Konferencijom za novinare te promotivnom vožnjom biciklima danas je ozvaničen završetak dvogodišnjeg projekta „Održivi razvoj turizma posebnih interesa– SUD SIT”, finansiranog od strane od strane IPA fondova, a u sklopu prekograničnog programa Crna Gora- Hrvatska.
Vodeći funkcionalni partner SUD SIT projekta bio je domaćin današnje konferencije- Opština Tivat, u saradnji sa Turističkom organizacijom Tivat i JP Komunalno Tivat, te partnerima iz Hrvatske- Udrugom hrvatskih putničkih agencija i Regionalnom razvojnom agencijom Dubrovačko-neretvanske županije.
Završnu konferenciju otvorila je koordinatorka projekta, Sekretar sekretarijata za stambeno-komunalne poslove i saobraćaj Opštine Tivat, Zorica Gverović, koja je, osvrćući se na brojne benefite proizašle iz ovog projekta istakla: “Kao što znamo, turizam je na području Dubrovačko-neretvanske županije, kao i u Tivtu, prilično sezonalan. Dakle, trebalo je tražiti načine da se produži turistička sezona na period pred i post-sezone. Smatramo da smo dobro procijenili, kada smo odlučili da cilj ovog projekta bude razvoj saradnje na području unapređenja proizvoda turizma posebnih interesa. To je ono što je danas u svijetu što bi se reklo “in”- planinarenje, ciklo-turizam, gastro-turizam i tako dalje.”Tokom 8 radionica edukovano je preko 250 osoba o razvoju održivih proizvoda namijenjenih turizmu posebnih interesa; više od 30 preduzetnika je u online i individualnim konsultacijama dobilo savjete o marketing, kao i unapređenju svojih programa i proizvoda od domaćih i međunarodnih stručnjaka. Za potrebe Opštine Tivat urađena je studija izvodljivosti biciklističkog saobraćaja i glavni projekat za unapređenje biciklističke infrastrukture, a epilog su i 24 klasične, te 12 bicikala na električni pogon, nabavljenih iz sredstava projekta.
Studijskim putovanjem u Istru i vožnjom stazom nekadašnje željeznice Trst – Poreč, korisnici projekta su u praksi vidjeli pozitivne promjene i veliki interes turista za ovaj vid turističke ponude. Intenzivno se radilo i na promocija Boke Kotorske i Konavla , pa je organizovano studijsko putovanje stranih turoperatora specijalizovanih za ovaj vid turizma. Po riječima Ivice Projića, predstavnika UHPE, vodećeg hrvatskog partnera, ocjena mogućnosti prekograničnog područja u ovoj oblasti je jako visoka. “Po riječima predstavnika turoperatera, kao i turista snimljenih u anketama rađenim za potrebe projekta, imamo jako puino potencijala u ovoj oblasti, samo je potrebno još dodatno poraditi kako bi ti proizvodi bili što bolje plasirani na inostrana tržišta i kako bi bili u skladu sa potrebama i zahtjevima tih turista. Jer, ljudi koji nam dolaze biciklirati su malo drugačijeg profila od gostiju koji nas posjećuju tokom jula i avgusta”- zaključio je.U okviru projekta izrađena je i web stranica www.crossbordertourism.com, na kojoj je dostupna besplatna galerija fotografija i videa koju svi zainteresovani mogu koristiti u svrhu promocije prekograničnog područja, prijedlog 20 biciklističkih i pješačkih tura u Tivtu i Konavlima s GPS podacima, popis agencija i agroturizama. Na raspolaganju su i karte, promotivni letci i ostali materijali.
Zahvaljujući se svima koji su doprinijeli u realizaciji projekta, Petar Vujović, koordinator Tima za pisanje i implementaciju Opštine Tivat, istakao je da ovaj i slični projekti, osim konkretnih ciljeva, doprinose i poboljšanju ekonomske, društvene i političke saradnje prekograničnog područja, što je preduslov održivog razvoja regije.
Promotivna vožnja od Kalimanja do Donje Lastve organizovana je novonabavljenim biciklima i privukla je značajnu pažnju Tivćana i gostiju.