Svečanim koncertom prestižnog orkestra harmonika iz Kragujevca u velikoj sali CZK počeo je Peti međunarodni festival harmonike, „Harmonika fest” koji organizuje Nevladino udruženje “Harmonika Montenegrina” iz Podgorice.
Orkestrom koji je izvodio djela Šnitkea, Pjacole, Prokofjeva, Šostakoviča i Budaškina dirigovao je profesor Bojan Špica.
„Mnoge kompozicije dobro zvuče u toj kombinaciji gudačkog zvuka, violine, viole i harmonikaškog zvuka koji je specifičan i ima duvački karakter. Stvorila se ideja da to jako dobro može da zvuči u kombinaciji tih instrumenata. Orkestar harmonika je orkestar u kome sviraju harmonike pa se po potrebi priključe gostujući instrumenti, kao što je bila tamburica ili ruska domra. Može se svirati sa vokalnim solistima, solo pjevačima i sa drugim instrumentima. Ovo nije stalni sastav orkestra, uvijek imamo kompozicije u kojima sviraju samo harmonike. Sa violonama ima dosta kompozcija sa kojima mogu jako dobro da zvuče”, ističe dirigent Bojan Špico dodajući da je ideja potekla iz njegove porodice pošto mu je supruga violinista.
Kragujevački orkestar predstavio se kompozicijama Prokofjeva i Šostakoviča kao omaž jubileju 70 godina od završetak Drugog svjetskog rata. „Ima dosta ratnih simfonija i sonata, od kojih su mnoge nastale u vrijeme rata. Neke od tih kompozicija su se čule večeras, a preostali dio repertoara čine ono što inače sviramo kao što je „Liber tango” ili „Koncert za domru”. Ideja je višeslojna. Ima kompozicija koje su vezane za jubilej i kompozicija od ranije”, ističe dirigent orkestra harmonika Srednje muzičke škole iz Kragujevca koji je osnovan 1989. godine. Orkestar ima preko najprestižnijih 1.000 nagrada uključujući i pobjede na svjetskim takmičenjima.
Autor projekta, Predrag Janković kaže da je po običaju Harmonika fest započet iznenađenjem za koje su se pobrinuli učenici i profesori škole „Dr Miloje Milojević”, najuspješnijeg orkestra harmonika na Balkanu i jednog od najboljih u svijetu. „Imamo oko 150 takmičara, što je fascinantan broj na kojem bi pozavidjeli najveći svjetski festivali. Tu su i deset članova žirija, da ne pominjem indirektne učesnike, a to su roditelji, profesori i đaci. Preko 220 ljudi je doputovalo u Tivat. Festival je prerastao u jedan od renomiranih evropskih festivala. Svi najveći kompozitori iz svijeta harmonike su čuli za festival u Tivtu. Tu je Frank Anđelis, ikona klasične muzike na harmonici koji piše filmsku muziku. Veliki kompozitor i značajna ličnost. Obzirom da je član žirija, polaznici i takmičari su oduševljeni što je jedna takva persona obogatila sadržaj našeg festivala i čitavog muzičkog života u Crnoj Gori”, rekao je Janković.
„Imamo bogat sadržaj, za svakoga ponešto, kvalitetni muzičari. Brižljivo smo birali učesnike i program, kao i svih ovih pet godina. To je rezultiralo time da imamo oviliki broj učesnika. Vjerujte toliko je festivala u svijetu na koje imaju djeca da odu. To što su izabrali Tivat uopšte nije slučajno. To je posljedica iskrenog, marljivog, sistematskog rada. Takmičari i učesnici su iz Francuske, Poljske, Slovačke, Srbije, BiH, Slovenije, Crne Gore, Ukrajine. Presrećni smo”, rekao je Janković.
Koncert na harmonici u izvođenju slovačkog soliste Borisa Lenka, Boruta Zagoranskog i studenata Muzičke akademije na Cetinju održan je sinoć u Zbirci pomorskog nasljeđa. Završne večeri predviđena je dodjela nagrada najboljim učesnicima i nastup pobjednika međunardonog takmičenja „Zvjezdane staze” u Novom Sadu.