„Zaštita za električni šporet sa staklenom pločom”. Za zaboravne ova je inovacija fantastična stvar. Muka svakodnevnih da ih oslobodi i da mozak više ne zamaraju pitajući se: „Isključih li šporet?”.
Na nedavno održanom Sajmu mladih pronalazača nagrada za najkompleksnije inovativno rješenje pripala je Stefanu Laboviću i Damjanu Beguu, učenicima Srednje mješovite škole „Mladost iz Tivta”. Osmislili i prototip mikrokontolora za zaštitu električnog šporeta napravili, a neki im profesori na sajmu kazali da im je ideja odlična i da patent zaštite.
Mikrokontrolor radi na principu detekcije elektro magnetnog polja. Princip je to, pojašnjavaju Labović i Begu, upoređivanja magnetnih polja. Jezikom nauke raščlanjuju šta sve čini i kako reaguje taj mali senzor, a onda, svi da shvate, kazuju: „Makneš sud sa upaljene ringle, zaboraviš da je isključiš, a ona se automatski, za pet, šest sekundi sama ugasi. Nema problema ni kada se upalili pogrešna ploča. Na jednoj nam je šerpa u kojoj želimo nešto da skuvamo, na dugoj je plastični sud i baš nju uključimo. Ali, ni to nije problem. Na običnom šporetu plastika bi se istopila, a naš se ne bi ni uključio, samo bi nas laganim signalom upozorio na grešku”.
Na ideju, kako to uvijek biva, došli slučajno, a za njenu realizaciju trebalo im petnaestak dana. Valjalo je za prototip nabaviti stare dijelove šporeta i kondenzatore, posavjetovati se i sa mentorkom, prof. elektro grupe predmeta, Milankom Brajković.
„Oni su sjajni momci, talentovani su, uvijek imaju dobre ideje, a ova je bila, malte ne, pobjednička. Moja uloga je konsultantska, malo ih usmjerim i pomognem oko nabavki komponenti”, kazuje profesorka, ističući da su se Labović i Begu prvi put na sajmu predstavili prije tri godine.
Tada su uradili pretvarač sa jednosmjernog na naizmjenični napon, sa ciljem da se od jedne baterije od 9 Volti proizvede 220 za napajanje slabih uređaja. Prošle su godine napravili ekološki punjač za telefon, koji radi isklječivo na slatku vodu. Telefon, kako rekoše, funkcioniše, ali su neke kompanije već osmislile istu stvar sa boljim performansama. „Bio je to naš prototip, nismo nikoga kopirali, ali nismo znali da su drugi to uradili na nekom drugom principu”, kazuju maturaniti SMŠ „Mladost”, koji su namjerni da studiraju elktortehniku u Podgorici.
Sa idejama, uz smiješak priznaju, imaju problema. „Nešto smislimo, malo se time pozabavimo, a onda na Guglu vidimo da je to već neki Kinez uradio. Teško ih je stići, još teže preteći”, priznaju mladi inovatori.
Prvo pojavljivanje Labovića i Begua na Sajmu mladih pronalazača bilo je i prvo predstavljanje tivatske Srednje mješovite škole „Mladost” na skupu darovitih đaka i studenata u Podgorici. „Druge godine imali smo četiri učenika, a ove već četiri ekipe. Luka Petrone i Antonio Medved predstavili su motor na bio energiju, Ivan Nikolić i Dejan Daković pumpu koju radi na solaranu energiju, a Stefan Slavković i Vasilije Stefanović magnetnu sondu koja privlači rijetke vrste riba”, predstavila je prof. Brajković darovite đake, ističući da joj je njihov rad i rezultati koje postižu mnogo vredniji od petica upisanih u dnevnik.
„Nama je cilj da razvijamo kreativnost i inovativnost đaka, popularišemo nauku, a podgorički Sajam bio je još jedna prilika da naši đaci pokažu svu svoju darovitost”, ponosna na uspjeh pronalazača, izjavila je direktorica SMŠ „Mladost”, Jovanka Vujačić.
Pred prvi nastup u Podgorici đaci su se nećkali, bilo je i malo sumnje da li su radovi vrijedni pažnje, a sada je slika drastično izmijenjena. „Učesnici su prenosili svoja iskustva sa sajma i desila nam se popularizacija pronalazaštva. Maturanti će nas napustiti, ali oni koji ostaju već su mi rekli da imaju neke ideje koje bi realizovali za naredni Sajam”, kazala je prof. Brajković.