U izgradnju kanalizacione mreže u Tivtu, uključujući i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda čija je izgradnja u toku i odvija se predviđenom dinamikom, do sada je uloženo 30 miliona eura, što iznosi oko dva opštinska budžeta, kazao je menadžer Opštine, Zoran Petranović.
Na kanalizacionu mrežu do sada je priključeno oko 23 posto stembenih objekata, a tendencija je da se na početku stigne do 30 posto. Trenutno je u toku akcija koja traje do početka novembra i tokom koje su građani dužni da se, uz određenme benefite, spoje na mrežu. „Taj broj trebao bi da dostigne do 30 posto, a reper je 40-50 i to donosi značajne prihode preduzećima koja gazduju kanalizacionom mrežom”, kazao je Petranović istakavši da radovi mogu iznositi od 50 do par stotina eura, zavisno kolika je udaljenost od šahta. Opština i Vodovod su, u cilju što bolje efikasnosti akcije, oslobodili takse u iznosu od 60 eura.
Kako se izgradnja kanalizacione mreže na području Opštine Tivat odvija u fazama, nakon završtka treće faze krajem narednog mjeseca u Južnom dijelu Opštine, narednih dana preduzeće „Vodakom” će pripremiti tender za priključenje domaćinstava na tercijalnu mrežu Obala Đuraševića- Krašići, rekao je projekt mendžer, Krsto Bošković navodeći da je jedan dio poslova izuzet iz projekta što je po međunarodnim standardima dozvoljeno i na taj način umanjena investicija za oko milion eura. To su sredstva koja su na raspolaganju i za koja će se raspisati tender da bi se završio i taj dio projekta. „Mi smo u tom dijelu za milion eura smanjili visinu investicije da bi se tercijalna mreža obuhvatila posebnim priključkom. Tender će pokazati da lči će ta sredstva biti veča ili manja”, rekao je Bošković.Kanalizacionom mrežom nisu obuhvaćena naselja, Donja Lasstva, Leeptani, Radovići za koji je osatvljena mogućnost priključenja jednog dijela ma kanalizacionu mrežu Obala Đuraševića – Krašići.
Sledeće godine planirano je da se kanalizaciona mreža uradi u Donjoj Lastvi. Taj projekat je kandidovan je kod KfW banke, kao i projekat za više zone u Tivtu, odnosno naselja Mažina, Češljar i Gornji Kalimanj, koji nisu obuhvaćeni dosadašnjim aktivnostima kroz implementaciju projekta u Tivtu. „Zavisno od toga kako bu se bude rješavao kompleks bivše kasarne u Lepetanima, rješavaće se i kanalizacioni sistem u tom naselju. U ovom momentu varijanta je da se rješava autonomno, neće biti sastavni dio ovog kanalizaciniog sistema, jer je varijanat vezivanaj za postojeću kanalizacionu mrežu veoma skupa”, objasnio je projekt menadžer.
Što se Radovića tiče projekat je podijeljen u dva dijela. Jedan dio će koristiti postojeću kanalizacionu mrežu koja se privodi kraju. Drugi dio tog područja biće vezan za rješavanje dva turistička kompleksa – Luštica Bay i Katari Diar u uvali Pržna, naveo je Bošković.