Taksisti na tivatskom aerodromu tvrde da ih ljetos kontroliše i kažnjava tivatska komunalna policija dok se svakodnevno o putnike otimaju taksi prevoznici iz drugih opština i agencije koje godinama nelegalno vrše taksi prevoz.
Jedan od aerodromskih taksista, Mijo Gardašević kaže da je trenutna situacija nesnosna i da joj uveliko kumuju sami taksisti nekolegijalnim ponašanjem.
„Nažalost situacija je ista godinama, u međuvremeno su jedino agencije koje vrše prevoz nabavile bolje kombije kojima vrše prevoz putnika. Ponavlja se i slika da svi taksisti iz drugih opština mogu slobodno da dođu na aerodrom i odvoze putnike bez bojazni da će biti zaustavljeni”, kaže Gardašević. „Postoji izvjestan broj kolega koji svaki dogovor na kraju ipak ne ispoštuju već rade kako je finansijski za njih najbolje i uzimaju putnike mimo reda. Uslovi za rad su katastrofalni. Nepostojanje taksi stajališta uređenih tako da možemo neometano izlaziti i ulaziti, nedostatak posla, nezainteresovanost opštine Tivat da suštinski riješi ovo stanje i da nam pomogne da budemo uspješniji u poslu i podignemo kvalitet prevoza putnika. Svega tri taksi stajališta ispred aerodromske zgrade su u samom uglu i najveći broj putnika ih ne vidi pa idu ka obilježenom stajalištu. Obzirom na mali prostor i veliki broj ljudi određeni broj kolega koriste tu situaciju da preko reda odvezu putnike što otežava naš položaj”, objašnjava Gardašević. On smatra da novi opštinski propis da taksisti
nakon isteka važećih licenci moraju imati vozila mlađa od 5 godina, predstavlja pokušaj da se individualni taksisti eliminišu sa aerodroma u korist taksi firmi koja po njegovim riječima često posluju nelegalno i parkiraju se mimo stajališta.
„Na tivatskom aerodromu posluje preko 80 taksista i pokušavaju da zarade za život. Podnijeli bi nekako taj broj ukoliko bi radna atmosfera prešla u neko normalno stanje. Moraju se suštinski riješiti problemi, kako za naše unutrašnje nekorektno ponašanje, tako i za neregularne prevoznike koji su svakodnevno prisutni na aerodromu”, kaže Mijo Gardašević.
Njegov kolega Veselin Piper kaže da bi probleme trebalo da rješava nadležni saobraćajni inspektor Uprave za inspekcijske poslove, jer tivatska komunalna policija to ne može da riješi. „Kombi prevoznici firmi „Boka san” i „Zona” svakodnevno odvoze putnike. Dolaze taksisti iz Budve, Bara, Herceg Novog, a mi ne možemo obavljati vožnje iz drugih opština. Tu su i ruske agencije koje taksiraju na divlje. Čekamo u red i često ni jednu vožnju dnevno ne možemo da obavimo. Zato tražimo da nadležna državna inspekcija dođe i nađe rješenje za ovu situaciju. Nije problem što plaćamo 40 eura po vozilu godišnje za stajalište, već što je stajalište neuslovno”, kaže Piper. On dodaje da taksisti imaju problem i sa plaćanjem poreza koji se zbog odluka Ministarstva finansija nagomilavaju pa je kamata veća od osnovice duga. „To teško možemo da ispunimo, a svakog dana nas sve više pritiskaju. Moramo kažu da stojimo pored svojih vozila, a sve ostalo će riješiti”, ističe Veselin Piper.
Sekretar opštinskog Sekretarijata za stambene poslove i saobraćaj, Zorica Gverović ističe da taksisti moraju da shvate da su subjekti u pravnom sistemu, da imaju licence i odobrenja za rad i moraju da se ponašaju u skladu sa propisima. „Po mom mišljenju je potpuno pogrešno to što se pozivaju na to ko ih kontroliše. Sigurno je tačno da ima onih koji se nekolegijalno ponašaju, imaju po dva tri vozila a jedno registrovano za rad. Tu su agencije koje vrše taksi prevoz i sigurno ima osnova za reakciju nadležne državne saobraćajne inspekcije pri Ministarstvu za saobraćaj i pomorstvo”, ističe Gverovićeva. Ona ističe da je još ranije regulisano da prva vozila u redu preuzimaju putnike, ta da taksi vozila sa radio stanicama ne mogu poslovati na aerodromu. „Prije godinu dana smo izmijenili odluku, propisali da se više licence neće izdavati kako bi zaustavili enormni porast broja taksi vozila u Tivtu. Ne vidim šta više možemo uraditi, sem strožije kaznene politike, a i da taksisti između sebe riješe odnose i način poslovanja. U toku je izrada programa za optimalno obavljanje taksi prevoza u opštini Tivat, a Sekretarijat za urbanizam crta grafički prikaz gdje će biti taksi stajališta. Očekujem da će program možda i do kraja sedmice biti predat predsjedniku opštine. Njime smo mjeru neizdavanja licenci produžili jer smo došli do padatka da je jedino Tivat i Budva na 1.000 stanovnika imaju čak 10,8 taksi vozila, odnosno 153 taksista. Neuporedivo je manje u drugim opštinama”, kaže Zorica Gverović ističući da se broj taksi vozila postepeno mora smanjiti u cilju bezbjednog i kvalitetnog prevoza putnika.
Načelnica Komunalne policije, Jadranka Joksimović kaže da sami taksisti prave haos na aerodromu i da će u saradnji sa nadležnim službama istrajati u namjeri da situaciju dovedu u normalno stanje. „Imali smo dva sastanka sa predstavnicima Uprave policije, granične policije, rukovodstva aerodoroma, šefa obezbjeđenja tivatske vazdušne luke. Nas ne zanimaju odnosi između taksista i njihova unutrašnja organizacija. Oni više ne mogu putnicima visiti oko vrata, skidati taksi oznake pa tako obavljati divlji taksi prevoz. Komunalni policijac koji trenutno vrši svakodnevni nadzor ima sva ovlašćenja, a kad se saobraćajni inspektor vrati sa bolovanja uradiće detaljnu procjenu stanja. I državni inspektor je obavljao kontrolu, a biće još kontrola jer moramo stanje na aerodromu dovesti u red. U tom poslu očekujemo saradnju i medija”, kaže Joksimovićeva. Ona je podsjetila da je komunalna policija nedavno kaznila novčanom kaznom od 500 eura dvoje taksista na aerodromu kod kojih je našla po dvije nepravilnosti. „Taksistima sada ne odgovara svakodnevno prisustvo komunalnog policajca i kontrole da bi nastavili sa ustaljenom praksom”, objašnjava načelnica tivatske komunalne policije.