Mentalna aritmetika SuanPan je obrazovni progarm razvijanja mentalnih potencijala kod djece, uzrasta od 5-14 godina. Taj trening podstiče razvoj pažnje, koncentraciju i memoriju, a pažnja i koncentracija su najvažniji faktor za realizaciju svih sadržaja u ranom školskom i predškolskom uzrastu, kazala je gostujući u Radio suncobranu Radio Tivta, profesorka mentalne aritmetike, Bobana Golović Kažić. Ona je navela da je SuanPan obarzovno –razvojni program za isticanje potencijala svakog djeteta.
Program je baziran na upotrebi abakusa (drevna kineska računaljka). Nju prati i fleš kartica, odnosno papirna imitacija abakusa, pomoću koje djeca vježbaju vizuelizaciju aritmetičkih operacija korišćenjem obje ruke sinhronizovano, objasnila je profesorka.
Trening po Suan Pan metodi dostupan je u Kotoru, a krajem ovog mjeseca zavrsava polovina obuke i djeca sad uče kombinatoruku sa dvocifrenim brojevima, a na kraju kursa u decembru će raditi račun sa dvocifrenim i trocifenim brjevima mentalnim putem, bez pomagala. Shodno starosnoj grupi, učenici se dijele u tri edukativne jedinice, od 5-7 godina je kinder grupa, od 7-10, primarna grupa, dok sekundarna grupa obuhvata uzrast od 11 do 14 godina.
Tokom pohađanja kursa primenjuju se testovi provjere pažnje i koncentracije, i razvoj svakog učenika se nadgleda. Osnovni nivo obuke traje osam mjeseci, kazala je Golović-Kažić navodeći da se nastava odvija jednom nedeljno i to vikendom kada su djeca najodmornija, u tri poevzana časa
Metodika rada je prilagođenja je uzrastu, a prate je kretivne igre kroz aktivnosti na času, testovi pažnje i brojne druge stimulativne aktivnosti, a sve u cilju bolje socijalizacije, podizanaja samopouzdanja učenika. Usvojene vještine, ističe profesorka, polaznici zadržavaju do kraja života, bez potrebe obnavljanja kursa.
Krajnji cilj ovog programa je da djeca sve aritmetmetičke operacije rade isključivo misaonim putem bez upotrebe olovke i papira, odnosno nisu bitne matematičke operacije nego mentalni razvoj, naglasila je Golović-Kažić.
Meni je mama pokazala na You Tube kako djeca u isto vrijeme rade više aktivnosti.”Vidjela sam da u isto vrijeme pjevaju i računaju i mene je to zainteresovalo”, kazala je učenica II razreda osnovne škole, Atina Kažanegra, koja je, kako je rekla, srećna jer je naučila mnogo. Ona bi željela da njihova druženja traju malo duže. S njom se složila i njena godinu dana starija drugarica, Ines Kažič koja je rekla da joj je mentalna aritmetika pomogla da bude slobodnija u školi i da ima veliku koncentarciju. Najmlađi među njima je Filip Živković učenik I razreda osnovne škole koji je rekao da je stekao mnogo drugova sa kojiam se lijepo druži, a ponekad i takmiči u sabiranju i oduzimanju koje je naučio, ali nije uvijek pobjednik, kaže.”Naučio sam da sabiram do stotinu, a u provom razredu se sabira i oduzima do 20., i prelijepo mi je u školi aritmetike gdje samdosta naučio i mnogo sam pametniji”, ispričao je Filip.
Razvoj odvojene pažnje kroz program SuanPan znači da djeca mogu istovremeno obavljati više aktivnosti i bez greške da rade aritmetičke operacije…, npr pjevaju, plešu, recituju, igraju košarku i rade aritmetičke zadatke bez greške u istom trenutku…
Trening po SuanPan metodi za sada je dostupan u Kotoru, a pozivaju roditelje i djecu iz Tivta da dodju u centar i upoznaju se sa programom. Upis je u toku i biće otvoren i tokom septembra do popunjavanja broja učenika koje centar može da primi na obuku. …Svi zainteresovani SuanPan program mogu naći na facebook stranici “Mentalna Aritmetika SuanPan-Kotor”, kazala je profesorka Bobana Golović- Kažić.