piše: Mašo Čekić
Tamo gdje se susreću nevidljive međe između opština Tivat i Kotor, sa tivatske strane, pored magistralnog puta, raste jabuka. Nikla je prije nekoliko godine iz sjemena koje se ko zna kako tu zateklo. Izgleda kao da su mladice krenule iz više sjemenki, iznad zemlje se uvile kao pletenica i splele zajedničku krošnju. Možda je baš tako i bilo, možda su iz nekog automobila tu bačeni ostaci pojedene jabuke i…
U narodnom vjerovanju jabuka se smatra simbolom ljubavi, plodnosti,mladalačke snage i ljepote.Jabuka je stari biblijski simbol: njome je Sotona iskušavao Adama i Evu. Božić se u nekim krajevima i sada čestita na taj način da polaznik u slavljenički dom nosi u ruci jabuku. Čuvale su se do Velikog četvrtka i jele se na taj dan da bi čovjek preko cijele godine bio zdrav. I na Veliki petak jele su se u jutro, na tašte jer se vjerovalo da će jabuka zaštiti želudac tokom cijele godine. U našem narodu je još dosta vjerovanja i predrasuda vezanih za jabuku, a pored ostalog, ona je i simbol putnika.
Ovih dana jabuka krajputašice je puna zrelog ploda. Narod bi rekao: jabuka je rod rodila. Na povjetarcu, njene grane kao da pozdravljaju svaki automobil koji prođe cestom. Mogli smo ko zna koliko smišljati tekst za one ružne krajputaše sa porukama i ne bi uspjeli izreći ljepši pozdrav i srčaniju dobrodošlicu. Umjesto nas, jabuka veli: Dobrodošli u Tivat !
Ne vjerujem da će, čisteći oborinske kanale, neko posjeći stablo koje dobrodošlicu kazuje. Ne vjerujem, ali da napomenem : ne dirajte jabuku !

