Visoke temperature i niska vlažnost tokom ljetnjih mjeseci uslovljavaju da je baštenskom bilju neophodna posvećena njega, kako bi izdržalo vrućine i nastavilo da uljepšava naše đardine, tarace, portune. Konkretne savjete na ovu temu potražili smo od Albine Luković, vlasnice cjećare Nina u Donjoj Lastvi.
Najbitnije je redovno navodnjavanje, ističe Albina, objašnjavajući da nije svejedno u koje doba dana ćemo odlučiti da zalijemo svoju baštu.
„Treba sačekati da se zemlja malo ohladi, da prodiše preko noći, pa onda ujutro dobro natopiti biljku, kako bi tokom cijelog dana imala odakle crpiti blagu, da se oporavi od vrućine i krene dalje, cvjeta, raste. Alternativa je sistem navodnjavanja „kap-po-kap”, koji, međutim, nije dostupan svakome i ne može biti instaliran u bilo kojoj bašti.”
Permakulturni pristup, u smislu oblaganja korijena biljke zastorom od slame, svakako je koristan, objašnjava Albina: „Ovaj način čuvanja vlage je veoma koristan, posebno pri njezi stabala agruma. Slama ili lišće se položi oko korijena biljke i onda se ona natapa ispod tog pokrova. Na taj način, vlaga se zadržava duže i obezbjeđuje biljci da se bori protiv sparine tokom cijelog dana. Ali, svakako, treba redovno i obilno zalivati. Agrume tokom ljetnjih mjeseci, kao ustalom i većinu bilja, treba dohranjivati. Za njih je, konkretno, najbolja dohrana 15x15x15, ili, kako je mi lokalno zovemo „petnaestica”.