Vjerujem da će projekti kao što su Porto Montenegro i Luštica Bay uticati na druge investitore da počnu da ulažu u Crnu Goru. I zato ne bih mnogo brinuo o starnim investitorima, jer ovakvi projekti čine da se formira trend investiranja. Uostalom, naredne investicije ne moraju da budu tako velike poput ovih, i treba da budu za turističke projekte koji bi bili otvoreni tokom cijele godine, kaže za Portal Analitiku prvi čovjek Svjetske turističke organizacije, Taleb Rifai.
Prvi čovjek Svjetske turističke organizacije Ujedinjenih nacija (UNWTO), Taleb Rifai smatra da Crna Gora ima mogućnost i kapacitete da od turizma zaradi mnogo više od sadašnjeg prihoda od oko miijardu eura. Manje dolazaka a veća potrošnja, prava je ideja razvoja za zemlju koja promiviše održivi turizam, istakao je Rifai u razgovoru za Portal Analitika. -U Crnu Goru dolazi oko milion i po turista na godišnjem nivou, uključujući domaće turiste. Time se generiše ukupan prihod od oko milijardu eura. I to je izuzetan uspjeh jedne tako male zemlje, sa populacijom od samo 600.000 stanovnika, što znači da imate skoro tri puta više turista. No, mogućnosti Crne Gore su daleko iznad toga. To ne mora da se ogleda u većem broju dolazaka, već u kvalitetu onoga što turisti ovdje dobijaju. Da preciziram: manje dolazaka, a veća potrošnja je prava ideja razvoja, jer turizam koji Crna Gora promoviše i koji će nastaviti da promoviše, što mi je potvrdio ministar Gvozdenović i što sam već mogao da vidim, jeste održivi turizam, kazao je sagovornik Portala Analitika.On je dodao da se mora dati šansa između tri do pet godina, postojećim investicijama da pokažu svoje prave mogućnosti. „Nakon toga, treba se samo dalje prilagođavati uslovima koje diktira tržište. Siguran sam da će se za to vrijeme vidjeti i rezultati najavljenih mjera”, podvlači Rifai.
ANALITIKA: Na kraju, ostaje nam još jedan aktuelan poblem, a to su investicije. Na koji način danas uopšte možemo privući velike investitore?
RIFAI: Postoje dva načina. No, prvo kažem da sam u Crnoj Gori posjetio dva izuzetna investitorska poduhvata i impresioniran sam njihovom turističkom atraktivnošću. To su Porto Montenegro i Luštica Bay, turističke cjeline u koje će investitori izuzetno mnogo uložiti. Vjerujem da će takvi projekti, kada budu stavljeni u funkciju, uticati i na druge investitore da počnu da ulažu u Crnu Goru. I zato ne bih mnogo brinuo o starnim investitorima. Upravo dvije, tri ovakva projekta čine da se formira trend investiranja. Dakle, ulaganja postoje, ali i taj dio – kao i sve drugo u turizmu – možemo da poboljšamo. Uostalom, naredne investicije ne moraju da budu tako velike poput ovih. Uz to, Crnoj Gori ne trebaju bilo kakve, već specifične investicije za turističke projekte koji bi bili otvoreni tokom cijele godine. Kako mi je rekao ministar turizma, već se sprovode mjere čija je namjera da se povećaju investicije određenim olakšicama: smanjenjem poreza, garantovanjem zapošljavanja domicilnog stavništva. Ako taj paket-aranžman bude funkcionisao, siguran sam da ćete dobiti mnogo stranih investicija srednjeg obima, poput onih za hotele i odmarališta. A prije svega, moramo dati šansu, tri do pet godina, postojećim investicijama da pokažu svoje prave mogućnosti. Nakon toga, treba se samo dalje prilagođavati uslovima koje diktira tržište. Siguran sam da će se za to vrijeme vidjeti i rezultati najavljenih mjera.
(Portal Analitika)