijama i aplauzima.
Sadržaj trećeg dana u Sandu, za nas je bio i iznenađenje. U Ryfylke muzeju se okupljaju predstavnici svih nacija koje tu žive, pripremajući svoja nacionalna jela i predstavljajući se muzičkom numerom. Ovaj nastup je za nas bio poseban izazov, jer mi naravno nismo bili u prilici da pripremimo naše jelo, ali smo se pjevanjem i sviranjem tradicionalnih crnogorskih pjesama predstavili prisutnim narodima u Muzeju. Interesantan detalj je da u Norveškoj žive 32 nacije. Ovaj nastup izazvao je fantastične reakcije kako domaćina tako i naroda iz Sirije, Holandije, Danske, Bugarske, Indonezije, a posebno je bilo dirljivo za stanovnike Sanda, porijeklom sa naših prostora.
Što se tiče daljnje saradnje razgovor se vodio između direktora Suldal Kulturskule Hakon Nielsen i g-đe Aud Marit Henge, koja je glavna u oblasti kulture u toj komuni Suldal i direktorke Muzičke škole Tivat, Pine Bubanje, na radnom sastanku 16 maja. Prvi koraci su sastavljenje zajedničkog projekta sa kojim ćemo upoznati sve relevantne institucije Crne Gore i Norveške.
Prateći naše aktivnosti TO Tivta je organizovala odličnu prezentaciju grada i države, što je izazvalo veliko interesovanje. Posebno ističemo sjajnu saradnju sa mladom turističkom promoterkom Tamarom Petković, koja je u potpunosti bila dio našeg tima.
I na sastanku sa gradonačelnikom Sanda, g – dinom Torkel Myklebust, dobili smo potvrdu da će buduća saradnja imati maksimalnu podršku, bazirajući se na nacionalnim kulturnim sadržajima.
Dobra energija, srdačnost, maštovitost, želja za prezentovanjem svoje zemlje, su ukratko rečeno ono što je nas dočekalo u Sandu. Osjećali smo se kao da smo odavno sa njima, kao da smo dio velike porodice, tako da čak ni jezik nije bio barijera. U zemlji koja najveći značaj pridaje djeci, naši učenici su pronašli nove kontakte.
Ovo je iskustvo koje se rijetko doživljava, i mi smo malo je reći oduševljeni i srećni.
Od prvog susreta, septembra 2014, kada su nas na specifičan način prepoznali, pa do maja 2015 što je za nas veoma brzo uzvraćena posjeta, ističemo izuzetno pozitivne utiske za naš rad i nastup u Sandu.
Kao što su domaćini i sami rekli, jedno “muzičko sunce” je obasjalo Sand.